Wendigo Efsanesi

Ben şahsen çok etkilendim ve biraz ürpertici bulduğum için sizlerle paylaşmak istedim

Wendigo Efsanesi

Wendigo, eski kızılderili inanışlarına göre doğaüstü güçleri olan, kötü kalpli, yamyam bir ruhtur. Kanada’nın çam ormanlarında yaşadığı rivayet edilen bu etobur rüzgar ruhu. çok eski tarihlerde ormanın lanetlediği bir insanın dönüşümü sonucunda ortaya çıkmış, öldürülmesi imkansız, ancak bazı büyüler sayesinde geçici olarak insan görüntüsüne kavuşturulup uzun müddet uyutulabilen bir yaratıktır. Wendigo’nun bir diğer özelliği de dokunduğu insanı yamyama dönüştürebilmesidir. Wendigo, derisi kemiklerine yapıştığı için mezarından az önce kalkmış dev bir iskelet gibi görünen, gri fakat dudakları parça parça olsa da kan dolu korkutucu bir yaratık olarak tasvir ediliyor efsanelerde. Aynı zamanda, Wendigo öldürmekten asla tatmin olmadığı için sürekli yeni kurbanlar arayan ve kurbanlarını yedikçe daha da büyüyen bir canavar olarak da anlatılır. Kızılderililer, Wendigo’ya karşı Saska’yı kullanırlar ve Wendigo ortaya çıktığı vakit kızılderili şefleri Saska’yı yardıma çağırırlar. Aslında Saska bir insandır ve kızılderililer doğumundan itibaren bir bebeği seçip onu özel olarak büyütürler. Yapılan ayinlerin ve büyülerin sonucunda seçilen kişinin içindeki saska ortaya çıkartılır ve Wendigo’yla savaşabilmesi için hazırlanır.
Wendigo, psikiyatride “Windigo Psikozu” olarak adlandırılan ve kişide insan eti yeme konusunda dayanılmaz istek uyandıran yamyamlık dürtüsü olarak açıklanan rahatsızlığa da isim babalığı yapmıştır. Wendigo, Final Fantasy, Warcraft gibi bilgisayar oyunları, Marvel Comics çizgi romanları ve Hayvan Mezarlığı, Ginger Snaps Back, Ravenous gibi filmlerle de popüler kültürde yerini almıştır.

Kaynak:Fantastik Edebiyat

Çok ilginç.Resimde kurt,geyik,insan karışımı gibi birşey.

İçim ürperdi lan:D

Supernatural’da da vardı bu yaratık . Orda insan olarak tasvir edilmişti . İnsan etini çok yediği için yaratığa dönüşmüş . Çok hızlı ve sesleri taklit edebiliyordu.

Böyle paylaşımlara ihtiyaç var .

Bıktım artık Joffrey Jamie sevdi mi ? Yok Jamie Tyrion’u sevdi mi ? gibi konulardan.

çok güzel yaratıkmış :smiley:

Korktum bi an ne değişik şey o öyle :stuck_out_tongue:
Bu arada teşekkürler :slight_smile:

Bu efsaneyi biliyorum ve inanıyorum.Bana göre her efsanenin altında bir gerçek yatar.Bunu şöyle düşünmeliyiz; Şu anki gerçek bildiklerimiz ve kayıda aldıklarımız bundan 10bin yıl sonra aşırı saçma bir efsane haline gelebilir.Aynı bazılarının Atlantise,Mu’ya güldüğü gibi.

ben teşekkür ederim
benim de çok hoşuma gider efsaneler ve mitler.özellikle korkunç ve şaşırtıcı olunca daha süper.
bir de artık gittikçe monotonlaşmaya başlayan ve sürekli içinde ‘en’ olan başlıkların bulunduğu forumda yeni ve farklı konuların açılması iyi oluyor

Benim çok sevdiğim bir efsane var bilirmisin bilemem.Atlantis ve poseidon ile ilgili.Çok severim ve hoşuma gider.

age of mythology oynadığım zamanlardan bir efsane var aklımda ama o mu ki acaba?

bende yazicagim birazdan :smiley: cok severim boyle efsaneleri korkunc hikayeleri filan :smiley:

siz tam benim kafa çıktınız ya :smiley: süper

Konu açacağım hakkında,poseidon bir kadını hamile bırakıyor yarı tanrı oğlu oluyor onlara büyük bir kıta inşa ediyor vs vs vs

benim bildiğim 3 büyük tanrı dünyayı aralarında paylaşınca poseidon’a atlantis düşüyor.sevdiği bir kızdan 5 çocuk yapıyor ve atlantis’i onlara bölüyor.atlantis zengin yeraltı madenleri ve mücevherleri sayesinde çok zengin ve uygar bir toplum oluyor.bunu kaldıramayan zeus’ta atlantis’i yıkıyor ve bu yüzden poseidon zeus’u lanetliyor.ondan sonra zeus dünya üzerinde sadece atlantis’in bulunduğu kısma hükmedemiyor ki oraya da bermuda şeytan üçgeni deniyor :smiley:

İşte sevdiği kız değil o :smiley: Kızın birine tecavüz ediyor hep yaptığı gibi :smiley: Ama oğlunu çok seviyor diye biliyorum.Sen biliyorsan açmam.Gidip defterime bakiyim; aztek efsanelerinden bir tane buliyim bari :cool:

benim asıl uzmanlık alanım hitit mitolojisi üzerine ama aztekler de çok ilginç gelir bana bir de iskandinav miti.

Mit demesek? Mit değil onlar.Herbiri gerçek.Ouuv yine başladım.Bunun için yeni konu açmam lazım. :smiley: Gerçeklikleri kanıtlanmış şeyler hala reddedilip saçma diye gülünüyor.Tekme atıcam artık o adamlara yeter :smiley: Ben en çok; Hitit,Hind,Aztek,Maya,Atlantis ve mu,Yunan,Eski türkler,Çin,İskandinav yani hepsi. -_-