Westeros’u Bekleyen Büyük Tehlike

Arkadaşlar bildiğiniz gibi şu an Westeros tarihinde hiç olmadığı kadar karışık. Kuzey’de zaten bir karışıklık, Demir Adaları’nda etrafa saldıran vahşiler, Nehir Toprakları zaten harabe, Vadi de Lord Baelish’in ele geçirme planları ve hastalıklı küçük bir lord, Kral Topraklarında güçlenen dinciler, Menzilde ayaklanmaya her an hazır olan Tyrelller, Dorne da sinsi planlar vs. Yani kısacası büyük bir savaş var ve şimdiden her yeri mahvetmiş ve mahvetmeye devam ediyor. Unutmayın hala diyarda dört kral, oraya fethetmeye giden bir kraliçe, güçlenen bir dinin mensupları ve her an ihanet edebilecek isyancı haneler var. Bir de üstüne ülkeye gelen Akgezenlerin yanında her kralın yanındaki insanların sadıklığı şüpheli. Her neyse benim düşüncem gri hastalıkla ilgili. Şimdi ben diyorum ki zaten diyar bu kadar karışıkken bir de üstüne başlayan gri hastalık salgını Akgezen ilerlemesini hızlandıracak.
Şimdi öncelikle bildiğiniz gibi en büyük tehlike Jon Connington, zaten onu gören herkes ne kadar tehlikeli olduğunu ve bir salgın başlatabileceğini söylüyor o yüzden uzatmayacağım. O gerçekten bu saldının sebebi olabilir. Ama konumuz o değil. Başka bir kişi Tyrion, Tyrion’ın hastalıklı sudan bir sürü yuttuğunu biliyoruz ve bu hastalık içten başlamış veya uyumuş olabilir. Tyrion da tehlikeli sayılabilir hele ki Westeros a gelirse ama onun da yayacak asıl kişi olduğunu sanmıyorum.
Hastalığı asıl yayacak kişi Shireen Baratheon’dur. Kendisi bildiğiniz gibi durdurulmuş bir gri hastalığa sahiptir. Gri hastalık konusunda çok şey bilmiyoruz ama Val bizi uyarmıştı. Gri hastalık uyumuş ve uyanacak demişti. Demek ki surun ötesinde de böyle olaylar olmuş ki Val korkuyor. Ama asıl soru odasından annesiyle olması dışında çıkmayan ve hep herkesden uzakta izole bir şekilde yaşayan Shireen koskoca sura nasıl hastalığı yayacak. Bunun için ona her zaman en yakın olan kişiye bakmalıyız; Yamalıyüz.
Yamalıyüz, sürekli kehanetler veriyor, Melisandre onu kafataslarıyla görüyor, çoğu kişi tarafından da Yamalıyüz şeytani birisi. Fakat kafadan kırık olan bu arkadaş ya diğer büyük kötü tanrı tarafından kullanılıyorsa. Shireen’in zaten hastalığı kapması oldukça ilginç. Birisi ona hastalıklı oyuncak satmış? Neden böyle bir şey yapsın ki bir insan? Ortada savaş yok bir şey yok. Burada da çok durulmadı. Yani bu kız neden bu hastalığa sahip oldu önce bunu çözmemiz gerekiyor. Belki de Yamalıyüz’ün ona gelmesinin ve gri hastalığa yakalanıp durdurabilmesinin bir nedeni var. Gri hastalık uyudu çünkü diğer büyük onu uyuttu. Çünkü kızın sura gitmesini bekledi. Çünkü akgezenlerin durduralacağı yer olan surda bir çatlak yapmak istediler.
İşte şimdi toparlarsak. Yamalıyüz’ün gemisinin batması, Shireen’e gelmesi, Shireen’in hastalığa yakalanması, Yamalıyüz’ün şeytani olarak nitelendirilmesi ve hastalığın uyuması ki bunun çok yaygın olduğunu sanmıyorum. Teorim şu ki Akgezenler kapıya dayanmışken Shireen’in hastalığı uyanır ve Yamalıyüz sayesinde kaleye yayılır. Yani bunların hepsi diğer kötü büyüğün bir planıdır. Hastalığı veren de uyutan da yeniden uyandıracak da odur.
Bilmiyorum ben Yamalıyüzü düşünürken aklıma sadece bir aracı olabileceği geldi, ama bu şey kesinlikle kötü bir şey çıkacak bir şey. O yüzden böyle bir hikaye uydurdum, siz de düşüncelerinizi belirtirseniz çok sevinirim :blush:

