Varys vs Baelish değil Varys with Baelish (spoiler)

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle forumda bu konuyla alakalı bir kaç başlık ve çok fazla yorum var. Hepsini okumasam da pek çoğuna göz gezdirdim ama benim değineceğim noktadan çok farklı oldukları için yeni bir konu açmaya karar verdim.

Şimdi Varys ve LF taht oyunlarının tartışmasız en iyi oyuncuları ama bu iki arkadaşın birbirine hamle yaptıklarını hiç görmedik. Kitapların başından beri bu ikisin adeta bir ittifak halinde olduklarını dikkatli bakarsak kolaylıkla anlarız.

Kanıt 1: Catelyn KL-e geldiğinden ilk haberdar olan kuşları sayesinde Varys ama gidip bunu sözde hiç güvenmediği Baelish’e anlatıyor. Baelish ve Catelyn bir görüşme yapıyor , bu sırada Varys onlara katılıyor. Görüşme aslında Catelyn’i his ettirmeden sorgulamak için kurgulanmış bir oyun. Söz malum hançerden açılınca LF şaşırmış gibi yapıyor ve hançerin Tyrion’a ait olduğu yalanını uyduruyor. Varys’in bunun gerçek olmadığını bilmemesi imkansız ama ne orada ne de sonrasında Cat’e ya da Ned’e böyle bir şeyden bahsetmiyor. Yani LF’i koruyor.

Kanıt 2: Bir gece Varys kılık değiştirmiş halde gizli bir yolla Ned’in odasına geliyor ve onu Kral’a karşı kurulan komploya, Lannisterlar’a karşı uyarıyor. Bu yolla Eddard’ın güvenini kazanıyor. Sonra Ned Varys’e Jon Arryn hakkında soru soruyor. Varys Jon’u zehir hakkında uyardığını, zehrin Lys’in Göz Yaşları olduğunu, zehri veren yaveri ve onun turnuvada beklenmedik bir şekilde ölümünü anlatıyor. Buraya kadar iyi ama Varys cinayeti sanki Lannisterların işiymiş gibi gösterince olay tamamen başka yöne kayıyor. Nasıl oluyor da zehirlenme planını, zehirciyi, zehrin ismini bilen Varys, Baelish ve Lysadan haberdar olmaz? Eğer haberdar ise neden aynı povun içinde onurlu bir adam olduğunu söylediği Ned’i Baelish’in ellerine bırakıyor? Bunda kesinlikle kasıtlı olarak yanlış yönlendirme var. Bu konuşma olmadan bir kaç dakika önce, Ned odada yalnızken pencereden Baelish’in odasında kücük bir mum yandığını görüyor ve vakit cok geç olduğu için buna şaşırıyor. Tuhaf bir ayrıntı ve GRRM böyle bir ayrıntını boşu boşuna vermez. Belli ki, Varys ve LF az sonra olucak konuşmanı birlikte planlamışlar.

Kanıt 3: Tyrion kral eli olunca Varysle çok yakın oldu. Varys onu gerekli istihbaratla bilgilendiriyor, ona kraliçe ve Stannisle olan mücadelesinde yardım ediyordu ama LF’ın Tyrion ve hançer hakkında Ned’e ve Cat’e söylediği yalandan tek kelime etmiyordu. Tabii Tyrion’un bu yalanı bildiğinden habersizdi. Ve yine Tyrion üstada ve bu ikisine karşı çevirdiği komplosunda üstat oyuna düşüyor ama bu ikisi oyuna gelmiyor. Belki bu, ikisinin de üstattan daha akıllı olduğundan olabilir. Ama Tyrion’u Ned’e, Ned’i de kraliçeye satan Baelish’in neden Tyrion’un sırrını kraliçeye tercih ettiğini açıklamıyor. LF ile Varys’in ortak hareket etmesi bu durumu açıklayabilir. Vakit kaybetmeden haberi birbirine yatiştiriyorlar ve böylelikle Tyrion’un oyunu bozuluyor.

