Westeros’ta Kadınların her şeyi mahvetmesi

Catelyn Tully Stark Hanedaninin yikimina sebep oldu.

Sansa da Stark hanedaninin yikimina sebep oldu.

Cersei Lannister kendi hanedanini ve kralligini yikacak.

Daenerys yonetimden anlamiyor. Kolelerin kurtaricisiyim diye ipe sapa gelmez seyler yapti.

Arianne Myrcellayi kralice yapacagim diye nerdeyse olduruyordu. Babasinin basini belaya soktu.

Davos kizkardesler lordu ile konusurken lord “Ulkeyi su an cersei yonetiyor o yuzden bu kadar rahat dolasabiliyorsun eger ulkeyi Kevan lannister yonetseydi coktan idam edilmistin” demisti Davosa

Grrm bize mesaj vermek mi istiyor?

Çünkü kadınlar küçük görülüyor ve yönetmek konusunda iyi eğitilmiyor.

Dikis dikmek dans etmek şarkî söylemek…
Bunlar hakkında eğitim alıyorlar.

2 Likes

Öncelikle açtığımız başlıkları “doğru bölüme” eklediğimizden emin olalım. Daha önce de uyarmıştım, bu yüzden bir gün sessize alındınız. Sonrakinde 1 hafta sessize alınırsınız.

Ayrıca arka arkaya ileti atmak yasak, bu konuda da 1 uyarı aldınız. Lütfen kurallara uymak zor değil, bu şekilde forumda düzen olur ve siz ve biz de sağlıklı iletişim kurabiliriz. :blush:
——-

Konuya döner isek çok haksız sayılmazsın; Zeynep de güzel demiş. Kadınlar, Batı ya da Doğu’da genelde yönetmek için eğitilmezler. Onlar daha çok çocuk yapmak, dikiş dikmek ve kale yönetiminde eşlerine yardımcı olmak için eğitim alırlar. Haliyle “yönetme” konusunda hırslı olduklarında “cevher” olsa da eğitim ve tecrübe noksanlığı kendini gösteriyor.

Lakin Arienne yönetmek için eğitiliyor, varis o. Mycella meselesi doğru bir hamle idi, Oberyn de bunu planlamış idi. Arienne meselesinde babası ile arasındaki güven sorunu problem oldu ama yine de bir eksiklik var bu hatunda da, doğru. Lakin hala büyüyor ve eğitim görüyor.

Bunun dışında eleştiri getireceğim nokta; erkekler çok mu harika? Yani Renly olsun, Robert oldun, bazı Targ erkekleri olsun yahut büyük-küçük lordlar olsun… Onlarda da beceriksizler var. Tywin’in babası tam bir beceriksiz misal.

Mesele “kadın” olunca hemen göze batıyor ama erkekler göze batmıyor. Algı meselesi sanırım.

2 Likes

Sen dua et forumun eski üyeleri yok. Yoksa yiyeceğin hakaretlerin haddi hesabı yoktu :slight_smile: . Cesaret hapı falan yuttun galiba.

2 Likes

Ben kendimi zor tutuyorum.
Zaten sinirim tepemde, canım burnumda, burada bir patlasam şimdi…

2 Likes

@Starkgaryen Bence bu cinsiyetçi üyeye dersini vermemiz lazım.

1 Like

Martin niye mesaj vermek istesin ki
Hikayeye Arya gibi bir karakter koymuş.
Sansa ve Arienne içinde söylediklerin pek doğru değil Sansa muhtemelen yeni LF Arienne de yeni Doran olacak diye düşünüyorum.
Onun dışında erkeği veya kadını geçtim Westeros Tarihinde iyi yönetici saymaya kalksan bir elin parmaklarını geçmez

1 Like

Ben de bekliyom arkadaşın linç edilmesini de o eski tayfa kalmamış heralde

2 Likes

Eski tayfa olsaydı şu an Kan ve Ateş başlamıştı.

