Viserys Targaryen Açısından Bakarsak

asoiaf
viserys-targaryen

“Sen öldün,” dedi Dany.

Öldürüldüm. Viserys’in dudakları hiç kıpırdamıyordu ama Dany her nasılsa onun fısıltılı sesini duyabiliyordu. Benim için yas tutmadın kardeşim. Yasın tutulmadan ölmek çok zor.

“Bir zamanlar seni seviyordum.”

“Bir zamanlar, dedi Viserys, sesi öyle acıydı ki Dany’yi titretti. Sen benim karım olmalıydın, kanımızı ejderha saflığında tutmak için bana gümüş saçlı ve menekşe gözlü çocuklar doğurmalıydın. Ben seninle ilgilendim. Sana kim olduğunu öğrettim. Seni doyurdum. Seni doyurabilmek için annemizin tacını sattım.”

“Bana zarar verdin. Beni korkuttun.”

“Sadece ejderhayı uyandırdığında. Seni sevdim.”

“Beni sattın. Bana ihanet ettin.”

“Hayır, ihanet eden sendin. Bana düşman oldun. Kendi kanına düşman oldun. Beni kandırdılar. Senin at efendisi kocan ve onun pis kokulu yabanileri. Bana altın bir taç vadettiler ve bunu verdiler. “

Viserys, ucundan duman tüten parmaklarıyla, yüzünden aşağı akan erimiş altına dokundu.

Fotoğraftaki sözler kitap serisinde yok aslında ama büyük ihtimal ile Viserys’ın duygularını doğru şekilde ifade eden cümleler onlar.

Bunun dışında kitaptaki şu alıntı da ister istemez biraz Viserys’a acıma duymamı sağlıyor.

Evet, Dany POV’larını okuduğumuzda, bu abi ciddi manada rezalet biri ama diğer yandan onu, bu hale getiren olaylar zincirini göz önüne aldığımızda sizce de -nispeten- haklı nedenlerle delirmiş değil mi?

Bütün aileniz katledilmiş, anneniz doğumda ölmüş ve siz, aile olarak sadece yeni doğmuş bir bebeğe ve sizi korumaya çalışan yaşlı bir şövalyeye sahipsiniz ki o da çok uzun süre yaşamadan öldü ve sonrasında iki kardeş, sefalet içerisinde sağda solda dolanmaya başladı; suikastçılardan kaçtı, açlık çekti ve Viserys, annesinden kalan tek hatırayı da satmak zorunda kalınca tamamen koptu.

Onca kayıp, onca acı, sefalet ve kendince üzerinde binen “hanesini eski haline getirme” ve “eve dönme” vazifesi/hayalleri…

Dany’nin gözünden bakınca abisi onunla alay edildiğini vs. anlamıyordu, yahut tersi mi? Anlıyor ama anlamıyormuş gibi mi yapıyordu? Bu daha katlanılır mı kılıyordu her şeyi? Bilmiyorum. Belki zamanla gerçekten de görmez, duymaz olmuştur.

Burada amacım onun eylemlerini haklı çıkartmak değil ama son senesini gördüğümüz- en kötü haliyle gördüğümüz- için de eksik bir parçayla mı bakıyoruz bu Viserys denen abimize diye düşünüyorum.

Bir yerde Dany de abisini anlıyordu diye düşünüyorum, sonuçta tüm bu yolu beraber geçirdiler, yaşadılar.

Viserys gülümsedi ve kılıcını indirdi. En hüzünlü şeydi bu. Daha sonra kalbini parçalayan en hüzünlü şey… gülümsemesi. “Bütün istediğim buydu,” dedi. “Bana söz verilen şeydi.”

İyi bir ağabey olsaydı, daha doğrusu bir zamanlar olduğu -delirmeden zamanlar- ağabey olsaydı, belki daha farklı şeyler okuyor olurduk, Dany için daha iyi olabilirdi belki…

Viserys için karmaşık duygu ve düşüncelerim var, öyle ki yazarken bile toparlayamıyorum.

2 Likes

Bu denyo biraz daha bekleseydi tahta çıkmak için en uygun koşullarda Dotraki ordusunun ardında diyara gelecekti.Robert’ın ölümünün ardından çıkan savaşlar sonucunda kargaşa oluşmuş birlik dağılmıştı.

Ancak zevk için adam öldüren vahşilerin kralını tehdit edince biletini kestiler.