Kanıt 4: LF Sansa’yı kaçırdıktan sonra ona Cercei’nin aptallıklarından ve çok yakında diyarda 3 kraliçe olacağından bahsediyor. Bu haberleri Martı Kasabası’ndan döndükten sonra söylüyor. Malum olan şey ise liman kentlerinde şu sıralar tek şey konuşuluyor o da Ejderha Kraliçesi ve onun Westeros’a doğru yola çıktığı haberi. Tabii LF, bu haberleri özelikle Cercei’nin yaptıklarını KL’de bir yerlerde saklanan Varys’ten haber almış da olabilir. Çünkü Cercei’nin yaptıklarını detaylı olarak Baelish’e rapor edecek bir tek Varys var. Dahası bahsettiği kraliçelerden biri Dany ise (büyük ihtimalle evet) onun da diğerleri gibi yani Varys, Jon Connigton, İllyrio gibi Dany’nin yolda olduğunu düşünmesi buna kanıt olarak gösterilebilir. Burada vurucu noktaysa şu: Normalde Dany ve ejderhaları LF’ın planlarını alt üst etmeliydi, çünkü bizim bildiğimiz kendisinin Sansa’yı Kuzey, Vadi lordlarının desteği ile kraliçe yapma planları var. Daha sonra ise Demir Taht’ı kendisine istediğini de biliyoruz. Ama LF, bunun aksine seviniyor ve sanki planları hiç bozulmamış gibi davranıyor. Bu da onun Dar Deniz’in diğer tarafındakı Targeryanlar’dan (Dany, Viserys, Aegon) ve onların bu taraftaaki gizli destekçilerinden (Varys hatta Doran) haberdar olabileceği anlamına geliyor.

Kanıt 5: Varys sadece Westerosda değil Essosda geçen oyunun da içinde ve İllyrio’nu da kandırıyor. Şimdi ikisi arasında geçen dialoğun bir kısmına bakalım.

V - Benden ne yapmamı istiyorsun.
İ - Eğer bir El öldüyse, ikincisi neden ölmesin? Sen bu dansı daha önce de yaptın dostum.
V - Mazi, şimdi değil. Bu El, önceki değil.
Şimdi biz Jon Arryni Baelish ve Lysa ikilisinin öldürdüğünü sanıyorduk ama konuşmada Jon Arrynin ölümünde Varysin parmağının da olduğunu anlıyoruz. Yani bu neredeyse Baelish ve Varysin ortak olduğunun kesin kanıtı bence.

Şimdi konuşmanın o kısmının tamamına bakalım:
"Bu artık iki oyunculu bir oyun değil. Stannis Baretheon ve Leydi Arryn artık uzanamayacağım kadar uzakta ve duyduğuma göre asker topluyorlarmış. Çiçek Şövalyesi, Yüksek bahçeye bir mektup yolladı. Babasından, kız kardeşini saraya göndermesini istiyor. Kız on dört yaşında, bir içim su ve yumuşak başlı. Sör Renly ve Sör Loras, Robertin kızı yatağına almasını istiyor. Onunla evlenmesini, onu yeni kraliçe ilan etmesini istiyor. Seçeparmak… onun ne çeşit bir oyun oynadığını bir tek tanrılar bilir. Ama asıl uykumu kaçıran Lord Stark. Piçten haberi var ve kitap onda. gerçeğe ulaşması artık an meselesi. Şimdi de karısı Tyrion Lannisteri kaçırdı, Serçeparmak sağ olsun. Lord Tywin bu hakaret karşısında deliye dönecek ve Jameinin o cüce iblise karşı tuhaf bir şefkati var. Eğer Lannisterler kuzeye girmeye kalkışırlarsa, Tullylerde hareketsiz kalmaz. Sen ertele diyorsun, bense acele et. En iyi jonglörler bile aynı anda yüz labutu düşürmeden havada tutamaz."
Konuşmada Serçeparmağın isimin geçdiği yerlere dikkat edelim (üç noktaya). Varys konuşmasının sadece bu kısmında duraksıyor buda onun bu kısımda yalan söylediği anlamına gelir. Diğer yandan varys her kesin neler çevirdiğini bilirken nasıl oluyorda Baelish ne yaptığına dair fikri yok. Eğer varsa neden İllyrioya söylemiyor. Varys İllyriodan bile bir şeyler saklıyor.
Serçeparmağın ikinci defa geçtiği bakalım. Varys hançerle ilgili olayın Baelishin başının altından çıktığını söylüyor. Bu da yalan Baelish o yalanı söylerken Varys oradaydı. Dahası hançer mevzusunu Varys açmıştı. Olay Catelyni kandıra bilmek için bir tezgahdan ibaretdi. Yani savaşın çıkmasında Baelish kadar Varysde suçlu.
Göründüğü gibi Varys İllyrioya LF hakkında söyledikleri yalan. Yani Varys’in LF ile ortak olduğunu İllyrio da bilmiyor. Varys, İllyrio ve Targaryenleri (Blackfireları) da aynı diğerlerini kullandığı gibi kullanıyor. Asıl amacı uğrunda. Ama asıl amacı nedir?

