Varys'in amacı?

Varys’in Targ destekçisi olduğu malum. Ama Kevan’ı öldürme amacı neydi? Aegon yada dany’e ulaşmak yerine neden kl’e döndü? Kevan’ın ölmesi yönetimi zayıflattı kabul ama bunu neden şimdi yaptı ne için yaptı asıl amacı neydi anlam veremedim?

1 Beğeni

Aegon’a yol açmak amacı sanırım. Ama isteği barış olan adamın tahtı tyrellere bırakması? Belki de önceden olduğu gibi tyrell -targ müttefikliğinin mümkün olduğunu ve barışın olacağını düşündü tamam bidaha düşünmeden araştırmadan konu açmıcam :wink:

Varys için önemli olan Aegon.
Daenerys, Aegon’a güç katabilecegi için önemli sadece Varys’in gözünde.
Varys King’s Landing’e, Aegon’u tahta çikarma planini zorlayacak meseleleri halletmeye gitti.
Kevan Lannister, Tyrell-Lannister ittifakini ayakta tutan, biraz olsun düzen saglayan, Cersei’nin aptalliklarinin önünde durabilecek kisi. Ve Varys tüm planlarini Cersei’nin yaptigi yanlislar, hatalar üzerine kurmustu.
O yüzden Kevan’i öldürüyor, bu sayede Tyrell-Lannister ittifaki yikilacak, bu iki hane arasinda çatisma çikacak, Cersei her olayda yangina körükle gidecek ve bu kaos ortami Aegon’u tahta çikarma yolunda Varys’in isine yarayacak.

2 Beğeni

Aegon aslında bir Blackfyre. Varys’de öyle. O yüzden Varys bir Blackfyre’ı tahta oturtmaya çalışıyor. Varys’in kel olması buna bir örnek. Daenerys’in Dotraklarla Westeros’u alamayacağı kesindi lakin Aegon için zayıflatabilirdi. Varys’de Aegon’u salıp noktayı koyardı. Varys’in hala Westeros’un iyiliği için çalıştığını sananların olmasına bitiyorum ben. Öyleyse neden yıllar önce Rhaegar’ı desteklemedi? Onu geçtim, Aegon’un iyi bir kral olacağı ne malum? Daha yeni ayak bastığı toprakları nasıl yönetebilir ki? Ki iyi bir kral olsa bile, onun oğlunun iyi bir kral olacağı ne malum? Blackfyre olduğu ile ilgili bir kanıtta bu. Varys, Westeros’un düzene girmesini istemiyor. Demir Taht’da bir Blackfyre’ı görmek istiyor.

1 Beğeni

şimdi tek tek düşünelim:
Renly: mefta
Stannis: haklarından mahrum bırakıldı
Tywin: mefta
Jaime: kral muhafızı
Cersei: yargılaması var
Gerion ve Tygett Lannister: çoktan mefta

Şimdi kim vekil kral olacak? Robert’ın Ayaklanması sırasında Targaryenları destekleyen Baratheonların kadim dostu (!) Mace Tyrell mi?

Bu arada Kevan’ın Bölümünde fark ettiysen Fırtına topraklarında karaya çıkan askerlerden bahsediliyor. Diyar kaosta ve Aegon sancaklarını kaldırıyor. :slight_smile:

Buna rağmen, vekil olmaya devam edemiyor mu ki? Bu konuda kitapta bir cümle geçti mi? Hatırlayamadım. Ana baba yoksa Kral El’i olur herhalde vekil en kötü ihtimalle. O da ölüydü en son. :smiley:

Kitapta Cersei povlarında Cersei henüz itiraf etmemişken ona majesteleri siye seslenmiyorlar oğlunu göstermiyorlar falan bir kere zaten Cersei tutuklandığında Kevan çağırılıyor vekil olsun diye -yanlış hatırlamıyorsam- vekilliğin devam etmediği çok net bence.
Bu arada 5-2’nin sonunda -Kevan pov’u- Kevan vekil kral olarak çağırılıyor

