Westeros'ta Evlilik ve Boşanma

asoiaf

image

Selamlar, pazar günü seçim gerginliğinden uzak bir şekilde “evlilik-boşanma” işini konuşalım dedim, bir başka başlıkta da konusu geçince orayı hem dağıtmayalım hem de sonuca bağlamak yerinde olur diye burayı açtım. Eski başlıklarda bulamadım böyle bir konu, bir tane köşede dursun. :smiley:

Asoiaf evreninin her noktasındaki evlilik gelenekleri de inançlarıyla beraber değişiklik gösterdiği bir gerçek. Batıdiyar’da bu iş iki inanç üzerinden gerçekleşiyor; yeni ve eski ilahlar.(bir de demirdoğumlular var)

Yeni İlahlara tapan insanlar (ağırlıkta Andal kökenliler), evliliklerini İnanç rahipleri aracılığı ile, genelde büyük-küçük bir sept’de yeminlerini ederek gerçekleştiriyor; dualar, ayinler vb. şeklinde şeyler var. Lakin eski ilahlara tapan kuzey halkı için durum daha farklı; onlar Yürek Ağacı denilen bir ağaç önünde, bir rahip vb. bir şeye ihtiyaç duymadan, yapılan yeminle bu işi hallediyorlar. Bir rahip tarafından evlendirilmediklerinden dolayı evlilik ayini İnanç’a göre daha kısa sürüyor. İki inanç türünde de evliliğin resmi olması için “şahit” gerekli mi çok kesin olmamakla beraber genelde bu işin şahitler önünde gerçekleştirildiğini gördük. Aslında Tyrion’un ilk evliliğinde rahip dışında kimse yoktu, bu yüzden şahitsiz de evlilik olduğunu (en azından İnanç’ta) görebiliriz.

Evlenmek gayet kolay gibi görünen bir işlem ama iş boşanmaya gelince… işte orası o kadar kolay değil. Orta Çağ döneminde geçen bu hikaye de aynı orta çağ avrupasının evlilik geleneklerine sahip duruyor; evlenebiliyorsun ama kolayca boşanamıyorsun. GRRM bu işin yaygın olmadığını söylemiştir.

Buna iki örnek var; Doran Martell aşk evliliği yapmış olmasına rağmen karısı ile arası ciddi manada bozulmuş ve ayrılmışlardır ama resmi olarak hala ikisi de evlidir. Jorah Mormont da aynen Doran gibi aşk evliliği yapmış ama sürgün sonrası karısı ile olan evliliğini devam ettirememiş ve onlar da ayrılmış olmasına rağmen resmi olarak boşanmamıştır. Mormont bir kuzeyli olsa da tahminime göre karısının inanç şekliyle evlenmiş olsa gerek.

Batıdiyar’da evliliğin iptal edilmesi için başvurulacak yegane makam vardır; o da Yüce Rahip ya da İnanç Konseyi.

Boşanma yaygın olmasa bile bu, evliliklerin asla iptal olamayacağını göstermiyor.

Tyrion Lannister’ın Tyhsa ile olan evliliği gizli ve şahitsizdi, rahip ise sarhoştu. Tywin olayı öğrenince kızın kevaşe olduğunu öne sürerek evliliğin iptal edilmesini sağlamıştır ama bunu nasıl yaptığı çok kesin değil. Yani rahibi susturarak evlilik yok mu sayılmıştır yahut Yüce Rahip aracılığıyla (nitekim Lannister adamı olduğu varsayılıyor, son Yüce Rahip’e kadar.) mı iptal oldu, kesin değil. Muhtemelen yok sayılmıştır, diye düşünüyorum. Ortada şahit yok, bir şey yok; kız kevaşe hop hiç olmamış gibi yapalım mantığı Tywin gibi birine uyuyor.

Evliliklerin Yüce Rahip yahut İnanç Konsey’i tarafından iptal edilme şartları çok kesin bilinmemekle beraber; şartlardan birinin “evliliğin tamamlanmaması” olduğu kesindir(Tywin bunu Tyrion’a söylemiştir.).

İnanç’a mensup bir çiftin şahitler eşliğinde evlenmesi sonrası eğer gerdeğe girmemişler ise bunu bahsi geçen kişi/lere başvurup, iptal talebi yapması gerekiyor ama elbette kadın tarafın bunu ispat etmesi de gerekli olacak, yani rahibelerin kontrolünde bakire olduğu kanıtlanınca buna izin vereceklerdir.

Buna rağmen bazı görüşlerin sandığı aksine tamamlanmamış bir evlilik, otomatikman iptal olmuş yahut yok sayılmış bir evlilik olmuyor. Genelde Sansa ve Tyrion evliliğini yok sayma eğilimi görüyoruz ama bu yanlış bir yaklaşımdır çünkü evlilik tamamlanmamış olsa da resmi olarak onlar evlidir. Misal Tyrek de süt emen bir bebekle evlenmiştir ama ortada gerdek olmadığı da bir gerçektir ama evlidirler(gerçi şu an bebek, batıdiyarın hatta muhtemelen essosun bile en geç dulun unvanına sahip görünüyor.). Özetle bir çift, evlilik yemini sonrası bir ömür boyunca gerdeğe girmeseler bile o evlilik, evlilik olmaya devam ediyor. Gerdek, evliliğin resmi olmasının şartlarından biri asla değildir ama gerdeğe girmemiş olmak; iptal edilmesi talep edilmesi halinde çok güçlü bir gerekçedir.