Şimdi bu soru ortaya çıkıyor Baelish ve Varys nasıl ve neden ortak oldular?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, Varys LF dan çok daha önce Saraya geldi, yani en başta oyunu kuran Varys LF ise sonradan katıldı. Varys’ın ne diyarın ne de Targaryenlerin(Blackfire) iyiliğini istediği yok. Stannis böyle bir laf etmişti.
Aerys’in saltanatındaki çürümeler Varys ile başlar”. Ayrıca Dany’yi öldürmek için adam bile göndermişti. Onun asıl planı Aegon ya da Viserysti ama Viserys ölünce ve Dany ejderhalarla ortaya çıkınca Viserys’in yerine Dany geçti. Eğer Targeryanlar’a bu kadar vefalıysa neden hayatta kalan 3 Targeryan’dan birini öldürmeyi göze alsın? Dany güçlensin diye Tyrion’u ona gönderdiği bir yalan. Çünkü aslında Tyrion’un kaçırılma planı Jaime’ye ait. Jaime Varys’e bunu zorla yaptırdı. Yani Jaime olmasaydı Tyrion da Ned gibi idam edilicekti. Ayrıca zamanında geleceği parlak bir prens olan Rhaegar’ın ayağını kaydırmağa çalışdını unutmayalım. Harrenhal turnuvasının düzenlenme amacı gerçekten de Rhaegarı tahta geçirmek olsa bile bu deli kralın daha fazla tahta oturmasından kat be kat iyidir. Peki Varys bu kadar dolabı neden döndürüyor? Tahta geçmek gibi bi şansı yok, Targaryen olsun, Blackfire olsun, Baretheon olsun, Lannister olsun bi onun için bi fark yok. Halk için yapmadığını da gördük yoksa bu kadar savaş çıkması için çalışmazdı. Peki neden? Tek bir seçenek kalıyor iblisin ona söylediği sözler ve sonrasında yaşadığı, bizim şimdilik haberimizin olmadığı olaylar sonucu bazı bilgiler elde etdi. Bu da örümcek Varysin doğmasına yol açtı. Ben kendisinin bir Targeryan ya da Blackfyre olduğunu düşünüyorum ama amacı onlardan birini yeniden tahta çıkartmak değil. Varysin Targaryen ve ya Blackfire(asil, özel ve kehanet yeteğine sahip bir aileden) olması onun hayatına bir büyücü tarafından hadım edilmesi ve SIRrı öyrenmesi dışında pek bir etki bırakmamış. Böylelikle o büyük oyunu kurmaya başlamış. Kitapta geçmese de dizide R’hllor tapınağının baş rahibesinin ona bunu hatırlatdığı sahne ve Varysin yüzünün aldığı şekil gelecekte bu sırrın çok şeyi değiştireceğine işaret ediyor.

Baelish’in hikayesi ise daha farklı. LF karakteri Zeki Lann’a benziyor ve onun gibi istediğini elde etmek için büyük planlar yapıyor. Ayrıca kendisi Robertin isyanından önce Starklar, Tullyler ve dolaylı yoldan Arrynler tarafından itilib kakılmış. Bu yüzden intikam duygusu içinde. LF biraz şans, biraz kendi yeteneği, biraz da Lysa’nın yardımıyla küçük konseye girdi. Her kesi kullandığı gibi Varys LF’nı da kullanmak istedi ama LF çetin ceviz çıktı. Zaman geçtikce bu ikisi bir birine karşı hamleler yapıyor, bir birinin açıklarını buluyorlar. Sonradan LF ve Varys rakip olamtansa ortak olamnın çıkarları için daha iyi olduğunu fark etdi. Ama bu ortaklık Varys ve İllyrionun kimi gibi olmadı. O kadar uzun zaman birlikte taht oyunları oynadılar ki bir birlerinin tüm planları öyrendiler ve ortaklıkları daha sağlam zeminde kuruldu ve sonuna kadar öyle devam edecek. Plana göre LF büyük oyununu gerçekleştirmesine yardım edicek ve Varys ise LF’nın intikam almasını ve demir tahta oturmasını sağlıcak.

