Viki Kullanım Kılavuzu

Bir kaç hafta önce beta olarak yayına aldığımız Game of Thrones Tr Viki için bir kullanım kılavuzu hazırlayacağımızı söylemiştim. Sonunda o kılavuzu bitirebildik. Ama şunu da belirtmeliyim ki bu kılavuzda BETA’dır. yani eklemeler yapılabilir. Eklemeleri yaptığımızda sizlere bunu bildireceğiz.

Viki Kullanım Kılavuzu ne işi yarar?
Bu kılavuz ile vikide nasıl madde açılır, nasıl görsel eklenir, şablonlar nedir gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

VİKİ KULLANIM KILAVUZU

Herhangi bir sorununuz olduğunda sizlere yardımcı olmaya çalışırım.
İyi forumlar.

Elinize ve emeğinize sağlık, teşekkürler.

resmi olmayan karakterlerde karakter şablonundan o bölümüde çıkarmama rağmen beyaz zırhlı başında renkli tüyleri olan şövalyenin resmi çıkıyor bunu nasıl engelleyebilirim

image kısmı var karakter sablonunda sadece parantezli kısmı sil image kalsın o zaman resim yüklenmez

teşekkürler

Yardıma ihtiyacım var…

Viki’de kitap referansları konusunda işin içinde çıkamadım.
Şimdi hazırladığım sayfada birçok kitap referansı olacak, bunun nasıl yapıldığını biliyorum ama aynı referansın tekrar kullanımını nasıl yapacağım bilmiyorum.
Yardım kısmında şöyle diyor : Aynı kaynağın ek kullanımı
Her şeyi denedim ama olmuyor.
En altta mesela “1.1, 1.2 Taht Oyunları - POV 50” şeklinde olsun istiyorum ama olan şu :

1. Taht Oyunları - POV 50
  2. xxxxxx
  3. xxxxxx
  4. Taht Oyunları - POV 50

Yardım lütfen :slight_smile:

Merhaba,

Aktif kullanımına geçmediğimiz bir özellik. Bu yüzden bilgilendirme eksik olabilir.

Örnek kullanımı için şu sayfayı inceleyebilirsin. :slight_smile:

http://viki.gameofthronestr.com/Eddard_Stark

@"Bekir Cem"
Çok çok çok teşekkür ederim :slight_smile: Oldu sonunda, başardım! :smiley:

merhaba
iki konuda yardıma ihtiyacım var

1. karakter şablonlarında karaktere ait hane armalarını nasıl yerleştireceğiz? mesela iki veya daha fazla hane bağlantısı olan karakterlerin bağlı oldukları hanelerin armaları hangi kodlarla nereye yazılacak

2. iç bağlantı ile ilgili. mesela (tamamen uyduruyorum) Robertın piçi yazıp onun Mya taş veya Gendry sayfasına yönlenmesini nasıl sağlarım. yani metinde illa o kişiden veya olayda, savaştan vs. isim isim yazmadan herhangi başka bir şey yazarak iç bağlantının o sayfaya yönlenmesi nasıl olur.

1. ] Tyrion Lannister [[Dosya:House Lannister.png|50px|right]] ]Tyrion Lannister maddesi için örnek vereyim.

Karaktera şablonu içerisinde şöyle bir kısım var.

Dosya etiketleri göründüğü gibi karakter adının sağında ve solunda eklenmiş.

1. Yine aynı sayfada “POV karakterlerinden” diye bir ifade var. Bu ifadeyi dediğin gibi POV Karakterler sayfasına linklemek istiyoruz. Bunun için kullanman gereken kod şu şekilde:

Yani | işaretinin sağ tarafında linklenecek kelime, sol tarafında link olacak madde adı.

teşekkürler.

“Buz ve Atesin Dünyasi” + “Ates ve Kan”'i referans olarak nasil verecegiz?

Simdi ana seri için referans vermek basit. {{ref|kitap adi|bölüm no’su}} seklinde yazinca olunca.
Ama tabi ayni seyi BvAD ve Ates ve Kan için yapamiyoruz.
< ref > … </ ref > seklinde deniyorum, ama bu sefer de ayni referans daha sonra tekrar verildigi zaman, en altta, Referanslar kisminda bu “1.0; 1.1” seklinde degil, iki ayri referans olarak görünüyor.
Aslinda o kadar çok sey denedim ki kafam da karisti :smile:

Birde bunlara ek olarak, not verme olayi tam olarak nasil oluyor? Kilavuza baktim ama benim gözümden kaçti herhalde. Hani referans gibi ama not, ingilizce vikide mesela bu notlar en altta, genelde referanslardan önce yer aliyor, ve yazida ise [N1] seklinde görünüyor.

@bekircem buraya bakar mısın :grin: ben şu ana kadar referans vererek not işlemi yapmadığım için ne dersem boş :roll_eyes:

Arkadaşlar Merhabalar,

Viki kullanımı ile ilgili bazen problem yaşanıyor sanırım, vikide herhangi bir sayfa açarken şurayı okusak yeterli bence. Boş sayfa açmanın mantığını çözemiyorum çünkü
@Breassa mutlaka vikiyi incelediğinde görecektir.

2 Beğeni

arkadaşlar vikide referans sistemi aynı awoiafta olduğu gibi çalışıyor. ref vermek için aşağıdaki şablonu kullanıyoruz.

{{ref|kitap adı|bölüm}}

örnek olarak:
{{ref|kf|15}} yazdığımızda sonuç şöyle olacak

Kılıçların Fırtınası , Bölüm 15, Jon II.

ben referans için kitap isimlerinden sadece beş kitabın ismini türkçe olarak işledim.

taht oyunları için to
kralların çarpışması için kç
kılıçların fırtınası için kf
kargaların ziyafeti için kz
ejderhaların dansı için ed
kış rüzgarları için kr
bahar rüyası için br

diğer kısa hikayeler, gezgin şövalye ve buz ve ateşin şarkısı dünyası kitapları için awoiaftaki kodların aynısını kullanabilirsiniz. (awoiafta ne yazıyorsa onu kopyalayıp yapıştırın)

THK is [[The Hedge Knight]]
TSS is [[The Sworn Sword]]
TMK is [[The Mystery Knight]]
TRP is [[The Rogue Prince]]
TPatQ is [[The Princess and the Queen]]
TSotD is [[The Sons of the Dragon]]
TLOIAF is [[The Lands of Ice and Fire]]
TWOIAF is [[The World of Ice and Fire]]
AWOIAF is [[A World of Ice and Fire]] (George R. R. Martin’s A World of Ice and Fire)

refleri ekledikten sonra mutlaka ==Referanslar== başlığı altında {{referanslar}} şablonunu sayfanın en sonuna ekleyin.

bunların dışında ben henüz referans sistemini güncelleyip not sistemini etkinleştirmedim ref=n yazanları vikiye eklemeyin çalışmaz büyük ihtimal.

örneklere vikiden ulaşmak isteyenler benim eklediğim bazı makalelere bakabilirler

ayrıca herhangi bir sorunda bana özel mesaj göndermekten çekinmeyin. müsait olduğum zaman yardımcı olurum. buraya yazarsanız da lütfen beni etiketleyin.

1 Beğeni