Sanırım adı Yazarımız kadınları niye öne çıkardı diye bir konu vardı. Orda birisine kaç kişi dalmışlardı hatırlamıyom ama iyi kavga çıkmıştı

GRRM nasıl bir mesaj vermeye çalışıyormuş anlayamadım. Size göre herhalde kadınlar her şeyi mahvediyor çıkarımı yapmak gerek yazarın bu karakterlere bu şekilde bir hikaye yazmasından ötürü. Ama ben de erkeklerin çıkardığı savaşları konu edinen bir yapıtta, yazarın bütün savaşların sebebi erkeklerdir gibi bir mesaj vermek istediği çıkarımını da yapabilirim. Tabii eğer rasyonel düşünmeyi bir kenara bırakırsam. Cinsiyetçilik mantıklı düşünmeyi engeller, benden bir dost tavsiyesi dünyayı kadınlar ve erkekler diye iki tarafa ayırmadan görmeye çalışın.

4 Likes

Bütün errrrrkekler süper zeka mesaj bu. Mutlu oldun mu?

1 Like

Catelyn neden Starkların yıkımına sebep oldu ki? Ned’den de Robb’dan da akıllıydı Catelyn. Saçma bi konu olmuş bence.

2 Likes

Starkların yok olmaya yaklaşmasının en büyük sebebi erkekler bence Robb’un saçma evliliği, Ned’in el olduktan sonra onurlu hamleleri Cat hepsini uyarıyordu. Tek hatası oğlunu öldürmeye çalıştığını düşündüğünden dolayı Tyrion’ı esir alması.

3 Likes

Cat, Robb’dan ve Ned’den daha mı akıllıydı kdksksmsmsla bu kadın yüzünden neler oldu be. Ned gitmek istemiyorken adamı zorla Kl’ye gönderdi. Tyrion’ı kaçırmasını saymıyorum, Jaime’yi serbest bırakarak hem Lannisterların savaştaki en zayıf noktalarının son bulmasına sebep oldu hem de Robb’un Karstarkları kaybetmesine. Ayrıca Robb ne yapacaktı? Kızın bekaretini almış, öyle bıraksa mıydı? Robb doğru olanı yaptı.

Konuya gelirsek biraz abartılmış, erkek karakterlerin de çok hatası var.

Kızın bekaretini aldıktan sonra öyle bırakmayıp Lannister Hanesine bağlı biriyle evlenmesi ne kadar doğruysa çocuklarını korumak için Jaime’yi serbest bırakması da o derece doğru bence. Cat’in uyarılarına rağmen Theon’u babasının yanına göndermesini ve sonraki olanları da unutmamak lazım.

2 Likes

Catelyn Ned’den çok daha akıllıydı. Ned onurluydu ama akıllı değildi bence. Catelyn Karstark’lar 2 Lannister çocuğunu öldürdüğünde Robb’a Rickard Karstark’ı esir almasını söylemişti. Karstark’ları kaybetmiş olmayacaktı Robb. Tek suçu Lf’ye güvenmesiydi ama Ned de Lf’ye güvenmişti. Jeyne’in bekaretini aldıktan sonra onunla evlenmesi Robb’u akıllı yapmaz. Onurlu olan herkes akıllı değildir. Catelyn hem güneyde hem de kuzeyde yaşamış birisi olarak hem Ned’den hem de Robb’dan tecrübeliydi kibunu da kanıtladığını düşünüyorum. Robb Jeyne ile evlenmeyip Rickard Karstark’ı esir alsaydı ne Freyleri kaybederdi ne de Karstarkları. Robb doğru olanı yaptı, akıllıca olanı değil.

3 Likes

When you play bait of thrones, you bat or you die.
Tabii bunu ilk mesaj olarak atacaktim ama, moderasyon uyeligimi aldi.
Cate aptal diyenlere tek sey diyecegim, no.

Başlık için; trollü beslemeye gerek yok.

Edit: Catelyn’in tek hatası Baelish’e mi güvenmekmiş ? :smiley: Günlük gülme dozumu aştım sayenizde, teşekkürler.

Eddard Stark’ın Catelyn’den daha akıllıca ne yaptığını söyler misiniz? İkisinin de POV’ları vardı, düşündükleri şeylerden dolayı Catelyn’in Ned’den daha akıllı olduğunu görebiliriz. Catelyn’in Lf’ye güvenmekten başka ne hatası olduğunu söyler misiniz? Jaime’yi bırakmak diyebilirsin belki, hadi onu kabul ediyorum. Başka örnekler verebilir misiniz?