Bana okuyunca gayet mantıklı geldi. Birisi dany ile güneye birisi sansa ile kuzeye yürüyor. Dünyayı ele geçiricekler :smiley:

Her şeyden önce hafiften bir gözlerimin kanadığını söylemem gerek. Keşke yazım hatalarına biraz dikkat etseydin.
Bunun dışında soylediklerinden sadece zeki Lann ve Baelish benzetmesine katılıyorum. Daha önce hiç aklıma gelmemişti ama şimdi düşününce mantıklı geldi.

1. Varys Tyrion’a LF’yi kendi istediği fısıltılarla beslediğini ve bu yüzden Baelish’in kendisini avucunda tuttuğunu sandığını söylüyordu. Yani Varys LF’yle bazı bilgileri veriyordu ama bunlar kendi istedikleriydi. Ayrıca Baelish’in önemsiz bir güç olmadığının farkında. Varys bile göstere göstere Baelish’e karşı hamle yapmaktan çekinir. Varys alttan alttan Baelish’in kuyusunu kazıyor böyle bir hamle yapmaya cesaret edemez.

2. Varys zehirleri çok iyi bildiği için hangi zehrin Jon Arryn’in ölümüne yol açtığını buradan biliyordu. Baelish bu zehirleme olayını yüz yüzeyken Lysa’ya söylemişti. Büyük ihtimalle Sansa buluşmalarını yaparkenki gibi tanrı korusunda yapmıştır. Çünkü Baelish Varys’in minik kuşlarının nerelerde sakladıklarını biliyor. Bence Varys Jon’u zehirleyenin Lannisterlar olduğunu düşünüyor olabilir.

3. Tyrion kendi POVlarinda Varys’in kendisine sadece istediği istihbaratı verdiğini ve söylemediği daha birçok şey olduğunu düşünüyordu. Ve Tyrion konsey üyelerine oyun oynadığı zaman Baelish bunu gayet yiyordu. Hatta Robert Arryn’le Myrcella’nın evlenmesi için ayarlamaları yapmaya bile başlıyordu. İşin aslını öğrenince Tyrion’a oldukça kızıyordu. “Bunu ödeyeceksiniz” tarzında bir şeyler diyordu sanki. Varys de Tyrion diğer konsey üyelerine farklı şeyler söylerken minik kuşları duyduğu için yemiyordu. Baelish Cersei’ye çok fazla güvenmediği için söylememiştir bunu. Kraliçe böyle bir şeye direkt karşı çıkacaktı ama Myrcella ve Robert’ın evlenmesi Baelish’in işine geliyordu.

4. Varys diyarın iyiliğini düşünmüyor. Çünkü onun amacı Aegon’u tahta geçirmek.

5. Baelish orada Margaery’den de bahsediyor olabilir. Dany’den bile bahsediyor olsa ona karşı önceden hazırladığı planı vardır zaten. Çünkü Dany’nin varlığından önceden beri haberi var.

Varys Dany’i oyundan çıkarmak istiyor. Çünkü Dany’nin varlığı Aegon’un saltanatına karşı bir tehtid. Aegon ve Dany evlensin diye bir şey de düşünemez çünkü Dany bir köşeye çekilip kocam yönetsin diyecek bir kadın da değil. Kitapta zaten Tyrion’ı Aegon’un yanına yolladı. Sonra istenmeyen olaylar sonucu yolu Dany’nin oraya düştü. Tyrion’ı yollamasının sebebi de kurtardım madem bir işe yarasın düşüncesi.

Baya olumsuz eleştiri yazdım ama yine de emeğine sağlık. Gerçekten değişik bir teori şahsen benim aklımın ucundan bile geçmemişti. Kendimce olamayacağını ve nedenlerini açıkladım.

