Westeros’ta Kadın Olmak

Üzgünüm bu konu hakkında yorum yapamam. Çünkü hiç Westeros’ta bulunmadım. Kadın olabilirim ama bundan da emin olamazsınız. Var mı kanıtınız? Yok… Zorlamayın, konuşmayacağım.

Öncelikle merhaba,
Yazılan yazı fantastik evrende geçen karakterlerle alakalıdır. Bu doğru ama biz bundan dolayı o evrende yaşayan karakterleri konuşamayacağız demek olmuyor. Westeros’ta bulunmadık diye bunu yazmayacağız ya da tartışmayacağız demek olmuyor. Ek olarak verdiğim uzun alıntıların yeterince iyi ve yeterli kanıt olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler!

“En başta aşık olduğu Rheagar Targaryen yerine onu öldüren sarhoş ve hödük bir adamla evlenmiştir.”

Böyle bir şey olamaz…

Hocam bir şeyi merak ediyorum, yazıyı yazarken diziyi mi esas aldın kitabı mı? Kitaptan alıntılar var yer yer ancak bazı tespitler yapılırken verilen örneklerin kitapla pek ilgisi yok. Cersei’nin Jaime tarafından tecavüze uğraması, Robert’in sarhoş ve hödük bir adam olması(Robert sonradan buna dönüştü ama kesinlikle kendisi ilk evlilikte sarhoş ve hödük bir adam değildi aksine çok yakışıklıydı) falan.

En başta doğru olabilir ama sonradan Robert gerçekten de sarhoş ve hödük birisine dönüşmüştür. Kargaların Ziyafeti’nde Cersei POV’ları tamamen bununla geçmektedir.

Sadece tek bir yeri kaynak olarak aldığım söylenemez. Hem diziden hem de kitaptan esinlenerek yazdım.

Merhaba,
Hayır, lütfen üstüme gelmeyin. Konuşmak istemiyorum bu konu hakkında. Medyaya malzeme verecek tek bir kelime duyamazsınız benden. Ben bir magazin figürüyüm ve konuşup kimseye koz vermeyeceğim. Bir klasım var çünkü, sıradan biri değilim. Üzgünüm tekrardan. İyi akşamlar.
Kolay gelsin.

Ben de en az sizin üzgün olduğunuz kadar üzgünüm çünkü kendinizi baya övdüğünüz magazin figürlüğü hakkında pek iç açıcı fikirlere sahip değilsiniz. Zehirli medyanın ve yandaş magazinlerin kölesi olmuş bulunmaktasınız. Ve haklısınız sıradan biri değilsiniz.
Teşekkürler!

Tümceniz anlamsız olmuş gibi duruyor.

Neyse ben alıştıra alıştıra yazardım sözlerimi… Ama ifade farkı işte.

Bu konuda haklısınız ama yazı hem konu hem de kelime bakımında taşınca cümleleri o kadar ayrıntılı yazmak tam bir makale tadı vereceği kadar oralara girmedim.

Gazetecilerle asla dost olmayın diyen bir hocam vardı, keşke onu dinleseydim. Yaşadığım büyük kederlerden haberiniz bile yok. Lütfen artık benim üstüme gelmeyin.
İyi geceler.

@houseofnightking
Üstadım, mesajınızı gördüm fakat cevaplayamadım. Çünkü yeni üyeyim mesaj kotası varmış malesef. Bende mesaj israfı olmasın diye buradan yazıyorum.
Bu konuya da yazmak istedim çünkü.
Elbette sorunu özelden sorabilirsin.
Ekşi sözlükle ilgili mevzu 8 mart kadınlar gününde Buz ve ateşin şarkısı başlığında gördüğümü hatırlıyorum. Vaktim olsa arayıp bulacağım ama vaktim de var aslında üşeniyorum.
Payitaht Abdülhamit dizisini ve Kurtlar vadisini izlemiyorsanız sizden analiz isteyemem tabi. Ama yapsanız güzel olur bence.

Size tavsiyem, bu dikili ağacı olmayan, sanattan edebiyattan anlamayan insanlara emeğinizi ıspatlamaya çalışmayın. Cevap veripte kaale almayın. Biz sizi severek okuyoruz.

Yorumun ve desteğin için teşekkürler dostum. O başlığı ben de baya radaım ama maalesef bulamadım, eğer sorun olmazsa sen bulup bana yollayabilir misin? Yaparsan çok güzel olur. Bahsettiğin dizileri maalesef izleyemedim ve galiba izlemeye de vaktim olmayacak. O yüzden çok üzgünüm ama küçük bir araştırma yapıp geri dönerim.
Forum üyeleriyle yarı alaycı olan eleştirisel atışma pek ciddi bir şey değil. Hepimiz saygı kuralları çerçevesinde tartısşıyoruz.

Güneydoğu anadolu da kadın olmakla aynıdır.aralarında hiç bir fark yoktur ;

• Çocuk gelin var

• Aşiret sistemi var

• Berdel var

• Ölen abinin eşiyle evlenmek var

• Kan davası var

• Ailenin istegi dogrultusunda görücü usulu ile evlenmek var

• Başlık parası var

Sözün özü ; Westeros’ta kadın olmak zordur.Feodal sistem devam ettigi sürecede düzelecegi yoktur.Allah yardımcıları olsun.