Varys lobisi neden başta savaş istemiyordu?

Bak hocam, sen demek istediğimi hala anlamıyorsun.
Konuyu istihbarata çekiyorsun.
Muharebede, askerler kapışırken, istihbarata dayalı olmaz savaş. Muharebe cepheleri istehbarata göre açılır ve ordu kontrolü için de iletişim önemlidir amma, olay buraya kadar.
Kaldı ki zaten dotharakiler alır demiyorum ama konu o kadar yanlış yerlere çekiliyor ki, dotharakiler üzerinden yürüyecek.
1- dotharakiler westerosta işe yaramazlar. Çünküt,
Zırhsızlar ve plate armora karşı işlevsizler.
Teknolojik olarak kıtlar
Genel olarak savaş taktiklerine uygun ortam yok.
Yayları yağmutlu topraklarda işlevsiz.
Kuşatma konusunda da işlevsizler.
Amma demek istediğim nokta da zaten bu değil.
Üstte moğol zırhı atılmış ama moğolların en ağır zırhı 10 kilo iken avrupalıların plate zırhları 30 kilo mailler de 20 kilo.
Neyse,
Dikkat çekmek istediğim nokta, savaşı nasıl kazanabilirler ki? Denirken görmezden gelinenler.
Bu arkadaşlar dotharaki orduları ile gelmiyorlar ki?
Marteller ve golden company ile geliyorlar.
Şimdi duruma şu şekilde bakın.
3 senaryo sunucam size.
1 ve en saçma olanı, aegon dotharaki istilasına karşı savaşmaya gelecek, ve halkın kahramanı olacak.
Elinizde deli bir kral, onun eğitim görmekten uzak, yetiştirilememiş kızkardeşi ve de kral olması için yetiştirdiğiniz 3 aday olsa, hangi ikisini kırban edip hangisini tahta çıkaracağınız az çok bellidir. Bu senaryoda targlar dothraklarla westerosu talan ediyor, ortada bir de iç savaş var. İç savaştan ötürü her hamle kısıtlı. Saflar bunun gibi olmasa da buna yakın. Dotharakilerin en iyi konuşlanabilecekleri yer batı toprakları veyahut nehir toprakları olururdu. Vadi kuzey ve güneydeki yerler bir kere konuşlandırmak için saçma olurdu. Olaylar nasıl ilerlerse ilerlesin, birlik yokken dotharaki ordusunun vereceği hasar ortada. Kaç kişi kaç nerede olur o kısımları bilemeyeceğim ama, ordu uzaktayken çifçilerin dotharaki ordasına karşı koyabileceğini düşünmüyorum. İşte o noktada aegon kalabalık ve güçlü bir ordu ile arkadaşları dağıtmaya gelecek. Bu hem targaryen olması, hem kurtarıcı olması hem de taze bir ordu ile geldiği için kritik bir siyasi değişim yaşatırdı. Ama bunun olmasına ihtimal vermiyorum.
2- dotharakiler daha fazla ordu kurmak için kullanılacaktı. Dotharakilerin yanında dotharakilerin güçleri ile almış oldukları essos şehirleri ve değerli mallar ile başga güçler tutulacaktı ve aegonunki ile birleştirilecekti. Bunun devamını 3. Senaryo ile bir tutuyorum.
3- klasik bam bam güm gğm senaryosu. Gene dağılmış bir westeros. Gene ordular savunmak için çok uzakta. 3 cephe açılır.
Dotharakiler nehir topraklarında ve kayada en efektif kullanılacağı için nehir topraklarını talan eder. Kuşatma yapmasalar bile o yer kuzeyi kralın şehrine bağlayan önemli güzergahlara sahip. Genel olarak 3 farklı toprak alanının iletişimini koparır ve alım gücünü aksatır. Ama asıl güç bunlar değil.
Frıtına burnuna gelecek olan golden company asıl güç. Fethedecek adama shaipler, westeroslarla kapışacak teknolojik ve stratejik ilerlemelere sahipler.
Ve de martellerin bulunduğu konum, muhteşem savunulabiliyor. Öyle ki ejderlerle bile alamamışlar. Her ne kadar ofansif olarak güçlü olmasalar da, ordu ordudur. Ve müttefiğinin olması, beraberinde daha çok adam getirir. Eğer elini doğru oynarsan durumdan mutsuz olan kişiler fırsat vaadini duyup yanına gelir.
Bir de istihbarat olaylarına gelelim. Varys ve marteller diyorum ki bunu çok açıklamaya gerek yok. Her türlü dotharakiler planın büyük bir aşamasını oluşturuyorlar. Dotharakiler kazanmayacaklar ama kazanmak için onların olması önemli.