1 Like

vıserys’i hiç bir zaman haklı görmedim delinin savunulacak bir yanı yoktur ama Dany güce saygıya sahip olduktan sonra ondan koptu. Bir gerçek
daha 13 14 yaşında güç ve saygıyı aldı. Abisi aşağılanma fakirlikti, kocası ise güç sevgi, mevki
Belki birkaç yaş daha büyük olsa daha farklı bakabilirdi olaylara ama Viserys aşağılanırken ona sahip çıkmadı. En son öldürülürken onu kurtarmak istemedi. Olaylara onun gözünden bakarsak “kardeşim bana ihanet etti” diyeceğine eminim. Ama ben olsam ne kadar kötüde olsa hayatım boyunca ailem bildiğim kişinin gözümün önünde ölmesine seyirci kalmaz, ağlar, zırlar, orayı terk etmek gibi şeyler yapardım. Bir süre kızardım Drogo’ya bile, Gözümün önünde ölemezdi… Ben en çok bunu hazm edemiyorum. Ailen kan bağın olan tek kişi öldürülecek, sen ses etme, sürgün isteyebilirdi. köle olarak satılması falanda ama dediğim gibi yaşından tecrübesizliğinden dolayı bunları akıl etmemiş olabilir. Fakat ağlayabilirdi de.

0 Likes

Ooo yeni konu hayırlı olsun.

Viserys empati kurduğumda kızamadığım ve gerçekten anladığım bir karakter. Dany gibi yokluk içinde büyümek zor ama varlık içindeyken dibe vurmak çok daha zor. Geçenlerde bir yorum gördüm şu ilk taslak ile ilgili. Malum Drago Viserys’i öldürüyor ve Dany buna göz yumuyor. Taslaktaki durum çok daha güzel ve gerçekti diye. Düşündüğünde bu Dany kulağa çok daha iyi geliyor. Stockholm sendromlu Dany’den çok daha güçlü ve ailesine bağlı.

0 Likes

Viserys düz bakıp konuşulacak bir karakter değil bence. Olaylara cidden Viserys açısından bakılmazsa lanet birisi olduğu düşünülür ama Viserys açısından bakınca cidden adama üzülüyorum. Adam krallık prensiyken dilenciye döndü. Dany varlık görmediği için yokluk ona bu kadar koymayabilir ama Viserys varlığı fazlasıyla gördü o yüzden böyle bir yokluk yaşayınca delirmesi doğal.

0 Likes

O bölümü yeniden okudum.

Şimdi Dany, kendisine kötü davranmasına ve dayak atmasına rağmen ağabeyine iyi kötü bir sevgi besliyor. Yani onun da daha önce söylediği gibi “aileden geriye bir tek o kaldı, başkası yok.”

Viserys’e bakarsak o da seviyor ama delirmiş, öfkesini zayıf bulduğu kardeşinden çıkarmış kötü eylemleri olan bir abi var.

Diğer yandan Viserys, kutsal şehre gelene kadar ciddi manada hor görülüp, dışlandı ve kötü muamele gördü. Dikkatinizi çekerse yol boyunca daha dengesiz, öfkeli hale geliyor çünkü insanların onu nasıl görüp dalga geçtiğinin farkında ama diğer yandan da gururunu korumaya çabalıyor.

“sarhoş” olması zaten tüm bunlardan kurtulma arzusu, rahatlama arzusu-tipik saçma kaçma eylemi işte- ile yapıyor ve o halde iken denetimini yitiriyor. Sarhoş insanların nasıl olduğunu hepimiz biliriz; normalde demeyecekleri şeyleri söyler ve yaparlar. Bir de öfkeli tipler de benzerdir, Viserys hem öfkeli hem sarhoş biri olarak aslında normalde Dany’e yapmayacağı bir şeyi yapmakla tehdit ediyor.

Yani cidden Viserys ayık kafayla Dany’nin karnındaki bebeği kesip çıkartır mı? Yapmayacağını biliyoruz, deliliğinde bir sınırı vardır yani.

Fakat o tehdit sırasında Dany, bunu unutmuş gibi… Ben Dany’e çok bir şey diyemiyorum doğrusu… Onun açısından bakınca o da haklı… Viserys sarhoş da olsa eylemde hatalı ama “sarhoş” olduğu göz önüne alınmalıydı bence.

Şahsen mektuptaki sonu tercih ederdim ben de; yani çünkü kocasına olanları söyledikten sonra Viserys’in gülümsemesi kalbini acıtıyor, olacakları biliyor… Sevgi olarak hala bir şey hissediyor olmalı ki kalbi kırılıyor Dany’nin ama yine de izin veriyor… Sonrasında da “o abimdi, hiç yönetmedi ama o kral idi.” laflarını söylüyor. Şahsen bu biraz ne perhiz ne lahana turşusu dedirtti bana.

