Volantis


Volantis’in Konumu
Volantis, Özgür Şehirlerin eskisidir ve Rhooyne Nehri deltasında kurulmuştur. Asırlar önce Valyria kolonisi olarak kurulmuştur. Büyük bir limana sahiptir. Deltadaki adacıklar Uzun Köprü denilen köprüyle birbirine bağlanmıştır.

Volantisli insanlar Volantene olarak da bilinir. Şehir Triarch denilen yöneticiler tarafından yönetilir. Bu kişiler kökenlerini Valyria soylularına dayandırmak zorundadırlar. Volantis soylular tarafından yönetilir. Ancak şehirde köleler de vardır ve bu köleler yüzlerine hangi işte çalıştıklarını anlatan dövme yaptırmak zorundadırlar. Yüzünde balık dövmesi olan bir köle, balıkçıda çalışıyor demektir. Ayrıca bir kölenin soyluya dokunması ölüm cezası gerektirir. Şehir her türlü dine saygı gösterir ancak şehirde Işık Tanrısının büyük bir tapınağı vardır.

Kitaplarda
Volantis kitaplarda Valyria’nın en eski en büyük ve en güçlü kolonisi olarak bilinir ve bazen Eski Volantis diye anılır. Ancak şehir eski olduğu için bakımsız ve haraptır. Ayrıca limanı Bravoosun ki kadar büyük değildir. Şehir Dothraki saldırılarından kurulduğu delta sayesinde korunur. Şehir iki kısımdan oluşur. Batı tarafı yabancılara ve tüccarlara açık iken doğu tarafına bunların girmesi yasaktır. Doğu tarafındaki şehir 60 metre yüksekliğinde bir duvar ile korunur. Duvar o kadar geniştir ki 6 adet at arabası aynı anda üzerinde gidebilir. Bu iki bölge arasındaki ana geçiş Uzun Köprüdür ve günün her saati trafik vardır.

Yönetim
Volantis, Valyria yıkıldıktan sonra da bir Özgür Ülke olmaya devam etmiştir. Kadın erkek özgür insanların verdiği oylarla başa gelen triarchlar yönetimde söz sahibidir. Eğer triarch ticaret ile uğraşıyorsa Filler Partisinden seçime katılır. Ancak eğer askerlikle uğraşıyorsa Kaplanlar Partisine katılır.

Tarihi
Valyria yıkıdıktan sonra Volantis diğer sekiz şehir gibi bir şehir devleti olmuştur. Ancak Valyria’ya en yakın ve en sadık koloni oldukları için Valyria Özgür Devletini tekrar kurmak istemişlerdir. İlk önce Ejderha Kayası’ndaki Targaryenleri yönetime geçirmek istemişlerdir ancak Targaryenler bunu reddetmiş ve Essos yerine Westeros’u fethe başlamışlardır.Bundan sonra kendi kendilerine devleti kurmak istemişlerdir. Bu yüzden Myr ve Lys’a saldırıp ele geçirmişlerdir. İki kuşak boyunca elde tuttukları şehirleri Tyrosh’a saldırdıktan sonra kaybetmişlerdir. Tyrosh ile yaptıkları savaşa, Pentos, Bravoos ve Westeros’tan Fırtına Kralı, Tyrosh saflarında katılınca ağır bir yenilgi almışlardır. Bu savaşlardan sonra İhtilaflı Topraklar için savaşlar başlamıştır. Ayrıca Rhoyne nehrinin tamamını kontrol etme girişimleri, Qhorik korsanları tarafından sadece Chayne şehrinin güneyinde sınırlandırılmıştır. Anlı Asır denilen bu yıllardan sonra Volantis’de anarşi hâkim olmuştur.

Volantis, Özgür Şehirlerde ki ana köle pazarlarından biridir. Bunun sebebi Köle Körfezine yakınlığıdır. Zenginliğini sadece buradan sağlamak istemeyen Volantis, ara sıra İhtilaflı Topraklar için Myr ve Lys ile savaşa girer.


Dizide bilinen tek Volantisli Robb Stark’ın kraliçesi Talisa’dır.

Kitapta Talisa diye biriyle evlenmiyordu ya nereden çıkardılar bu kadını anlamış değilim.

aynen ya. çok kızdım orda. ne güzel craga gitti dizide de alsaydı bir westerling.

Her özgür adamın 5 tane kölesi oluyormuş.

kitapla dizi arasında uyumsuzluk var ama George RR Martin ekipte olduğu için değişikliklerde onunda bildiği birşey vardır

Diziye ilave işte aşık olan bir lordun başkasıyla evlenmek zorunda kalmasını ifade etmeye çalışmışlar

fahişe westerling kızı rol yapıyor kaşar kendisini talisa diyerek tanıttı.Hepsi Tywin Lanisterın planı Robb’un Frey ittifakını bozmak için yapıyor bizim geri zekalı robb’da numarayı yutuyor

ciddimisn dostum bak bunu bilmiyordum…

evet kesin bu tywin 3.kitapta bunu tyrion’a ima etti

Talisa’yı oynayan arkadaşta güzelmiş…

Aynen dostum

Konu, Talisa konusu oluvermiş…

Şehrin delta üzerine kurulması falan güzelmiş o.o
Ben bunları esmer insanlar zannediodum >.<
Direk Valyria kökenliler, yani bembeyazlar… Talisa’nın suratı çarık gibi -,-

Targaryenler akıllılık edip kabul etmemiş.Robb Talissa’nın neresini sevdiyse.

Talisa’yı hangi oyuncu canlandırıyor acaba?

Oona Chaplin. Charlie dayının torunu.

Edit: Charlie Chaplin’in torunu.

Ha tamam, Sibel Kekili’de Game Of Thrones’ta oynuyomuş diye duydum, hangi karakter olarak oynuyo? :smiley:

“Shae” olarak oynuyor kendisi.

Haa tamam, teşekkürler :slight_smile:

Sibel Kekiliyi gördüğün anda tanımadın mı xD