Aaa doğru, baktım şimdi. Kral El’i de Mace Tyrell. :smiley:

O zaman dediğin gibi, bu adamın eline düşmesi içten değil gibi. Taç Toprakları baya karışacak bu durumda, sanki yeterince karışık değil gibi. Oberyn’nin bebeleri de geliyordu. :smiley:

1 Beğeni

Bence Oberyn in kızı Tyene için planlandığı gibi gitmeyecek. Septa ol diye mi ne yolladılar kızda bakirelikten iz bile yok :joy::joy:
Nymeria bir şeyler yapacak gibi geliyor bana

Varys’in amacı Aegon’u tahta çıkarmak ama şöyle bir şey var, Gendry’i demirciye bırakan adamın tarifini okursanız akla hemen iki isim geliyor İllyro ya da Varys. Evet tarifte adam sakallı olarak geçiyor ama biz biliyoruz ki Varys kılık değiştirme ustası. Eğer bu adam Varys ise ki düşük ihtimal İllyro olma ihtimali daha fazla hedefinin Aegon değil dizideki gibi diyarın iyiliği olduğunu düşünüyorum. Eğer İllyrio ise onun böyle bir işi niye yaptığını anlamıyorum. Niye Robert’ın piçini bir demirciye veriyor ki bu işten çıkamadım. Umarım çıkacak kitaplarda (inşallah çıkarlar) bu meseleyi detaylıca öğreniriz, sır olarak kalsın istemiyorum.

1 Beğeni

Aslında karışmasından da öte Taç toprakları Tyrell ailesinin eline geçti. Çok net bence :joy:

Lannister konseyi üyelerinden kim kaldı?

Pycelle öldü

Harlys Swift Braavos’a gönderildi

Kevan öldü.

Tek askeri güç Randyll koruması altında.

1 Beğeni

Varys’in cidden amacını bir türlü çözemedim bana Griff’i de satabilir gibi geliyor, hiç güvenmiyorum. Özellikle aklımı karıştıran Serçeparmak ile rakiplermiş gibi görünseler de birlik olmaları daha sonra rakip rolüne geri dönmüş olmaları bunu bir türlü anlayamadım işte.

Varys büyük ihtimal Blackfyre destekçisi(kesin değil) ve Pentos’un adamı,Baelish kendisine çalışıyor ve Bravoos’un adamı,Bravoos ve Pentos uzun zaman savaşmış iki şehir devleti,Belki Varys’de,Baelish gibi kendisini tahta çıkarmaya çalışıyordur.Ben özellikle Varys’in elinde olan Griff ve Baelish’in elinde olan Sansa’nın nişanlanması gibi bir şey bekliyorum,Baelish ve Varys taht konusunda ortak olacaklar gibime geliyor.

Genelde zaten Bf destekçisi olduğu söyleniyor ama emin olamıyorum işte eylemlerinin hepsi birbirinden alakasız gibi. Dediğin gibi olabilir aslında güzel de olabilir ama bilemiyorum söz konusu Varys olunca hiçbir şeyden emin değilim.

Şişman sakallı bir adam denilince benim aklıma hemen Robert Baratheon gelmişti ama Robert gibi sorumsuzluğuyla ünlü bir adamın da gidip piçine bu kadar sahip çıkması garip gelmişti. Mya Taş’a da böyle birşey yapabilirdi diye düşünmüştüm ama İllyro ya da Varys çok daha mantıklı, özellikle Varys denildiği gibi kılık değiştirme ustası olan bir adam bence Gendry’i yerleştiren Varys’dir. Neden yaptığı konusuna gelince ben de bi anlam veremedim ama dikkatimi çeken bir şey oldu, desteklediği Aegon muhtemelen bir Blackfyre yani piç birinin soyundan, Gendry piç, zaten kitapta ilerledikçe piçlerin baya güç kazandıklarını görüyoruz, Jon Snow, Ramsay Snow vb belki piçlerle ilgili bir mesele vardır.