Viserys ilk tasarlandığı gibi ölseydi Dany açısından “aile bağı” açısından hoş bir görüntü sergilerdi. Jon, Stannis’in eski kral elinin kardeşinin abisini yanarken izleyip, hiçbir şey yapmadığını duyduğunda bunu yadırgamış, kınamış ve “akraba katili olmasa bile ona en yakın ikinci şey” demişti.

Elbette Dany’nin durumu bu adamdan biraz farklı; kız eziyet görüyordu ve üstüne bebeğini öldürmekle tehdit etmiş bir abi vardı. Kim dinleyince hak vermez ki?

Diğer yandan Visery, mektuptaki gibi ölseydi; Dany’nin Drogo’ya aşık olmamış olması gerekiyordu en başta ki öldürebilsin ve ejderha yumurtaları vs. meselesi olsun. Sanırım GRRM için en uygun şekil buydu, aile trajedisi de okuyucu açısından hep süksedir yani :smiley:

0 Likes

Viserys sevmemekten daha ziyade acıdığım bir karakter olmuştur. Açıkçası Dany’nin ölünceye kadar onu gerçek kral olarak kabul etmesi bence büyük erdem.

Uzun uzun analiz kasmak istemiyorum ama Dany’nin ölümünü izlemesi gayet normal. Ne kadar haklı sebebe dayanırsa dayansın kötü kötüdür. Her insanın sabrının sınırı var.

Bu arada konuyla alakasız olacak ama bu adamın Jon’un amcası olması bana çok tuhaf geliyor hala daha😂. Düşünsenize benjen de Uncle, Viserys de uncle. Düşünsenize Jon Viserys ile karşılaşıyor hello Uncle Viserys diyor vs.

0 Likes

Katılıyorum. “Kötü yaşanmışlıklar, seni kötü şeyler yapmana meşruluk katmaz.” diye bir mantık vardır. Viserys acınacak bir karakter ama işte, onun tarafından bakınca da bu hale nasıl geldiğini görünce insan üzülüyor, sempati duyuyor. Hep vurup duruyoruz, bari bir duralım ve onun açısından da bir şeylere bakmaya çalışalım.

0 Likes

Şimdi sen uzun uzun açıklayınca kötü hissettim. Dany’i bu konuda hiç bir zaman suçlamadım Viserys’i nasıl anlıyorsam bu konuda da Dany’i anlıyorum. Genelde Dany’e sırf saldırmak için saldıranlar bu konuyu öne atar. Ben de taslaktaki gibi olsaydı daha iyi olurdu diye düşündüm o kadar. Dany’nin Drago’ya aşkı da hiç hoşuma gitmiyor şahsen. İlk geceleri tecavüz olmayabilir ama ondan sonraki geceleri kesinlikle tecavüzdü. 5. kitapta bile onu anması sıkıcı artık.

Edit: @Symmachus seni yanlışlıkla etiketledim :grimacing:

Tiketlemek istediğim
@YeniAy_Ottoman

0 Likes

Senin mesajına dair değil genel bir yorumdu benim yaptığım şey.

Taslaktaki hali güzel mi bilemem. Göreceli bir şey. Gerçekçi mi? Eh Viserys’in taslaktaki haline göre değişir. Yani oradaki “nezaket sınırlarını aştı” cümlesi sizli bizli konuşurken sen’e geçmesi şekline de çekilebilir. Ama eğer kitaptaki gibiyse işler değişir. İnsan ne olursa olsun abisini öldüren adama aşkla bakmasını yadırgıyor. Ama hayatı boyunca bir abiden işkence gören birisinin kan bağı duygularının zedelenmesi normal bence. Yani orada gördüğü biricik abisi değil Dany’i Dothraklara satan P. İdi. Bunun haricinde Drogo sevgisi de anlaşılır. Çünkü bir insan istemediği ancak bir şekilde bir parçası olunca bir yerin psikolojik olarak orayı sevmeye çalışıyor. Böyle durumlarda ya yeni hayatını seveceksin ya da intihar edeceksin. Öyle kocasını gizlice boğması falan da o psikolpjiye girmiş bir insanın kolay kolay yapabileceği bşr şey değil.

