Viki için düzenleme & ekleme önerileriniz?

Arkadaşlar Merhaba,

Bu zamana kadar vikide hep belli bir plan doğrultusunda değişiklikler yapıldı (en azından çoğu durum için). Ama hem çevirmenlerin bu plandan sıkılması hemde bireysel çevirilerde plana uyulmama isteği doğrultusunda şöyle bir yol izlemek istedik. Ne yapalım fikrini size soruyoruz. Yabancı viki kaynaklarında gördüğünüz hangi maddeleri çevirelim? Hangi maddeler eksik ? Bu şekilde gidersek belki herkes az çok demeden yardım eder bizlere. Ne kadar çok bilgi o kadar çok bilinç diyorum :slight_smile:

Bu arada tabiki bu iş zorunluluk değil. Sadece kitap okurken veya dizi izlerken hikayesini merak ettiğiniz bir karakteri öğrenmek isteyebiliriz. Hedefimiz zaten budur. Aynı zamanda maksat eğlenmek. O yüzden hepinizden destek rica ediyorum.

Aslında ben eksik maddeden ziyade çevirilerin genelde biraz yetersiz olduğunu düşünüyorum, yabancı maddeler tamamen çevrilmiyor, bu yüzden çoğu zaman oraya bakmak zorunda kalıyorum. Yanlış anlama olmasın amacım yapılan işi eleştirmek ve küçük görmek değil, zamanında ben de Tolkien için çeviriler yapıyordum ve yorucu bir iş olduğunun farkındayım ama bilgiler eksik olursa o “bilinçlenmek” dediğimiz şey pek tamamlanmış olmuyor kanımca. Çünkü bir bakıyorum İngilizce kaynak bir ya da iki paraf iken çeviri yarım paragraf ile sınırlı kalmış gibi…

Ben eksik olduğunu düşündüğüm maddeleri gördükçe buraya link atsam sizin için sorun olur mu?

1 Beğeni

Hayır tabiki aksine, seviniriz :slight_smile:

Tamam o zaman, bundan sonra bu konuya dikkat edeceğim. Hem eksik hem de yarım çevirileri gördükçe buraya sıralarım, siz vakit buldukça ilgilenirsiniz. :blush:

Tamamdır :smile: ilgileniriz

1 Beğeni

kolay gelsin arkadaslar

Fena fikir değil aslında ama viki genelde kitap içi bilgiler ile dolu, hayran yazıları için blog kullanılıyor. Misal yazıp yöneticiye gönderebilirsin.

1 Beğeni

Hoş fikir olmuş gördüğüm eksikleri bildiririm :slight_smile:

Çeviriler esnasında bazı yeni kişiler, kavramlar veya yerler ortaya çıkıyor, onu da elimden geldiğince çevirmeye çalışıyorum. Genelde zaten ingilizce vikiyi referans alıyorum. Olur da istek bir sayfa istenirse çeviririm, süresi tartışılır.

1 Beğeni