Vollis - Zeka Silahşörü : Bölüm 1

Öncelikle: Bu hikaye Buz ve Ateşin Şarkısı ile tamamen alakasızdır, bir yazı denemesi sonucu kendi kitabıma yeni eklediğim karakter Vollis’in maceralarıdır.

ZEKA
"Lanet taş!" diye haykırdı, bu ayağını vurduğu ilk taş değildi, sonuncu da olmayacaktı ama ne kadar vurursa vursun acı azalmıyordu. "Hatta artıyor, batıya doğru gittikçe taşlar sertleşiyor gibi."
Birkaç gündür yoldaydı sadece, sırtında ağır bir çanta, üzerinde yürüyüşe uygun hafif kıyafetler ve sıcak tutacak kısa bir pelerin. Aylardan Forasdaf’tı, Soğuk ayı. Her birkaç adımda bir boynunda sallanan madalyona bakıyordu. “Lanet şey!” diyordu her seferinde, madalyonun bozulduğunu düşünerek. Forasdaf yolculuğa çıkmak için uygun bir ay değildi ama madalyonu bulduğu an vakit kaybetmemesi gerektiğini biliyordu, sonuçta ömrü kısıtlıydı ve yolculuğu istediği gibi bittiğinde, evrenin tüm zamanı onun olacaktı.
Yola Valalana’dan çıkmıştı, madalyonu satın aldığı yerdi burası, Valalana’ya Dusgar’dan, memleketinden bir gemi ile gelmişti ama artık yürümesi gerekiyordu. “Her adım önemli,” diye düşündü, “Tek adımla her şeyi kaçırabilirim.” Madalyona tekrar baktı ve yürürken bir anda küfürler yağdırmaya başladı. Ayağını tekrar vurmuştu…

hikayeden birşey anlamadım ama yazım tarzın iyi gibi, akıcı(gerçi sadece 2 paragraf olduğu için de akıcı gelmiş olabilir) daha uzun ve konulu bir hikaye yazınca daha sağlıklı yorum yapabilirim

Vollis kitabımın konusuz karakteri sayılıyor, ana konunun arasında çat diye çıkıyor ve “O sırada Vollis dağlarda taşlara ayağını çarpıyordu” falan tarzı bir durum yaratıyor, okuyucunun “Kim lan bu Vollis?” demesini sağlamak amacım ama önemsiz bir karakter değil tabi, yazılma amacı soru sordurmak, niye geziyor, niye madalyona bakıyor, niye her adım önemli falan gibi. Ve birkaç Vollis bölümü sonunda Vollis’in amacı belli oluyor ama bu tabi ilk kitabın sonlarına doğru oluyor :smiley:

dostum sen kitabı yaz bas gidip ilk ben alacam :wink: yazmaya devam et …

Eğer Vollis’in kısa ve konudan uzak bölümleri sayesinde bunu diyorsan, ben mühendislik yerine yazarlık okuyayım en iyisi :smiley: Piçin Yükselişi diye bir bölüm var onu yazsam mı diyorum aslında ama çok ağır spoiler içeriyor, kitapta 4 ana karakter var, 4 katil, 8 hedef var, her katile 2 bölüm, her kurbana ölmeden önce bir bölüm düşüyor, toplam 16 kısımlık bir bölüm. Özellikle bir karakterin ölümünü yazmak çok ilginç oluyor :smiley: Bölüm bittikten sonra elim ayağım titriyor hep :confused:

Hikayeden bir şey anlamamız çok normal. Zaten arkadaş kendi yarattığı kurgu dünyasından geçen bir bölümü aktarmış. Fakat ben beğendim aylar falan zekice olmuş. Tabi kitabının konusunu veya o dünyada ki düzeni bilmiyorum ama ilk yazılanlar hoşuma gitti. Bu söylediklerimin üzerine, ayrıca bizi biraz daha yarattığı dünya hakkında bilgilendirirse daha çok şey anlayacağımız da tereddütsüz doğru.

valla konu güzel … kitabını tahmini kaç sayfa yazmayı düşünüyorsun…

Vollis’in amacı o zaten, dünyayı merak ettirmek, ana karakterlerin bulunduğu 3 krallık ve bazen bulunduğu 2 krallık, Kaharan, Nehantis ve Sarmot ile Yilhan ve Elandir, gayet ayrıntılı anlatılıyor, kuruluşundan belli birkaç önemli olaya kadar ama Vollis gezdiği yerleri ayrıntılı anlatmıyor, birkaçının ayrıntılarını ana karakterlerle temas kurduğu zaman okuyucuya veriyor o kadar. Vollis’in asıl amacı uzak diyarları ve Vollis’in aradığı şeyi merak ettirmek, o şey ki insanları tanrı yapmıştır.

1000’i geçecek umarım, konu güzel demeye hakkın yok çünkü konuyu bilmiyorsun :smiley: Konuyu ben bile bilmiyorum, sürekli değişiyor, 4 karakter dışında :smiley:

Nasıl yani kafanda belli bi son olmadan mı yazıyorsun devamlı, ilginç. Bi de ilk kitap falan demişsin bin sayfadan fazla sürecek olan yalnızca ilk kitap yani öyle mi ne düşünüyorsun ki üçleme mi daha fazlası mı?

Başlangıç olarak güzel tam olarak anlamasam da devamı geldikçe daha mantıklı olmaya başlar.
Ellerine sağlık bu arada :slight_smile:

aynen bencede kafanda bir son belirlesen iyi olur daha sonra baya sapabilir…

Efsaneler serisi olarak yayınlamayı düşünüyorum, ilk efsane 1000 sayfa falan sürecek ve büyük ihtimalle en uzun ve iyisi olacak. Sonu belirli canım, konu sırası belirli ancak küçük ayrıntılar belirsiz, yani şu ölecek, şunlar savaşacak falan onları belirledim. Sonu baştan belirliydi, 4 ana karakter belirlenmeden :smiley:

Aman ejderha mızrağı gibi de suyunu çıkarma ama yaşın genç sen baya bi yazarsın bu gidişle belki o seri biter farklı başlarsın iyi yoldasın bence.

Peki fantastik türde yazıyorsun ama bu türün içerisinde nasıl bi yere bi sahip eserin sormak istediğim grrm gibi dark fantasy türünde mi yazıyorsun yani ana karakterlere eziyet, acı çektirip ani ölümleriyle falan mı süslüyorsun kurgunu?

Şöyle diyeyim, ben de bilmiyorum :smiley: Ana karakterler çok güçlü, acı çektiriyorlar ama acı da yaşıyorlar, mutlular, gülüyorlar ama ağlıyorlar da.