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok güzel birleştirmişsin olayları. Teori doğrudur ya da değildir ama tutarlı noktaları açık noktalarından daha fazla. Alkış.

Yüzde 60 katılıyorum ama yüzde 40 katılmıyorum. Nedenine gelirsek, bence ortaklık yok daha doğrusu üstüne konuşulmuş ve anlaşılmış bir plan yok, el sıkışma yok. Ama ikisi de istihbaratları neticesinde birbirlerinin hamlelerine göz yumuyorlar. Çünkü işlerine geliyor. Jon Arryn’ın ölümü, Eddard’ın kaybetmesi, Joffrey’ın ölümü… Bu planlardan Varys’ın haberinin olmaması imkansız ama neden bu planları hemen millete duyursun ki, çünkü onun da işine geliyor. Baelish istediği kadar uğraşsın, onun adayı Sansa ve Varys, Sansa’dan bir şey olmayacağını biliyor. Son cümleye biraz yorumumu kattım. Sansa’yı severim ama Kuzey ve Vadi orduları bir araya gelse yine de Sansa’nın çok matah bir şey olabileceğini zannetmiyorum. Dolayısıyla Baelish her halükarda zayıf tarafta kalıyor. Hele sezon finalinde Lyanna Mormont efe efe konuşurken Baelish’in arka sıralarda pusup kalması karizmasını ciddi ciddi çizdi. Lyanna Mormont sahnesiyle Baelish’i bayağı bir eziklediler.

Güzel teori ama neden bunu yapmak istiyorlar.Neden Westeros neden başka yerler değil?Bu sorular bence daha önemli.Bu seride bu karakterler niye bu toprak parçasını istesin.Belkide Esos Westeros üzerinde hakimiyet kurmayı planlamaktadır.

@Queen Arianne Her kes düzgün eleştiri olduğu halde istediği kadar eleştiri yapa bilir, ki sen çok güzel bir eleştiri yapmışsın. Ama söylediklerinin hepsine katıldığımı söyleyemem.

1. Varys LF-ı elinde tuttuğunu söylüyor ama yaptıkları bunun aksini gösteriyor. Westerosda dedikleri gibi “kelimeler rüzgardır” asıl yaptıklarına bakmak gerekir.

2. Varysin Jonu kimin öldürdüğünü bilmemesi imkansız. Adam cinayetle ilgili bütün ayrıntıları biliyor. Ayrıca Varysin tek haber kaynağı Lysa ve LF-ın konuşmaları değil, kuşları sayesinde kolaylıkla Lanisterların bu işle ilgisi olmadığını öyrene bilir ve ya LF-la Lysanın ilişkisini öyrenir. Varys zeki adam bunları öyrenirse kolaylıkla cinayeti kimin işlediğini anlar. Hiç biri olmasa yaveri bir şekilde sorguya çeker ve her şeyi öyrenir.

3. Aegondan hiç emin olma, bakarsın onun arkasından Varysin başka bir planı çıkar. Aegonu tahta geçirmek isteye bilir ama bunu Targeryanlara yada Blackfirelara olan sadakatinden yaptığını hiç zan etmiyorum. Onun çok daha büyük bir (iyi yada kötü) planı var.

4. Dany ejderhalara sahip oldukdan sonra Varysin onu ortadan kaldırma planı suya düştü. Çünkü Danyn ejderhaları az buz yönete biliyor, Varysde Danyni yöneterek bu gücü sahip ola bilir. Dany ölürse ejderhaları kimse kontrol edemez buda yıkım demek (Mereende bunu gördük). Varys bunu asla göze almaz eğer onunda Euron gibi bir ejderha borusu yoksa.

@green grace Bende sadece işaretleri göze alarak bir teori kurdum ama noktalar başka türlüde birleşdirile bilir. Senin dediğin de doğru ola bilir

@argos vallahi bilmiyorum bazı insanlar en ufak bir eleştiride demediğini bırakmıyor. En güzeli bence de bu düzgün eleştiri olduğu sürece herkes istediği eleştiriyi yapmalı.

