Viserys Targaryen


#1

Yalvaran Kral olarak da bilinen Viserys Targaryen, Robert’ın İşgali sırasında babası Aerys 2’nin ve kardeşi Rhaegar’ın ölümüyle veliaht olmuştur. Savaş sonunda Demir Taht’ta oturan kişi tarafından sürgüne yollanmıştır. Kendini Viserys Targaryen, adının üçüncüsü, Andalların Rhoynar’ın ve İlk İnsanların kralı, 7 Krallığın Lordu ve Diyarın Koruyucusu olarak tanımlamaktadır.

Görünüm

Viserys Targaryen Hanedanı’nın gümüşi sarı saçlarını ve mor gözlerini almıştır. Keskin ve sıska yüz hatlarına sahiptir.[1]

Tarih


Viserys ve Daenerys Targaryen, Essos’ta bir yerlerde, İşgalci’nin bıçaklarından bir adım öndeler - by Jacqui Davis ©

Viserys Robert’ın İşgali esnasında küçük bir çocuktu. Abisi Rhaegar Üç Dişli Mızrakta yenişdiğinde Viserys ve hamile annesi Rhaella Ejderha Kayası’na sadık Sör Willem Darry’nin yardımıyla kaçmışlardı. Onun ölümüne kadar da Sör Willem’in koruması altında yaşamışlardır.

Sör Willem’in hizmetkarları daha sonra son Targaryen’ları oradan çıkarıp onları Özgür Şehirlere, oradaki güçlü insanların yanına gitmeye zorladılar. Onların da misafirperverliğinin sonu geldi ve Rhaella’nın kraliçeliğine rağmen hayatta kalmak için varlıklarını satmaya zorlandılar. Viserys annesinin tacını sattığında son neşesi de onunla birlikte gitti, yalnızca öfkesi kaldı. İnsanlar ona Yalvaran Kral demeye başladılar.

Kız kardeşiyle olan ilişkisi başlarda sıcaktı ancak büyüyünce Daenerys’i annelerinin ölümünden sorumlu tuttu ve kıza kötü davranmaya başladı. Ona sıklıkla ejderhayı uyandırmaması gerektiğiyle ilgili uyarılarda bulundu ve öfkesini körükledi.

Viserys hırslı ama aynı zamanda da sabırsız, hayalci ve gerçeklere karşı gözlerini kapamış birisidir. Kendini saygı ve hayranlık duyulan gerçek kral olarak görüyor ve bundan daha azını hakaret kabul ediyordu. Robert Baratheoun’un Demir Taht’ı kazandıktan sonra, onlar karşısında Targaryen Hanedanı’nın durumunu kabul edemiyordu. Viserys Tyrell, Redwyn, Darry, Greyjoy,ve Martell gibi hanelerden birinin onu yükseltip başa geçireceğine inanıyordu.

Viserys’in gerçekte olan hallerine karşı gözleri kör olduğuna hiç şüphe edilmese de, Darry’ler Robert’ın İsyanı’ndan on beş yıl sonra, hala Targaryen goblenlerini asıyorlardı. Hatta bir köylü bir grup tutsakla Harrenhal’a doğru giderlerken, Aerys kralken günlerin daha iyi olduğundan söz etmiştir.

Önceki Olaylar

Taht Oyunları

Pentos’ta Viserys, Demir Taht’a çıkmasında kendisinin de Viserys’le beraber yükseleceğini düşünen Illyrio Mopatis’le tanıştı. Illyrio ve Viserys, 7 Krallığı fethetmesi için 10.000 adam sözü veren güçlü Dothrak, at efendisi Khal Drogo ile Daenerys arasındaki evliliği ayarladı. Viserys, Daenerys’i Drogo’yla evlendirmek isterken aynı zamanda kızdan vazgeçmek zorunda olduğuna içerlemişti. Düğünden bir önceki gece, kızın odasına girmeye ve en azından bekaretine sahip olmaya çalışmıştı. Ancak Illyrio, kızın kapısının önüne birkaç muhafız koymuştu. Böylece Viserys başarılı olamadı.