0 Likes

Kalbim dağlandı şu an :frowning: Viserys’ten nefret ediyorum ama ona acıyorum da çok zor bir hayatı olmuş. Genlerinin verdigi delilik yatkinligina bir de kötü hayatı eklenince delirmis bir karakter. Dany’e yaptıklarını onaylamıyorum elbette kızı dövmesi satması falan cok kötü seyler ama Dany icin yaptığı fedakarlıklar da var. Dany sonuna kadar haklı evet ama Dany’nin onun ölümü anında hicbir sey hissetmemesi başını bile cevirmemesi bana ürkütücü gelmistir hep. Sonucta yine de kanından biri ve sahip oldugu tek aile. En azindan daha acısız bir ölüm dileyebilirdi onun icin.

2 Likes

ben bu satma sözcüğüne taklıyorum. Westerosta yada evrende ailenin iyiliği için kızı evlendirme normal. Sansa Cersei Margeary ilk örnekler hepsi ailesi için evlendirildi yada evlendirilmek istendi. Deny de bir kral (tamam vahşi barbar biri ama yinede kral ) ile evlendirildi. Ne bekliyordu ki… Yani kardeşi ile evlenip fakirlik, aşağılanma mı çekecekti, aşık olmayı bekleyip kaçıp belki, bir ihtimal evli mutlu çocuklu olacaktı, Viserys te ah ne güzel kardeşim mutlu mu diyecekti. mecbur onun kaderinde de politik evlilik vardı o da evlendi. Kitaba bakarsak kim satılmıyor ki Margeary 3 defa satıldı üstünede para verdi gibi birşey oldu en basiti

bak işte benimde en çok takıldığım nokta işte bu

1 Like

Hahahahaha buna aşırı güldüm abla😂

1 Like

yalan mı
neyse inş daha çok güldürürüm seni ve arkadaşları

1 Like

Yalan anlamında demedim ki ablam benim
Yeni uyandım ve dümdüz Marg 3 kere satıldı üstüne para verdi ifadesi komik geldi :joy:

1 Like

bakınca cidden komik ama gerçekte, kraliçe beleşten olunmuyor :smiley:
yalan söylüyorsun demiyorum sana da

1 Like

İşte bi anda görünce komik geldi bana da onu söyledim :joy:
Yalan mı dedin ya ona açıklama yaptım

1 Like

Sonraki geceler nasıl tecavüz ki? Ben gayet istek var diye hatırlıyorum, yeniden bakmak gerek elbet.

Drogo’ya aşkı kitapta Stockholme sendromu değil aslında, dizide öyle. Aşkım diyor, son sezonda bile sevgi ile anıyor ama Jon’un yüzüne “satıldım, tecavüze uğradım” diyor, saçmalıklara gel. :smiley: Kitapta Drogo en başından beri ona nazik ve kendi çapında ilgili, öz verili davrandı. Sonuçta karşısında kendi halkından olmayan, küçük yapılı nazik yapılı bir kız var, öküz değil yani nasıl davranması gerektiğini biliyor.

@Symmachus Bence şimdiki gibi de olsa karakteri, Dany’nin “aile bağının ne olursa olsun kuvvetli olması” Viserys yüzünden Drogo’ya öfke duymasını sağlardı. Elbette “nezaketsizlik” kastının Dany’e yaptıkları olduğunu da sanmam.

Fecr haklı, şu satış meselesini de yanlış görüyorum. Westeros’un alayı hatta Essos böyle. Viserys, 10 bin asker için ikisini evlendirdi. Buna satış diyor isek o zaman Cat ve Lysa da “satılmış” mallar… Lyanna da Robert’a satılmış bir mal. Cersei de Robert’a satılmış bir mal; nefret edip, ölümüne yardım etmesine şaşmamak ve yadırgamamak gerek, tecavüz de var. Yani sonuçta böyle yaklaşır isek Sansa da mal, Arianne de mal; mal olmayan, satılmamış kimse yok bu evrende. Marg da gerçekten 3 kere satılmış ortalık malı bu durumda. :joy:

2 Likes

Haklısın bu konuda. Dizideki tüm kadınlar zorla evlendirildi. Mesela nefret ederim Lysa Arryn’den ama resmen dedesi yaşında bir adamla zorla evlendiriliyor. Sansa Margaery Catelyn Cersei hepsinin başına geliyor ama bu yanlış oldugu gercegini degistirmez. Daenerys cok küçüktü bir de. Satılmasına kin duymasi cok dogal. Ha o adama aşık olduktan sonra niye satıldığı için sızlanıyor onu anlamıyorum açıkçası. Çünkü Ned ile zorla evlenip sonra aşık olan Catelyn 'in ağzından böyle seyler duymuyoruz.

1 Like

lysa ve cat sonradan aklıma geldi benimde ve bakar incelersek çok var bu kızlar
dizi de bu sızlanma var kitapta yoktu

1 Like