Volantis Hakkında Bilgiler

 • En güneydeki ve en yaşlı Özgür Şehir’dir. Kölelerin kemikleri üzerine kurulmuştur. En büyük gücü karadadır.

 • Rhoyne Nehri’nin Yaz Denizi’ne döküldüğü yerde kurulmuştur. Şehrin eski kismi doğu, yeni kismi batı kıyısında yer alir. Şehrin iki yarısı Uzun Köprü ile birbirine baglanir.

 • Volantis’in kalbi Kara Duvarların içindedir. Bu duvarların içinde antik saraylar, avlular, kuleler, tapınaklar bulunur. 60 metre yüksekliğindeki duvar o kadar geniştir ki her sene şehrin kuruluş yıl dönümünde burçlarında 4 atla çekilen 6 at arabası yarışır.

 • Bu duvar eritilmiş ejderha kayasından yapılmıştır ve elmastan bile serttir. Sadece soyunun izini Valyria’ya kadar surebilenlerin Kara Duvarlar’ın içinde ikamet etme izni vardır. Içeriden izin almadan kimse içeriye giriş yapamaz. (Oberyn nasıl girdi acaba?)

 • Kara Duvarların içinde hala Valyria tanrilarina inanırsa da şehrin geri kalaninda Işık Tanrısı hakimdir. Genellikle köleler ve azat edilmiş köleler tarafından inanılır. Volantis’teki tapınak dünyadaki en büyük R’hllor tapinagi buradadir ve bu tapınak Baelor Septi’nin üç katıdır.

 • Bu tapınakta hizmet edenler köle olarak çocukken alınır ve savaşçı, fahişe, rahip ve rahibe olarak egitilir. Yüzlerine ateşten dovme yapılır. Ateşten Eller denilen 1000 kisiden oluşan orduları vardır. (Bu ordu Dany’nin işine yarar)

 • Ilk inşa edildiginde askeri karakol gorevindeydi. Zamanla Kara Duvarlar’ın dışında şehir kurulmaya başlandı ve tüccar gemileri uğramaya başladı.

 • Konumu sebebiyle şehir hızla büyüdü. Evler ve dükkânlar Kara Duvar yanında kurulurken nehrin batı kıyısında çeşitli suçluların barındığı bur suç yuvasına döndü.

 • Zaman içinde doğu kıyısındaki üçlü yöneticiler karşı kıyıya köle askerlerini gönderdiler. Üçlü yöneticiden biri ola Vhalaso iki yakayı birleştiren köprü yapılması emrini verdi.

 • Köprünün yapılması 40 yıl sürdü. Yapıldığında Chroyane’deki Düş Köprüsü dışında rakibi yoktu. Dünyanın en uzun koprusudur ve Lomas tarafindan 9 harikadan biri olarak sayılmıştır.

 • Volantis’in Valyria ve Rhoynar arasındaki ticaretten faydalanması Sarhoy şehrini zayiflatinca iki şehir arasında savaş çıktı. Bu olay Rhoyne sehirlerinin yikimlariyla ve Nymeria’nin 10000 gemiyle kacisiyla sonuçlandı.

 • Kara Duvarlarda yöneticiler yaşarken dışarıda yabancılar, azat edilmiş köleler, alt tabaka insanlar bulunur. Köle sayısı o kadar fazladır ki her özgür insan başına beş ile vardır (Bu oran Volantis dışında sadece Ghiscar şehirlerinde vardir)

 • Volantis’te bütün kölelere dövmeler yapılır. Böylece ozgurlesseler bile gecmislerinin izini taşırlar. Bu dövmeler cirkinlesticidir.

EftPDrtfEoSr0HgCMdhC

 • Volantis özgür bir şehirdir ve tüm özgür toprak sahiplerinin (kadınlar da dahil) oy kullanma hakkı vardır. Her yıl üç hükümdar seçilir. Bu on günlük seçim çalkantılı, şenlikli bir şekilde geçer. Güç genellikle barışçıl şekilde el değiştirir. Bu makamlara kaplanlar ve filler denilen iki gruptan üyeler geçer.

 • Seçimlerin barışçıl olmadığı istisna durumlar vardır. Bu durumun en ünlüsü Horonno ile ilgilidir. Horonno kırk yıl boyunca her sene Üçlü Yonetici’den biri olarak seçilmiş ve kırkıncı seçimin sonunda kendini ömür boyu yoneticilerden biri ilan etmiştir.

 • Volantis halkı onu sevse de kanunların çiğnenmesinden hoslanmamistir. Sonuç olarak göstericiler tarafından tutuklandı, makamı elinden alındı ve savaş filleri tarafından parçalara ayrıldı.

 • Volantis halkı kendini Valyria’nin meşru varisi olarak görür ve dünya üzerinde hukumdarlik kurmayı arzular. Filler bunun ticaretle, kaplanlar savaşla olacağını savunur.

 • Kıyamet’ten sonra Kan Yüzyılı denen dönemde Volantis güçlüydü ve pek çok Özgür Sehir’i egemenliği altına almisti. Ama ele gecirilemeyen diğer Özgür Şehirlerin ittifakıyla alaşağı edildi.

 • O zamandan beri filler genelde yönetime sahiptir. Ama fillerin aktif olduğu dönemlerde Volon Therys, Valysar ve Selhorys şehirleri ele geçirilmiştir.

 • Volantis’in sahip olduğu topraklar diğer Özgür Şehirler ve Dothraklara karşı köle askerler tarafından korunur.

//Bu ve Ateşin Dünyası sayfa 267-270 kaynak olarak kullanılmıştır.

5 Likes

Burayı çok seviyorum :slight_smile:

1 Like

Kalemine sağlık.

Gidip görmeli bu şehri ama duvarların içini. Oberyn bir prens, içeriden izin alması zor olmamıştır. Seni beni sokmazlar elbet :smiley:

Köleliğin olduğu bir şehirde “özgürlük” var demek de pek doğru gelmiyor. :smiley: Seçkinlere özgürlük var, diyelim. Aslında bu salak köleler isyan etse alayını baş aşağı edecek potansiyele sahipler ama işte biraz cesaret, biraz organize olup, disiplin… Kurtarıcıya gerek kalmaz, 1 kişiyi 5 kişi öldürüyor zira, bir zahmet becersinler yani.

1 Like

Bana da gelmiyor ama kitapta öyle geçiyordu. Sanırım kitaptaki özgürlük anlayışı demokrasi sanırım. En azından Üstat Yandel öyle düşünüyor.

Kesinlikle katılıyorum. Gerçi R’hllor etkisini şehirde iyice arttırdı ve bu gidişe Dany’i AA ilan edecek. O zaman böyle bir isyan goruruz

V’ye ihtiyaçları var.:wink:

O terörist ama ya :smiley:

@ElissaFarman özür, şimdi gördüm cevabı. Muhtemelen Batı’ya giderken bir uğrar Dany, Meeren ile sınırlı kalmaz.

1 Like

Bak şimdi hatırladım. Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 5 buraya göre Volantis ölü ve tatlı kokuyor.

Ve bir de koku vardı. Her yere sinmiş olan yoğun ufunet, sıcak ve rutubetli havada asılı kalmıştı. Kokunun içinde balık var, çiçekler ve fil dışkısı da. Tatlı bir şeyler, topraksı bir şeyler, ölü ve çürük bir şeyler. “Bu şehir yaşlı bir fahişe gibi kokuyor,” dedi Tyrion.

Dany’nin ciddi manada bir uğrama şansı yükseldi gibi :smiley:

1 Like