Harry Lloyd as Viserys Targaryen (TV serisi)

Viserys Khal’ın sözüne sadık olacağından emin olmak için Drogo’yla beraber seyahat etmek istedi. Illyrio evine davet ederek Viserys’i bu ısrarından vaz geçirmeye çalıştı ancak Viserys reddetti. Viserys Drogo’nun onu oyaladığına inanıyordu. Bu yüzden işgale bir an önce başlamaları için çok ısrar ediyordu. Viserys’in düşüncesine göre Dany’ yi Drogo’ya satmıştı ancak daha Khal parasını ödememişti. Sör Jorah Mormont Dothrakların satın alıp satmadıklarını yanlıca hediyeleri kabul edip eninde sonunda karşılığını vereceklerini açıkladı. Ama o, Illıyrio ve ona çabucak Khal’ın Daenerys’ i bir hediye olarak gördüğünü, onun da Viserys’e, Khal karar verdiğinde, bir hediye vereceğini (bir ordu) söyleyen Sör Jorah’yı dinlemeyi reddetti. Viserys dinlemeyecek kadar aptal ve sabırsızdı.
Viserys Daenerys’i Drogo’yu ikna etmek için gözünü korkutmaya çalıştı ama şimdi Dany yeni bir durum içindeydi. Khallesi olarak kendine gelmeye başlıyordu. Viserys Daenerys’e vurmaya çalıştıktan sonra, Dany onun atını elinden aldı ve onu yürümeye zorladı. Bu Dothraklar arasında bir tabuydu; at süremeyen bir adam, adam değildir. Böylece Khal Rhae Mhar, "Yürüyen Kral’’ lakabıyla alay edilir hale geldi. Daha sonra Khal Drogo ona at arabasında yer vermeyi önerdi ve Viserys de bunu kabul etti. Viserys öyle aptaldı ki, bu öneriyle Dany’nin hatasının telafisi için Khal Dorgo’ nun ondan özür dilemek istediğinin bir işareti olduğunu düşündü. Ama bu yürümekten daha da aşağılayıcı bir şeydi. At arabalarına yalnızca sakatlar, hadımlar, çok yaşlı ya da fazla genç insanlar binerdi. Böylece Viserys yeni lakabı olan Khal Rhaggat, ‘’Arabacı Kral’’ı kazanmış oldu.

Vaes Dothrak’ta Viserys sarhoş oldu ve tacını vermesi için Drogo’yu tekrar zorladı. Viserys kılıcını çekti — kutsal şehir olan Vaes Dothrak ‘ta özgür bir adamın kanını akıtmak yasaktı— ve Daenerys’i doğmamış çocuğuyla tehdit etti. Ona yanıt olarak, Drogo Viserys’in bir tacı olacağını ilan etti; beline taktığı altından madalyonu bir kabın içine attı ve erimiş altını Viserys’in başına boca ederek onu ölümle taçlandırdı. Aynı zamanda tek bir damla kan bile dökülmemiş oldu.

Kralların Çarpışması

Viserys’in ölümünden sonra, Daenerys Viserys’in kardeşi olduğunu ve aslında tüm zalimliğinin ardında iyi bir adam olduğunu hatırladı. Dany Viserys’in zalim, zayıf ve korkar olduğunu biliyordu ancak yine onun kardeşiydi. Ejderhası onun yapamadığını yapacaktı. Beyaz ejderhasına abisinin hatırası için Viserion adını verdi.

Ölmesine rağmen, Viserys hala Dany’yi etkiliyordu ve düşünceleri bazen onu yükselten abisine kayıyordu. Qarth‘ta Pureborn tarafından geri çevrildikten sonra Dany, kardeşinin hayatta kalmaları için ne kadar zorluk çektiğini ve bunun onun üzerinde ne kadar kötü bir etki doğurduğunu hatırladı. Şimdi kendi de aynı durumdaydı:

“ Dünyadaki en harikulade ama hep aynı dilenci oldum. Dany de en az abisi kadar bundan nefret etti. Tüm bu yıllar boyunca bir şehirden diğerine, bir adım arkamda İşgalci’nin bıçaklarıyla,hükümdarlara, prenslere,
efendilere yiyecek için dalkavukluk ederek kaçtım. Onunla nasıl alay ettiklerini bilmeliydi. Küçük bir hayal kırıklığında, çok öfkeli ve acı verici oluyordu. Sonunda bu onu çıldırtırdı. Buna izin verirsem aynı şey bana da oluyor. Kızın bir parçası halkını Vaes Tolorro’ya geri götürmekten ve ölmüş şehri yeşertmekten başka bir şey istemiyordu. Hayır, bu yenilgidir. Ben Viserys’in hiçbir zaman sahip olamadığı şeye sahibim. Benim ejderhalarım var. Tek fark ejderhalar. ”[2]

Kılıçların Fırtınası

Sör Barristan Selmy Dany ‘ye Visery’in Rhaegar’ın hiçbir zaman olmadığı kadar babasının oğlu olduğunu anlatır.

