Westeros’u Bekleyen Büyük Tehlike

Arkadaşlar bildiğiniz gibi şu an Westeros tarihinde hiç olmadığı kadar karışık. Kuzey’de zaten bir karışıklık, Demir Adaları’nda etrafa saldıran vahşiler, Nehir Toprakları zaten harabe, Vadi de Lord Baelish’in ele geçirme planları ve hastalıklı küçük bir lord, Kral Topraklarında güçlenen dinciler, Menzilde ayaklanmaya her an hazır olan Tyrelller, Dorne da sinsi planlar vs. Yani kısacası büyük bir savaş var ve şimdiden her yeri mahvetmiş ve mahvetmeye devam ediyor. Unutmayın hala diyarda dört kral, oraya fethetmeye giden bir kraliçe, güçlenen bir dinin mensupları ve her an ihanet edebilecek isyancı haneler var. Bir de üstüne ülkeye gelen Akgezenlerin yanında her kralın yanındaki insanların sadıklığı şüpheli. Her neyse benim düşüncem gri hastalıkla ilgili. Şimdi ben diyorum ki zaten diyar bu kadar karışıkken bir de üstüne başlayan gri hastalık salgını Akgezen ilerlemesini hızlandıracak.
Şimdi öncelikle bildiğiniz gibi en büyük tehlike Jon Connington, zaten onu gören herkes ne kadar tehlikeli olduğunu ve bir salgın başlatabileceğini söylüyor o yüzden uzatmayacağım. O gerçekten bu saldının sebebi olabilir. Ama konumuz o değil. Başka bir kişi Tyrion, Tyrion’ın hastalıklı sudan bir sürü yuttuğunu biliyoruz ve bu hastalık içten başlamış veya uyumuş olabilir. Tyrion da tehlikeli sayılabilir hele ki Westeros a gelirse ama onun da yayacak asıl kişi olduğunu sanmıyorum.
Hastalığı asıl yayacak kişi Shireen Baratheon’dur. Kendisi bildiğiniz gibi durdurulmuş bir gri hastalığa sahiptir. Gri hastalık konusunda çok şey bilmiyoruz ama Val bizi uyarmıştı. Gri hastalık uyumuş ve uyanacak demişti. Demek ki surun ötesinde de böyle olaylar olmuş ki Val korkuyor. Ama asıl soru odasından annesiyle olması dışında çıkmayan ve hep herkesden uzakta izole bir şekilde yaşayan Shireen koskoca sura nasıl hastalığı yayacak. Bunun için ona her zaman en yakın olan kişiye bakmalıyız; Yamalıyüz.
Yamalıyüz, sürekli kehanetler veriyor, Melisandre onu kafataslarıyla görüyor, çoğu kişi tarafından da Yamalıyüz şeytani birisi. Fakat kafadan kırık olan bu arkadaş ya diğer büyük kötü tanrı tarafından kullanılıyorsa. Shireen’in zaten hastalığı kapması oldukça ilginç. Birisi ona hastalıklı oyuncak satmış? Neden böyle bir şey yapsın ki bir insan? Ortada savaş yok bir şey yok. Burada da çok durulmadı. Yani bu kız neden bu hastalığa sahip oldu önce bunu çözmemiz gerekiyor. Belki de Yamalıyüz’ün ona gelmesinin ve gri hastalığa yakalanıp durdurabilmesinin bir nedeni var. Gri hastalık uyudu çünkü diğer büyük onu uyuttu. Çünkü kızın sura gitmesini bekledi. Çünkü akgezenlerin durduralacağı yer olan surda bir çatlak yapmak istediler.
İşte şimdi toparlarsak. Yamalıyüz’ün gemisinin batması, Shireen’e gelmesi, Shireen’in hastalığa yakalanması, Yamalıyüz’ün şeytani olarak nitelendirilmesi ve hastalığın uyuması ki bunun çok yaygın olduğunu sanmıyorum. Teorim şu ki Akgezenler kapıya dayanmışken Shireen’in hastalığı uyanır ve Yamalıyüz sayesinde kaleye yayılır. Yani bunların hepsi diğer kötü büyüğün bir planıdır. Hastalığı veren de uyutan da yeniden uyandıracak da odur.
Bilmiyorum ben Yamalıyüzü düşünürken aklıma sadece bir aracı olabileceği geldi, ama bu şey kesinlikle kötü bir şey çıkacak bir şey. O yüzden böyle bir hikaye uydurdum, siz de düşüncelerinizi belirtirseniz çok sevinirim :blush:

Buna benzer bir şeyler duymuştum yamalıyüzün gri hastalıkla bir bağlantısı olabileceğinden bahsediliyordu ama nerede tam hatırlayamadım denk gelirsem tekrar buraya atayım

https://youtu.be/IZQOje3DdMk evet şu videoydu sanırsam ingilizce biliyorsan bir izle

1 Beğeni

Yamalıyüz’ün “şeytani” olduğu fikri, genel olarak hangi çoğunluğun fikri? merak ettim. Çünkü genelde okuyucular tarafından pek kaile alınan, dikkat edilen bir karakter değil kendisi, ben geçen sene başlık açmıştım onunla ilgili de kimse umursamamıştı, ilgi çekmiyor adam. :smiley:

Fakat sözleri kehanet içeriyor, bu doğru. Bir tek Melisandre çevresinde kuru kafa görüyor bunun, lakin Jon’da da görmüştü; ona şeytanı dememişti. Kaldı ki bu kadın böyle dedi diye, şeytan demem kimseye; Melisandre’nin bakış açısı yamuk bir kere. :smiley:

Gri Hastalık hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim, genel olarak seride de çok bilgi verilmiyor zaten galiba? Bu hastalık dokunarak vs. bulaşıyor, dokunmadığın sürece bulaşmıyor. Hal böyle olunca bir hastalığın salgına dönüşmesi için en iyi yol hava yoluyla bulaşmasıdır, kaçamazsın çünkü ama dokunma ve su gibi şeylerden kaçabilirsin. Bu da vebaya dönüşmeye engel oluyor. Diğer yandan daha önce de çok yerde söyledim, yanlış değil isem eğer yaygınlaşması yıllar almıyor muydu?

Tyrion’dan bulaşmaz, o hasta değil; aksi halde Jon Con. ile aynı şekilde hastalanmıştı bile. Hatta ondan daha hızlı hastalanması lazım bir sürü su yuttu. Unutun, hastalık bulaşıp salgın olmaz ya. :smiley: Bir de bunu Büyük Öteki’nin Sur’daki 600 kişiden kurtulmak için yaptığını söylüyorsunuz? Hırsızlar, tecavüzcüler vs. ne çok korkuyordur, WW’ler bunlardan; 300 tanesi kasap gibi doğradılar haberiniz yok mu? Kalan 600’ü de hallederler, bir Sur’u yıkmaya bakıyor her şey. Yabanıllar da ver diyebilirsiniz ama unutmayın ki o ölü ordusunu Yabanıllardan yaptılar.

Yani ben sıradan biri olarak, düşmanımı yenmek istesem evet, hastalık kullanmak akıllıca olurdu; suyu zehirler öldürür, bir şekilde veba bulaştırırdım ama bu, kesin ve hızlı olacak bir şey olsun isterdim.

Böyle WW gibi olağanüstü bir canlı olacağım zaman zaten bunlara hiç gerek duymam, zaten elimde olağanüstü silahlarım, güçlerim ve büyülerim var.

Yalnız kızın neden yakılacağını cidden merak ediyorum. O hastalığın tetiklenmesini bekliyorum; Melisandre bu yüzden onu yakmak ister mi ki? Nasıl olsa ölecek, kral kanı var; Stannis için yakalım falan havasına girebilir dizideki gibi.

Bence Jon 2 dua edip üstü yıkanarak canlanacak değil dizideki gibi. Shireen in yakılması ona bağlanabilir de Selyse izin verir mi kızının yakılmasına o da var.

Ateş wightlarının kan kurban edilerek diriltilmediğini görüyoruz; 6 kere Beric, 1 kere Cat. (Tamam sonuncusu için Beric öldü ama o kendi yaşam hakkını ona verdiği için.) Jon için de gerekmez, zaten Melisandre için Stannis’e lazım biri olsa da onun kızını yakacak kadar değerli biri değil, hem anası izin vermez. :smiley:

Jon’un dirilmesi ile ilgili fikirlerimi geçen sene yazmıştım.

Hortlasın güzel konu. Ben de bu gri hastalık salgını ile ilgili teoriler duymuştum. Gerçi hiçbiri Diğer Buyuk’e bağlamamıştı konuyu.

Bu gri hastalık meselesi duvardaki silah meselesi gibi. Kullanilmayacaksa neden var? Biri kuzeyde biri güneyde iki karakter bu hastalığı taşıyor. Val de bu konuda hep tedirgindi.