1. Bence Varys Jon Arryn cinayetinin sadece Lysa’nın yaptığını biliyor olabilir. Baelish kısmını bilmesi oldukça zor çünkü Baelish onun küçük kuşlarını biliyor ve ona göre davranıyor. Mesela Sansa’yla ilgili konuşmalarından ve planından haberi olmadı. Eğer Varys biliyorsa bunu Ned’e söylememiştir çünkü Aegon gelirken KL’de güçlü bir hükümdar istemiyordu. Hatta bu yüzden Kevan’ı öldürmüştü.

2. Ben Varys’in Aegon’dan kolay kolay vazgeçebileceğini sanmıyorum. Çünkü Dany’i kontrol etmekten daha kolay Aegon ve iddiası daha güçlü. Bence Hala Dany’i bir şekilde ortadan kaldırıp ejderhaları Aegon’a geçirmek istiyor.

Geçen aylarda sık sık gördüğümüz birkaç cümlelik, içi doldurulmayan sözde teorilerin üstüne ilaç gibi olmuş. Bu yüzden yazarına teşekkür ediyorum. Ama teoride bahsedilenlere katılmadığım noktalar olacak. Kanıtlarında ileri sürdüğün pek çok noktada birlikte hareket etmiş olabilirler. Kimsenin bilmediği gizli diyalogları, Kızıl Kale’nin kuytularında gizli saklı görüşmeleri elbet olmuştur. Hareket tarzları, düşünce şekilleri, alt sınıftan gelip Küçük Konsey’e kadar yükselme durumları bile birbirine benziyor. Ned Stark’ın El olmasından önce Jon Arryn döneminde daha ağır, çok daha politik bir konsey vardı tahminimce. İkisinin saklı müttefikliği o döneme dayanıyordur. Stannis’in aktif bir katılım gösterdiği, Jon Arryn’in Ned gibi yalpalamadan yıllarca ustalıkla idare ettiği politik oyunlar sırasında istemeden de olsa birlikte hareket etmişlerdir. Ama amaçlarına, karakterlerine baktığımız zaman keskin bir şekilde ayrılıyorlar. Baelish yaptığı her şeyin karşılığını misliyle alıp güçlenen bir adam. Çocukluğundan itibaren bugünlerin düşünü kurmuş. Varys ise Baelish’ten önce de tahtta, Kral Eli makamında kim olduğuna bakmadan hizmet etmiş. Varys’in “diyara” hizmet ettiğini düşünüyorum. Aegon’u tahta geçirmeyi hedeflediğini beşinci kitabın finalinde kendi ağzından duyuyoruz. Ama orada Aegon’un meziyetlerini sayarken, onu diğer taht talipleriyle kıyaslarken neler söylediğini düşünürsek yine aynı aşkın hedeflerle hareket ettiğini görüyoruz. Kitaplarda gerçekten aynı safta, belki de Aegon’un mücadelesinde birlikte yer alabilirler. Ama Baelish kesinlikle Varys gibi, onun saikiyle hareket etmez. Yine kendi çıkarları için, işin ucunda elde edeceği güç, makam, mevki için hamle yapar.

@Dondarrion Belkide, Varys Baelishe zamanında onu ezikleyen hanelerden (Tully, Stark, Arryn) intikam alma sözü vermişdir. Zaten Robert, Targeryanları bu üç hanenin desteğiyle yenmişti.Bu, Varysinde saydığım hanelere kıl olduğu anlamına gelir. Böyle bakınca onların neden ortak olduklarına bir açıklama getire biliriz. Tabi ki ikisinin de karekterlerine baktığımızda ortaklıklarının sevgiye ya da arkadaşlığa dayandığını söylemek zor, bunun yerine bu ortaklık sadece ve sadece çıkara dayalı ola bilir. Ama bu onların her fırsatda bir-birlerini arkadan bıçaklayacakları bir çıkar ortaklığı değil, sağlam bir çıkar ortaklığı. Bu arada bir az düşündükden sonra Varys ve Lf-ın ortaklıklarını kanıtlayan bir kaç işaret daha buldum.