Kargaların Ziyafeti[spoiler]

Arianne,babasını gördüğünde Dorne üzerindeki haklarının yerine getirilmesini ister. Prens Doran sonunda kendisi öldüğünde yerine geçecek kişinin kızı olacağını belirtmiştir. Arianne babasının varisi olarak Quentyn’i başa geçirme planlarından haberdar olduğunu söyler. Ancak babası Arianne’e onun için daha farklı planları olduğunu anlatır. Doran kızından bu yaşlı adamlara yardım etmesini ister. Kızın onlara kızacağını biliyordu ama yine de en azından denemek zorundaydı. Aslında Prens Doran kızını Prens Viserys’e söz vermişti. Ama şimdi Targaryen’ların son erkek çocuğu ölmüştü, Arianne’in Dorne üzerindeki haklarını artık inkar edemezdi. Prens Doran, “Biz prensler dikkatle planlar yaparız ama tanrılar hepsini darmadağın ediyor.” demiştir. Doran’ın asıl planı Arianne’i Tyrosh ‘un hükümdarına hizmetçi olarak göndermekti. Bu sayede orada gizlice nişanlısıyla buluşurken kardeşi Quentyn de hanelerinin başına geçmeye hazırlanacaktı. Nihayet babası kardeşinin neden ülkede olmadığını söylemişti; “kalpten arzuladığımız şeyi bize getirecek”. Arianne bunun ne olduğunu sorduğunda, babası, “İntikam. Adalet. Ateş ve kan” yanıtını verir.[3][/spoiler]

Ejderhalarla Dans[spoiler]

Illyrio Mopatis’in tahtırevanında seyahat ederlerken, Illyrio Tyrion Lannister ‘a Daenerys ve Viserys Targaryen’dan söz eder. Tyrion’a Viserys’in kız kardeşini Drogo’ya, Khal’ın arkadaşlığını kazanmak için verdiğini ve onun kibirli, aç gözlü bir genç adam olduğunu anlatır. Viserys’in babasının tahtını, aynı zamanda Daenerys’i de çok fazla arzuladığını, ondan vazgeçmekte isteksiz olduğunu ekler.[4]

Daenerys’in düğününden bir önceki gece Viserys kızı yatağına almaya çalışarak hislerini belli etmiş oldu. Eğer kızın elini tutamıyorsa bekaretini alacağını (Daenerys’in bunu bildiğine dair bir ipucu yok) söylemişti. Illyrio dedi ki; eğer önlem almak için Dany’nin kapısının önüne muhafızları koymasaydı belki de Viserys yıllardır yapamadığı şeyi gerçekleştirecekti. Tyrion bunun üzerine Viserys’le ilgili olarak dedi ki:

“ Kulağa su katılmamış bir aptalmış gibi geliyor. ”[4]

Illyrio cevap verir:

“ Viserys Çılgın Aerys’ in oğlu, yalnızca o kadar.” [4]

Sör Barristan Selmy Daenerys ‘e kral Muhafızları’ndan kovulduktan sonra kefaretini gerçek kralı bulmak ve ona elinde kalan tüm gücüyle ve sadakatle hizmet ederek ödemek istediğinin farkına vardığını söyler. Dany onun yerine Prens Viserys’in olması gerektiği cevabını verir. Sör Barristan da amacının zaten o olduğunu söyler.

Tyrion Haldon ile cyvasse oynarlarken Illyrio’nun da taht oyunları oynadığını düşünür. Haldon, Griff ve Duck, Illyrio’nun yalnızca ilerlemesi için ve gerektiğinde de fedakarlıkta bulunmak için elden çıkaracağı parçalardı, tıpkı Viserys’i kurban ettiği gibi. [5]

Lazy Eel’de müşteriler dedikodu yapıyorlardı ve içlerinden biri prens viserys’in tek Targaryen olmadığını söyleyip daha önce adı geçmeyen, Viserys’in kız kardeşi Prenses Daenerys’ten söz etmeye başladı. [6]
Altın Mürettebat’tan Tristan Rivers, Illyrio’nun planının Viserys Targaryen’a 50,000 Dothrak adam vermek olduğunu söyledi. Ancak Yalvaran Kral öldü ve planı suya düşürdü. [7]

