Westeros’un Muhafızları [Wardens]

#1

Westeros’un Muhafızları [Wardens]

Muhafız unvanı kesinlikle askeri bir unvan olup hiçbir şekilde hükümdarlık belirtmez. Kral tarafından, herhangi bir işgalde yada savaşta, başarılı bir şekilde toprakları koruyan yada askeri başarı sağlayan kişilere koruyucu unvanı verilir. Bu sayede de yüksek lordların arasında ki güç gösterileri engellenir.

Bu unvanların kullanımı Targaryen Fethi ile başlamıştır, Muhafız’ların güçlerinin birleştirilmesi en son Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı sırasında olmuştur. Her şeye rağmen bu unvan büyük ölçüce prestij ve onur sağlar. Bu unvan bazı aile lordlarına verilmesine rağmen kral bu unvanı başkasına verme hakkına sahiptir. Bu unvan değişimi genelde, unvan sahibinin ölmesiyle ya da varisinin henüz yeterli yaşta olmamasıyla değiştirilir.

-Spoiler içerir--------------
Westeros’un dört ana muhafızı şunlardır;

-Kuzey Muhafızı, geleneksel olarak Stark Hanesinin, Kış Lordları tarafından taşınır. Şuanda Lannister’lara hizmetlerinden dolayı bu unvan Lord Roose Bolton’a verilmiştir.
-Doğu Muhafızı, geleceksel olarak Arryn Hanesinin, Kartal Yuvası Lordları tarafından taşınır. Jon Arryn ve Jaime Lannister arasında çıkan bir tartışma sonucu bu unvan Jaime Lannister’a verilsede, şuanda bu unvan Robert Arryn’dadır.
-Batı Muhafızı, geleneksel olarak Lannister Hanesi’nin Casterly Kayası Lordları tarafından taşınır. Şuanda ise Sör Daven Lannister tarafından taşınır.
-Güney Muhafızı, geleneksel olarak Tyrell Hanesinin, Yüksek Bahçe Lordları tarafından taşınır. Şuanda Kral Eli Lord Mace Tyrell tarafından taşınır.

Ayrıca küçük muhafızlarda vardır. Bunlar;
-Prens Geçiti Muhafızı, Dorne’deki Prens Geçiti’nin muhafızlarıdır. Şuanda Lord Franklyn Fowler tarafından taşınır.
-Taş Yolu Muhafızı, Dorne’deki Kemikyolu’nun muhafızlarıdır. Lord Anders Yronwood tarafından taşınır.
-Güneyli Sınırları Muhafızı, bu unvan Kuzeydeki Kral, Robb Stark tarafından oluşturulmuştur. Ve bu unvan Beş Kralın Savaşında yaptığı askeri başarılarından dolayı dayısı Sör Brynden “Karabalık” Tully’e verilmiştir.