Bu arada dotharakileri lütfen diziden örnek vermeyiniz. Fantasy flightın hazırlamış olduğu oyunda bulunan resimler bizzat martin onaylıdır, ve sanıyorum diziden de öncedir.
http://awoiaf.westeros.org/index.php/Arakh Arakh budur. Betimlemeyle dizide bulunan kopeshin alakası yoktur.

Elbet bu da olabilir ama ben yukarıdaki konuya itafen böyle söyledim o teoride hepsi beraber geliyordu ve baratların yanında tyreller ve randell lar var senin dediğin senaryo olursa kazanabilirler ve mogollarla dorthrakların karşılaştırılması bana gülünç geldi

http://awoiaf.westeros.org/index.php/File:Jedruszek_Dothraki_Outriders.jpg
Bakın mesela bu offical yani canon bir resim. Burada bulunan resim gene martin onaylı fantasy flight gamesin çıkarmış olduğu rpg oyunundan

Bence önce berbat biri olan Viserys ve dothraklar gönderilecekti. Diyarı iyice yaralayan Dothraklar’dan sonra büyük aileler (Lannister-Stark) savaşacaktı. İyice karışan Westeros’taki bir sonraki plan ise Eddard, Tyrion gibi kişilerin Aegon’a götürülmesi ve Tyrion’un zekasından, Eddard’ın aile desteğinden faydalanacaklardı. Stark (onun yanında muhtemelen Tully ve Arryn), Martell ve Aegon Dany çifti tüm diyarda huzur sağlamak için gelecekler ve tahta oturacaklardı. Fakat hiçbir şey planladıkları gibi olmadı. Eddard aniden öldü. Savaşa 3 farklı taraf çıktı ve ensest olayları başladı. Dothraklar gidemeden ayrıldı ve viserys öldü. Dany batı yerine Qarth’a gitti. Dolayısıyla plan gecikti. Bunca zaman Dany’yi arıyorlardı. En sonunda herkesden Mereen’de olduğunu duyduklarında evliliği ayarlamak ve 2 tarafın öldüğü Westeros’a yelken açmak için plan yaptılar. Hem de daha büyük bir orduyla. Sefil haldeki westeros u kurtarmak için geldiklerini söyleyeceklerdi. Dorne ona katılmayı düşünüyor. Arası Lannisterlar ile bozuk olan Tyrell ler de muhtemelen öyle. Baratheon lar zaten ele geçirildi. Yani her şey Dany’ye bağlı. Ordusunu ona mı katacak yoksa ona karşı mı kullanacak?

İllryio ve Varys konuştuğu zamanlara Kral hala hayatta, 7 krallık hepsi güçlü ve birleşmiş haldeydi. Yanlarına kimi alırsa alsınlar bir kralın etrafında birleşmiş 7 krallık ile savaşacaklardı.,
Şimdiki durumda ise Nehirova ve Kuzey iptal, Lannesterlar tüm güçlerini bu 2 hanede tüketmiş, Baretheonlar yok, Tyreller yine bir sürü dertle uğraşıyor geriye vadi ve Dorn kaldı, Dornu arkalarına alırlar ise vadide tahtta kimin olduğunu umursamıyacaktır (tabi ki umursar ama daha karışık konu vadinin tavrı bence çünkü Lannester istemeyecekler tahtta, aynı şekilde targ da istemezler bu savaşada dahil olmazlar bence )
neyse dağıttım yine o konuşma olduğu sırada ne olursa olsun Dortaklarlada gelseler birleşmiş bir ülke ile savaşacaklardı bu yüzden istemediler

Adamlar nedi Aegona gönderecekti ve aegon kuzeyin desteğini alıcaktı ayrıca vadi ve nehrinde desteğini alırdı hatta theon yüzünden demir adaları

Nedi Aegon kim niye yollasın
yolladı diyelim Ned gibi bir adam yemin ettiği haneyi bırakıp ailesini öldüren haneye yemin etmezdi