1. Hatırlarsanız Tywinin ölümü sırasında el kulesindeki gizli geçitlerden biri ortaya çıkmışdı. Cercei ve Jamei bu gizli geçitleri defalarca aratmalarına rağmen hiç bir şey bulamadılar, buda geçitlerin ne kadar iyi tasarlandığını gösteriyor. Hem kitabda hem de dizide Baelishin Kızıl sarayın bazı gizli geçıtlerini bildiğini görüyoruz (eğer bunları biliyorsa başkalarınıda biliyordur). Şimdi soru ortaya çıkıyor. Nasıl oluyorda bu kadar iyi tasarlanmış geçitleri LF biliyor? Cevab: Varys sayesinde
  2. Bu kanıtı diziden aldım. İllyrio ve Varysin mahsendeki görüşmesinden Arya sayesinde haberdar oluyoruz. Ama Arya bu konuşmanın çok küçük bir parçasını duyuyor. Dizide buraya küçük bir ayrıntı daha ekliyorlar. Mahsende İllyrio, Varys ve Aryadan başka 4-cü bir kişi(LF-nın kuşlarından biri) daha var. Ve bu kuş konuşmanı Aryanın duyduğundan daha fazla ve daha iyi duyuyor. Dizide LF-nın ve Varysin bir-birine laf sokma yarışı yaptığı sırada LF Varyse bu görüşmeden haberdar olduğunu bildiriyor. Hiç kimse düşmanının cok gizli ve büyük bir sırrını veya planını (İllyrio çok önemli olmasa kralın şehrine gelib gizli bir görüşme yapmayı göze almaz) öyrenirse bunu bildiğini düşmanına söylemez. Eğer o adam Eddard Starksa işler deyişir orası başka :). LF görüşmeni bildiğini şantaj için söyledi yorumu yanlış olur. Çünkü eğer birisi Varyse bir konuda şantaj yapmak isterse, bilmeli ki Varys ona en az iki konuda şantaj yapa bilecek bilgiye sahip. Ve LF bunu bilecek kadar zeki biri. Peki LF neden Varyse görüşmeyi bildiğini söyledi? Bence bu bir uyarıydı. Yani “Bak, Varys kardeş sağda solda seni İllyrioyla görmüşler. İyi ki benim kuşlarım görmüş eğer başka birileri görseydi daha kendin ne olduğunu anlamadan kafan Kızıl kalenin duvarlarında kazığa geçirilmiş halde olur, aman dikkatli ol.” demek istemiş olma ihtimali yüksek.

@argos

1. Baelish ne zaman kullanıyordu bu geçitleri? Böyle bir bilgiyi hiç hatırlamıyorum. Kitaptaysa sayfa numarası diziyse bölümün adını söyler misin?

2. Bence Baelish orada Varys’i tehdit ediyordu. Sen bazı şeyler biliyor olabilirsin ama ben de bir şeyler biliyorum diyordu.

@Queen Arianne 1. Yanlış yapmışım. LF Eddardı Cata götürdüğü, ser Dontasında Sansayı kaçırdığı sarayın arkasındakı uçuruma açılan merdivenler aklımda gizli geçit olarak kalmış. Kitabı açıb baktığımda fark etdim, özür dilerim.
2. Varysi tehdid etmek akıllıca bir fikir değil. Varysin İllyrioyla başka ne konuştuğunu bilmiyoruz ama çok önemli bir şeyler olmalı (Dany, Viserys ve Drogo, Starklar ve Lannister ve daha neler neler) . Varys bunu yanlış bir insanlar tarafından duyulmasını göze alamaz. Normalde Varys Baleashi yok etmek için harekete geçmeliydi ama bu olaydan sonra ne Varys ne de LF bir şeyler yapıyor.

@argos
Varys’in Baelish’e karşı hamle yapması akıllıca olmaz. Üstelik Baelish ona kendisinin gizli sırlarından bazılarını bildiğini açıkladıktan sonra. Varys sırlarının ne kadarının bilindiğinden emin değildi. Zaten kısa bir zaman sonra Baelish onun ulaşamayacağı bir yere, vadiye gitti.

@Queen Arianne
Peki Baelishin Varys karşı hamle yapması ne kadar akıllıca? Eğer LF Varysi tehdit ederse, bu ona karşı açık hamle yapması anlamına gelir. Varysin tehdit olarak gördüğü kişilere ne yaptığını biliyoruz (Kevan Lannister). Bu olay dizi de geçiyor, yani Varys ve LF sohbet etdikden sonra çok uzun süre yine sarayda yaşıyorlar. Bu sürede Varys tehdid olarak gördüğü birini 10 kere öldürürdü.