Daenerys, Viserys’in 7 Krallık’ta gördüğü turnuvalar hakkında anlattığı hikayeleri hatırladı. Ama Dany daha önce hiç mızrak savaşı görmemişti.
Quentyn Martell, Daenerys’in sarayına geldiğinde ona mühürlenmiş ve imzalanmış bir parşömen hediye eder. Bu, daha Viserys ve Daenerys Braavos’ta, Sör Willem Darry’nin koruması altındalarken yapılmıştı. Bu gizli anlaşmayı, Sör Willem ve Oberyn Martell, Braavos’un Deniz Lordu’nun şahitliği önünde imzalamıştı. Buna göre, eğer Viserys Arianne Martell ile evlenirse, Demir Taht’ı kazanmak için Dorne yardım etmeye söz veriyordu. [8]

Viserys sabırsızlığı yüzünden, haberi olmadan yapılan bu evlilik sözleşmesini öğrenince, gelinine çok erken kavuşmayı isteyebilirdi. Dolayısıyla Demir Taht’ın Dorne’a öfkelenmesine sebep olabilirdi. Dany bunu hemen fark eder ve Sör Barristan eğer kardeşi, onu bir Dorne prensesinin beklediğini bilseydi, evlenecek yaşa gelir gelmez Güneş Mızrağı’na gideceğini söyler. [8]

Daenerys Targaryen’ın Ejderhalarla Dans’taki son bölümünde, Mereen’e dönmeye çalışarak boş topraklarla yalnız dolaşır. Taş duvarın dibinde uyuya kalır. Uyandığında Westeros’taki Duvar’ı hatırlatır. Kardeşi tüm dünyadaki en büyük duvarın bu olduğunu söylemişti, sanki duvarı kendi inşa etmiş gibi gururlanmıştı. Aynı zamanda Viserys’in buradaki şövalyelerin 7 Krallıktaki karanlık yollarda oluşmuş harabelerin dibinde uyumak zorunda kalacak kadar fakir olduğuklarından bahsettiğini hatırlar. [9]Daha sonra, Dany uyuduğunda rüyasında ölmüş kardeşini görür. Tıpkı onu son gördüğü zamandaki gibidir. Ağzı acıyla çarpılmış, saçları yanmış ve yüzü kararmış, erimiş altının geçtiği yerlerden dumanlar tütüyor ve kaşlarını, yanaklarını geçip gözlerinin içine giriyordu. Ona öldüğünü söyler. Kardeşinin öldürüldüm diye fısıldadığını duyar, Viserys:

“ Benim için hiç ağlamadın kardeşim. Yas tutulmadan ölmek çok zor.”[9]

Dany cevap verir;

“ Seni bir zamanlar sevmiştim.” [9]

Sesi bir kez daha öyle acı verici bir şekilde yankılanır ki, Dany titremeye başlar. Viserys aslında onunla evlenmesi gerektiğini ve gümüşi saçlı, mavi gözlü çocuklarını ejderha kanını saf tutabilmek için onun taşıması gerektiğini söyler. Viserys kıza göz kulak olduğundan bahseder. Ona kim olduğunu öğretmiştir. Sırf kız beslenebilsin diye annesinin tacını sattığını anlatır. Dany onunla tartışır, ona kendisini incittiğini, korkuttuğunu, sattığını ve ona ihanet ettiğini söyler. Viserys Daenerys’e hain der ve altın tacına hiç kavuşamadığını, Dany’nin ona sırtını döndüğünü, Drogo ve Dothrakların onu kandırdığını söyler. Dany onunla tekrar tartışır. Viserys der ki:

“ Ejderhayı uyandırmak mı istiyorsun, seni aptal, küçük fahişe? Drogo’nun khalasarı benimdi. Ondan bin katil satın aldım. Parasını da senin bekaretinle ödedim. ”

Dany tacı alabilmesi için beklemesi gerektiğini söylemeye çalışır. Viserys:

“ Bekledim. Tacım için, tahtım için ve senin için. Bütün o yıllar boyunca aldığım tek şey bir kap erimiş altın. Neden ejderha yumurtalarını sana verdiler? Onlar benim olmalıydı. Eğer bir ejderham olsaydı tüm dünyaya bu kelimelerin ne anlama geldiğini öğretirdim. ”[9]