Buna benzer bir şeyler duymuştum yamalıyüzün gri hastalıkla bir bağlantısı olabileceğinden bahsediliyordu ama nerede tam hatırlayamadım denk gelirsem tekrar buraya atayım

https://youtu.be/IZQOje3DdMk evet şu videoydu sanırsam ingilizce biliyorsan bir izle

Yamalıyüz’ün “şeytani” olduğu fikri, genel olarak hangi çoğunluğun fikri? merak ettim. Çünkü genelde okuyucular tarafından pek kaile alınan, dikkat edilen bir karakter değil kendisi, ben geçen sene başlık açmıştım onunla ilgili de kimse umursamamıştı, ilgi çekmiyor adam. :smiley:

Fakat sözleri kehanet içeriyor, bu doğru. Bir tek Melisandre çevresinde kuru kafa görüyor bunun, lakin Jon’da da görmüştü; ona şeytanı dememişti. Kaldı ki bu kadın böyle dedi diye, şeytan demem kimseye; Melisandre’nin bakış açısı yamuk bir kere. :smiley:

Gri Hastalık hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim, genel olarak seride de çok bilgi verilmiyor zaten galiba? Bu hastalık dokunarak vs. bulaşıyor, dokunmadığın sürece bulaşmıyor. Hal böyle olunca bir hastalığın salgına dönüşmesi için en iyi yol hava yoluyla bulaşmasıdır, kaçamazsın çünkü ama dokunma ve su gibi şeylerden kaçabilirsin. Bu da vebaya dönüşmeye engel oluyor. Diğer yandan daha önce de çok yerde söyledim, yanlış değil isem eğer yaygınlaşması yıllar almıyor muydu?

Tyrion’dan bulaşmaz, o hasta değil; aksi halde Jon Con. ile aynı şekilde hastalanmıştı bile. Hatta ondan daha hızlı hastalanması lazım bir sürü su yuttu. Unutun, hastalık bulaşıp salgın olmaz ya. :smiley: Bir de bunu Büyük Öteki’nin Sur’daki 600 kişiden kurtulmak için yaptığını söylüyorsunuz? Hırsızlar, tecavüzcüler vs. ne çok korkuyordur, WW’ler bunlardan; 300 tanesi kasap gibi doğradılar haberiniz yok mu? Kalan 600’ü de hallederler, bir Sur’u yıkmaya bakıyor her şey. Yabanıllar da ver diyebilirsiniz ama unutmayın ki o ölü ordusunu Yabanıllardan yaptılar.

Yani ben sıradan biri olarak, düşmanımı yenmek istesem evet, hastalık kullanmak akıllıca olurdu; suyu zehirler öldürür, bir şekilde veba bulaştırırdım ama bu, kesin ve hızlı olacak bir şey olsun isterdim.

Böyle WW gibi olağanüstü bir canlı olacağım zaman zaten bunlara hiç gerek duymam, zaten elimde olağanüstü silahlarım, güçlerim ve büyülerim var.

Yalnız kızın neden yakılacağını cidden merak ediyorum. O hastalığın tetiklenmesini bekliyorum; Melisandre bu yüzden onu yakmak ister mi ki? Nasıl olsa ölecek, kral kanı var; Stannis için yakalım falan havasına girebilir dizideki gibi.

Bence Jon 2 dua edip üstü yıkanarak canlanacak değil dizideki gibi. Shireen in yakılması ona bağlanabilir de Selyse izin verir mi kızının yakılmasına o da var.

Ateş wightlarının kan kurban edilerek diriltilmediğini görüyoruz; 6 kere Beric, 1 kere Cat. (Tamam sonuncusu için Beric öldü ama o kendi yaşam hakkını ona verdiği için.) Jon için de gerekmez, zaten Melisandre için Stannis’e lazım biri olsa da onun kızını yakacak kadar değerli biri değil, hem anası izin vermez. :smiley:

Jon’un dirilmesi ile ilgili fikirlerimi geçen sene yazmıştım.