Niye tehtid olarak görsün ki?
Varys her ne kadar kapsdan hazzetmediğini söylese de lfnin yaptıkları kendi amacına daha da yakınlaştırıyor.

@ichigo
Çünkü normal de Varysle İllyrionun gorüşmesinden haberdar olan biri Varysin planlarından da haberdardır. Bu da Varys için çok büyük tehdit.
Zaten bende onu söylüyorum: Neden Varysin bütün yaptıkları LF-a, LF-ın yaptıklarıda Varysin işine geliyor?

@argos

Baelish sadece gövde gösterisi yapıyor ve Varys’i şüphede bırakıyor. Varys onun ne kadar bildiğini bilmiyor. Ve Baelish ve Kevan bir mi? Aynı zamanda Varys bir hamle yapmak istediyse bile yapamaz çünkü kısa bir süre sonra Baelish vadiye gitti. Vadi de Varys’in ulaşamadığı bir yer.

@Queen Arianne
Varysi şübhede bırakması bile yeterli, çünkü konu çok önemli. Evet, LF ve Kevan bir değil ama neticede tehdit tehditdir. Varysin için LF-nı öldürmesi o kadar da zor olmaz. Bu arada LF kısa süre sonra Vadiye gitmiyor. Bu olay 1. sezon ortalarında LF-nın Vadiye gidişi 3. sezon başlarında oluyor. Yani arada epeyce bir vakit var.

@argos bilemiyorum bunun 50 tane sebebi olabilir bizim bilmediğimiz. Varys’in ne düşündüğünü bilemiyoruz çünkü. Bence burada konu kilit.

Birlikte olduklarını sanmıyorum.Birbirlerinin planlarını devre dışı bırakmak için de planlar yaptılar.Örneğin Baelish Joffrey’in ölümü ile aslında suçu Tyrion’a yıkarak Tyrion’un da ölmesini planlamıştı.Varys ise hem Baelish’in hamlesine karşı hamle olarak hem de Aegona yardımcı olabileceği için Tyrionu kaçırıyor.Asıl planlara gelirsek ben Baelish’in tahtı kendisi için istiyor.Bunu yapabilmek için kadınları kullanıyor.Vadi’yi ele geçirebilmek için Lysa’yı kullandı ve işi bitince ondan kurtuldu.Şimdi Kuzeyi elde edebilmek için Sansa’yı kullanmaya başladı ve bu yolda devam edecek.Sonrasında ise Sansa’ya söylediklerinin aksine Kuzeyi ele geçirdikten sonra Sansayı aradan çıkarmaya ve sonrasında ise tahtta hak iddiası olan Danye bak diyarın yarısı bende diyar için evlenelim diyip kendisi için mutlu sona ulaşmaya çalışacak diyorum ben.Varys ise ilk başta Viserys ve Dothrakileri Batıya geçirip kargaşa çıkarmaya ve o kargaşa sırasında aegonu tahta geçirmeyi düşünüyordu.Sonrasında Viserys ölünce Viserysin yerini Dany aldı.Danynin yanına sürekli savaşçı karakterler göndermesi ve aegona yönetmeyi bilen kişiler göndermesi ve göndermeye çalışması bunu gösteriyor.Bu planlar sırasında ortak olarak ikisinin işine gelip digerinin işine gelmeyen olaylar da illaki olmuştur.

Baelish Jofreynin ölümünü Tyriona yıkmayı planlamıyordu olay spontane gerçekleşti @kanatlıkurt . Şans eseri Jof zehirlenmeden hemen önce Tyrion ona şarap vermişti. Bunu bir insan Baelish bile planlayamazdı. Varysin Tyrionu Aegonun yanına göndermek gibi bir planı yoktu. Jamei Varysi ölümle tehdit etdiği için oda Tyrionu kaçırmak zorunda kaldı. Göndermişkende Aegonun yanına gönderdi. Varys ve Baelish planı olarak yazdıkların kitapta sadece onların başkalarıyla söyledikleri sözler. Bu iki karekterin ne kadar yalancı olduklarını biliyoruz.