Sonra Viserys çenesi yüzünden ayrılana kadar gülmeye başladı; ağzından duman, kan ve erimiş altın fışkırıyordu. Dany soluğunun kesildiğini sonradan fark etti.[/spoiler]


#2

teşkür ellerine sağlık


#3

Bir ‘deli’ daha…
Önceleri kızmıştım Dany’ye,abisinin ölümüne neden böyle seyirci kaldı diye ama sonra iyice düşününce bu karakterin ölümünün herkesin yararına olduğunun farkına vardım.
Kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum ama Westeros’tan uzakta Demir Taht hayaliyle geçirilen onca yıl maalesef bu arkadaşımızın psikolojosini çok feci şekilde bozmuş,yazık.Keşke daha farklı bi hayatı olabilseymiş.


#4

bu adama çok acıyorum. sansa’dan sonra en acınılacak karakter bana göre.


#5

Bu adam da tıpkı Robb Stark gibi bazı şeyleri haketmedi …


#6

Çok severdim ben bu adamı ya,en kral Targaryen’di.


#7

Altın taç altın taç dedin. Bak ne oldu şimdi.


#8

Babasının oğlu olabilir ama geçirdiği çocukluk ve sürgün günlerinden sonra aldığı hali yadırgamadım. Sen tut 7 Krallık’ta hiç yoktan Ejderha Kayası lordu olacakken Yalvaran Kral olarak , ve bilimum unvanlarla vahşiler tarafından aşşağılan. Sonra deli desinler.


#9

Eskiden hiç sevmezdim hal ve tavırlarına gıcık olurdum ama @“Oberyn Martell” in dediği gibi bir zaman sonra onun içinde bulunduğu durumu anlamaya başladım ona acıdım ve sevdim keşke ölmeseydi.


#10

Adwd’da ne kadar bahsi geçmiş öyle spoilerı açtığım gibi kapadım :slight_smile:

viserys ın yapamadığını viserion yapacaktır…

ama barristan ın dany dediği gibi bence babasının oğluydu…


#11

Canlarım,şimdi Viserys’e acıdığınız için keşke ölmeseydi falan diyosunuz da…
O iş öyle basit değil.Bu adam yaşadığı sürece Dany’ye hayatı zindan edecekti,ne zaman mutlu olsa burnundan getirecekti.
Evet,ben de acıyorum Viserys’e.Çok feci şeyler yaşamış,sürekli saklanmış,yalvarmış,dilenmiş.Ama maalesef ölmesinin herkese hayırlı olduğu/olacağı da bir gerçek.


#12

Bazen Dany sadece Fayah ent Bılad demesin diye zindan hayatı yaşasaydı diyorum.


#13

nere basit değil … keşke reyis yaşasaydı da Dany kezbanına hayatı zindan etseydi… :confused: ama şundan eminim; Dany’nin eline geçen fırsatlar Viserys’in eline geçseydi şu an Westeros’u çoktan…


#14

Zamanında Viserys’i tahtına oturtmuştum:


#15

Aerys, Viserys, Daenerys al birini vur ötekine :smiley:


#16

üzücü ve zor bir hayat. işte ben delileri bu yüzden eleştirmiyorum. bunlar durup dururken delirmiyorlar.

bir kez daha okudum ve işin bu kısmında viserys olan bakışım çok değişti.


#17

Sevdigim bi karakterdi kibirli kisiliginden dolayi ama yalvaran prens olmasi gozumden dusuruyo

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


#18

Çok yakışıklıydı :smiley:


#19

Bir yerde Viserys’in kanının karışık olduğu ve bu yüzden yaşasa bile ejderhalara hükmedemeyeceğini okudum. Bu yüzden de yanarak öldüğünü. Ne kadar doğrudur acaba? Daenerys gibi o da ateşten etkilenmiyor muydu?


#20

Diziye göre konuşmayacağım.

Ama kitaba göre Targaryenler’e has bir olay yok. Dany’nin yaşadığı olay tek seferlik, mucizevi ve sihirle alakalıydı.

Ejderhalara hükmetmek ile Targaryen kanı arasında bir bağlantı yok. Ejderhalara borular, kırbaçlar ve büyüler ile hükmedildi. Targaryenlerin ne yaptığını henüz bilmiyoruz.