1 Beğeni

Halihazırda septa olarak gelecek zaten, kızın bilmem neresine bakmayacak kimse. :rofl:

Çok haklısın, son durumda olay bunu gösteriyor. Haliyle Cersei ciddi manada yalnız kalmış durumda ve Naiplik sıfatını da yitirdiği için Tommen, fiili olarak Tyrell’lerin eline düştü. Cersei istese bile -masum çıksa bile yargılanmadan- tekrardan naiplik sıfatı alamaz zira bunun için -benim bildiğim- küçük konsey tarafından onay verilmesi gerekiyor, Tyrell Hanesi de asla bunu yapmaz. Akılsız Cersei, resmen kendi ayağına sıktı. Forumda kim demişti bu karı salak, nasıl bunca yıl hayatta kaldı? diye. Ben de salak olsa hayatta kalmazdı, demiştim ama şimdi bakıyorum da resmen şans eseri hayatta kalmış. :sweat_smile: Sen mi demiştin yoksa Ömer? :smiley:

İkisi hiçbir zaman birlik olmadı. İkisi de Diyar’da kendi çıkarları için kaos istediği için, Lannister-Stark sürtüşmesinin başlaması konusunda dürtükleme yaptı, o kadar. Misal LF, Ned ölsün isterken Varys yaşatmak istedi; çıkarları gereği…

Varys, dizide olduğu gibi 5. kitabın son bölümünde de “diyar” vurgusu yapıyor; yani ölecek bir adama Varys doğal olarak kendi samimi düşüncelerini söylüyordur, diye düşünüyoruz ister istemez, değil mi? Yani hazlihazırda zaten öldürdüğünüz bir adama yalan söyler misiniz?

Kevan’ı vurduktan sonra şöyle diyor.

Hadım, arbaleti yere indirdi. “Sör Kevan. Lütfen beni bağışlayın. Size karşı bir husumetim yok. Bunu kötü niyetle yapmadım. Diyar için yaptım. Çocuklar için.”

Bu arada buradaki “çocuklar” kim ya?

Özetle Varys’in samimi duyguları “Diyar ve halkın iyiliği” olabilir ama biliyorsunuz, insanlar yozlaşmaya eğilimlidir. En iyisini kendilerinin bildiklerini düşündüklerinden zamanla iyi niyetlerle de olsalar kötü şeyler yapabilirler. Bir süre sonra ne olduğunu anlayamadan “Diyar için” çıkılan yolda, “kendi için” demeye başlanabilir. Varys de böyle oldu mu acaba, merak ediyorum. Onun tarafını anlatan hiçbir POV olmadığı için muammalardayız.

Gendry’nin Gece Nöbeti’ne verilme işini Varys halletmiş, muhtemelen demirciye çırak olarak veren de kendisi. Nitekim nerede bulacağını da zaten biliyordu. Ben bir ihtimal başkası olabilir mi acaba dedim ama mantıklı düşünürsek ondan haberdar olanların sayısı kaç kişidir ki? Yani Robert’ın kendisi dahi bilmiyordu.

Belki Tyrion gibi onun da piçlere vb. kişilere zaafı vardır. :smiley: Yahut ileride işime yarar, diye düşünmüş de olabilir ama Gece Nöbeti’ne gönderdiğine göre iyi niyetli olsa gerek, oraya gönderdiğini nasıl kullanabilirsin ki sonuçta.

Ya öyle de septa olmak için bakirelik gerekliydi diye hatırlıyorum o yüzden dedim :joy:

Tamam da o sıfırdan başlamak için, bu halihazırda gelecek. Onu demek istiyorum. :slight_smile:

Mace Tyrell’in ordusu da orada. Tyrelller kral olacak yakında :smiley:

Yani işte kısa süre de olsa birlikte çalıştılar ilk kitapta bir çok yerde ben böyle bir izlenime kapıldım ama evet Ned’in idamından sonra yolları ayrıldı yüksek ihtimal.

Hiç belli olmaz. O konuşma sırasında ayrıca Griff’in gerçekten Aegon olduğunu söylüyor ama buna inanan pek az insan var.