Vodrag Efsaneleri: Tanrılar ve sesleri - Bölüm 1: Adalet ve Haydutlar

Adalet, Vodrag’ın en önemli seslerinden biridir, neredeyse her şarkıda sesi yer alır. Vodrag inancında çoğu olayı şarkı olarak görür, savaşlar adalet, kıyamet, özgürlük ve cesaretin ortak şarkısıdır, inanç böyle der. Adalet bin sesi olandır, bin yüzü ve bin rengi olan, adaletin tanrılarından adalet sağlamalarını isteyemezsin, çünkü adalet elbet sağlanır, ancak rahiplerin dediği gibi, “Kiminin adaleti, kiminin kıyametidir.” Adaletin bin yüzü vardır ve bazı yüzler güler, bazıları ağlar, bazıları neşelidir, bazıları yüzü kanlı. Bir Vodraglı Adaletin seslerine yakardığında Adaletin sağlanması için değil, adaletin mutlu ve kansız olması için dua eder, eğer adalet bir düşman için sağlanmıyorsa tabi. Adaletin seslerini konuşan Tanrıların bazıları Aketosh, Vigris ve Ogoron’dur, bunların dışında binlerce tanrı vardır elbette ve adalet tanrılarının en büyük özelliği, rahiplerin de dediği gibi bazıları için kıyamet olmalarıdır.
Aketosh her Vodrag tanrısı gibi insan olduğu dönemlerde Kanlı Adalet olarak anılırdı, insanlık zamanında Siyah Ejderler isimli, Aketosh tanrı olduktan sonra uluslararası hale gelen büyük bir haydut örgütü kurmuştu. İlk kitabın yazıldığı dönemlerde yani Kaharan krallığı yükselişinden yaklaşık 990 yıl, Aketosh’un ölümünden binlerce yıl sonra, örgüt hala varlığını sürdürmeye devam etmiştir ve edecektir. Siyah Ejderler maskeleri ile tanınır, adaletin yüzleri, hırsızlar sol tarafı gülümseyen ve temiz bir yüz, sağ tarafı üzgün ve gözü yaşlı bir yüz taşıyan maskeler takar, katillerin maskesi ağlamaz, gözünün etrafında kan vardır, “Haydut” olarak anılan ve iki işi de yapanların sağ gözü yaşlıdır, sol gözü ise güler ve kanlıdır.
İlk kitabın döneminde örgüt 3 kıtanın tamamında, her krallıkta en az 5 karargaha sahiptir, amaçları adaleti sağlamaktır, bir nevi Robin Hood mantığı vardır, sadece hak edenden çal ve ihtiyacı olana ver ve sadece hak edeni öldür.
Siyah Ejderlerin sözü “Biz gölgelerde yürürüz, çünkü ışık aydınlık yollarda değersizdir.” Siyah Ejderleri bir hanedan olarak ele alırsak Vodrag’ın en köklü ve en büyük hanedanıdır ve tüm hanedanlarla binlerce yıldır barış halindedir, barışları “Siyah Antlaşma” isimli, her Siyah Ejderin ve kutsal yemini etmiş her soylunun, rahibin ve yüksek rütbeli askerin imzaladığı bir anlaşma ile korunur. Armaları Siyah Zemin üzerinde beyaz dış hatlarla belirginleşmiş, kırmızı gözlü ve siyah bir ejderdir, ana sancakta ejderhanın yüzü kendisine uygun bir “Haydut” maskesi ile kapalıdır, bir pençesinde altın torbası, diğerinde taçlı bir kafa vardır.

güzel olmuş da bence bundan sonra ilgili olanları tek bir konu altında toplarsan daha iyiy olur…çok fazla konu açmak senin açındanda bizim açımızdan da bir zaman sonra işlerin karışmasına herşeyin çorba olmasına sebep olur…

Genel olarak ilham gelince yazacağım için ve çoğunlukla birkaç hafta arayla yazacağım için ayrı ayrı konu daha iyi olur, hem millet de görür “Aa yeni bir şey yazmış” der, anlar yenilik olduğunu :smiley:

Bu konu beklediğim ilgiyi görmedi :frowning:

Sen @mehmet61’in dediği gibi hikayeleri tek bi konu altında toplarsan beklenen ilgiyi hangi birine göstereceği konusunda şaşalamaz kimse ve tek bi başlık altından eserlerini okur değerlendiririz bence bundan böyle o yola git. :wink:

Piki :3