Eğer illa bir yere bağlamak gerekirse bu lanetin Garin’den çıktığı düşünülürse bu konu su wightlarına çekilebilir. Ama bence buna hiç gerek yok. Biz ASOIAF tarihinde birkaç salgın okuduk. Belki de bir salgına bizzat şahit olmamızı istemiştir Martin. Kendisi “Nasıl yönetici olur/olmaz?” sorusunun yanıtını sunmak için bize farklı yöntemler gösterdi. Cersei’yi yobazlar, Dany’i kölelik, Jon’u yeminler (günümüz şartlarında anlaşmalar olarak kabul edebiliriz), tarafsızlık ve mülteci sorunu (yabanillar) gibi kavramlar ile baş başa bıraktı. Sırada salgın hastalık da olabilir. Bence güzel de olur.

Ya şimdi baktım. Senin bahsettiğin veba ile Jon Conn. ve Shireen’in hastalığı aynı değil. İkisi ayrı.

Veba hale gelip, kırıp geçiren hatta Illyrio döneminde(karısını öldüren) görülen gri veba; Yi Ti’de de 4. kitapta bu hastalık baş göstermiş. Belki 6. kitapta Essos’u vurur bu, Dany gelirken yanında getirir.

Conn ve kızın hastalığı ise bunun kuzeni olan greyscale; genelde soğuk- nemli iklimlerde etkili oluyormuş, ejderha kayası ve demir adalar gibi bölgeler. Taş adama dönüştüren bu. Bu hastalığın genelde veba gibi yayıldığı pek görülmüyor ama bu konudaki efsaneyi biliyorsun.

The Rhoynar Prince Garin the Great went to war against Volantis and Valyria in the Second Spice War. He was captured in battle, and hung in a cage at Chroyane to see the enslavement of his people. The prince called down a curse upon the conquerors, entreating Mother Rhoyne to avenge her children, and that night the Rhoyne flooded out of season and a thick fog fell upon the river, and the Valyrian conquerors began to die of greyscale. To this day, the Sorrows is known for its foul fogs and waters, and the ruins of Chroyane are haunted by stone men, people suffering from the later stages of greyscale.[7][3]

Jae’nin rahibe kızı bu hastalıktan ölmüştü ama… bu hastalık genelde çocuklara bulaşırmış, sonra da dokunma-temas ile diğer insanlara. Öyle ha deyince öldürmüyor bu işte, zaman alıyor baya anlaşılan. Jon Conn. ya da kızın bu konuda vebaya sebep olması zor gibi görünüyor ama efsanedeki olay gerçeğe dönüşür ise niye olmasın? Lakin sadece o sis vb. şeyin etkili olduğu bölgede olacaktır, tüm Westeros’a yayılamaz havadan/sudan bulaşmadığı için (yayılma manasında) ama kuzeni olan gri veba yıkar geçirir.

Seride Dany aracılığı ile çok sık görülen kanlı ishali gördük ama gelen savaşla beraber daha serti olan gri vebayı da görmek gayet mümkün olabilir elbette, neden olmasın. GRRM sadist bir adam, acıma nedir biliyormuş gibi değil. :smiley:

Büyük Öteki meselesi zaten bilinen bir tehdit… başlık ise 6. kitap bölümünde açılmış aslında. Bu yüzden 7. kitap yerine 6. kitap odaklı olunca kimse onlara bağlamadı anlaşılan :smiley:

İyi de Covid-19 da temasla bulaşıyor. ama on binlerce insan öldü ve ölmeye devam ediyor. Yani bu hastalık da gayet salgına dönüşebilir.

1 Beğeni

Her salgın hastalığın yayılma, ilerleme şekli vardır. Covid sadece dokunmakla değil, yüzüne tükürükle de bulaşıyor(ki çoğu kişi çapraz temas olayını göz ardı ediyor). Hem bu manyak bir virüs, fazla manyak, lütfen gripul ile bir tutmayın şimdi, biri aşırı bulaşıcı ve tehlikeli diğeri bunun kadar değil.

Bunun kadar olup olmadığını bilmiyoruz. Yazar isterse ondan da beter hale getirebilir.

1 Beğeni

Yazar bu dönemden etkilenip, hastalığı yayabilir. Sonuçta kendisini bahçıvan yazar olarak nitelendiriyor. Hastalığı da tam bilmiyoruz, bir şeyler yazabilir.