Kral Baelor, kardeşi Daena Targaryen (Daemon Blackfyre’ın annesi) ile evlenmiş ama evliliği tamamlamamıştır ki Daena bunu tüm herkese dolaylı yoldan ilan etmiş olmasına rağmen İnanç ve halk gözünde evli kabul edilmeye devam edilmiştir ama Baelor, kral olarak tahta oturunca yaptığı ilk işlerden biri Yüce Rahip’i evliliğinin tamama ermediği gerekçesi ile “iptal” edilmesi konusunda ikna etmek olmuştur.

İnanç konusunda olaylar nispeten daha net iken eski inanç’ta “boşanma” yahut “evlilik feshi” nasıl oluyor? sorusuna bir cevabımız maalesef yok ama tahminim o ki boşanma yine bunlarda da yaygın değil(Mormont bir örnek olabilir ama yukarıda da söyledim, muhtemelen karısının inancıyla evlendi) ama iptal meselesi yine olsa gerek. Bu da olsa olsa herhalde ağaç önünde ve şahitler eşliğinde “iptal” ve gerekçesinin ilanı şeklinde olabilir. Başka türlü nasıl olacağını düşünemiyorum. :smiley:

3 Likes

Griler İçindeki Kız "Melisandre'nin Görüsü"

senin hatan işte burada kağıt üzerinde bir evlilik var ve taraflardan biri başvurmadıkça evet iptal olmaz. yani alan razıu satan razı durumunda Tyrek için durum bu belki
Ama Margeary ile evliliği Tyrelleri sırf başlarından atmak dilendiği zaman iptal etmek için yaptılar.
Sansa ve Tyrion evliği ise ne Tyrion ne de Sansa şuan iptal isteminde bulunamadığından geçerli. Ve şuanın özelliği ikisinden birinin iptal isteminde bulunmaması nedeniyle.
Sansa ve Tyrion şuan kral katilleri olarak aranıyor bu sebeple onların arkalarına güçlü bir müttefik olmadan çıkıpta evliliğimi iptal et demezler, diyemezler. Aynı şey onları saklayanlar içinde geçerli.
Bu sebeple kağıt üzerinde evet ama Lannesterlardan güçlü bir müttefik yada onların güç kaybetmesi durumunda kolayca ortaya çıkıp evliliği iptal ettirebilirler.
Keşke kitap gelse, Sansanın kimliği öğrenilse, evliliklere konu olsa onun konumu bu konuyu ne kadar boşa tartıştığımızı görürdük.
Çünkü kağıt üstünde bir evlilik var ama bu evlilik var yokta şahitler, başka dine geçme, güçlü müttefik şu bu bir sürü faktör ile evlilik hatta çocuklu evlilikler bile iptal olabilir. Tyrion ın ilk evliliği Örnek. Şahit yok, rahip sarhoş şu bu hepsi hikaye ve bahane iptal etmek istersen en kolay şey evliliği iptal etmek azıcık gücün varsa eğer.

0 Likes

Gayet açık ve net bir Türkçe ile yazmışım. Ortada şahitler eşliğinde bir evlilik var; ikisinin de gönlü olmasa da herkesin karşısına çıkıp yemini ettiler ama evlilik tamamlanmadı. Buna rağmen onlar karı-koca; Sansa resmî olarak Leydi Lannister.

FAKAT bu tamamlanmamış evlilik yüzünden de Sansa gayet rahat evliliğini iptal ettirebilir, buna da Baelor’un evliliğini örnek verdim zaten! Yani kız bu evliliğe mahkum diye yazmadık ama İnanç Konsey’ine ya da Yüce Rahip’e başvurması ve evliliğin tamamlanmadığını kanıtlaması gerek. Bu da şimdiki şartlarda zor, dediğin gibi “kral katili” suçlaması yüzünden ve Cersei tehditini de unutmamak gerek.

0 Likes

inanç konseyi şehirde ve bu evliliğin tamamlanmadığına dair bir çok söylentiyi onlarda duymuştur. KL de birçok şahitte çıkar. Dahası inanç Cersei yi çırıl çıplak şehirde yürütmüş bir kurum Cersie diyor, istiyor diye evliliği devam ettirmez. Sırf krallıktan daha güçlü olduğunu tekrar kanıtlamak için bile hiç bir şart koşmadan evliliği iptal edebilir sadece dilekçe, o da tamam iptal ediyorum evliliği gibi bir komedi bile olabilir. Şuan ki konuda
neyse ben artık bu evlilik iptali konusunda daha fazla yazmayacağım ama şuan Sansanın kendini evli bilmesi yada evliliğinin iptal edilebileceği gibi bir ayrıntıyı bilmemesi (yada öyle gözükmesi ) herkesin (yazar dahil) zaman kazanmasından başka birşey değil !!!

0 Likes

Cersei’yi niye kattın? :joy: Benim “tehdit” kastım, Sansa’nın yerini tespit etmesi halinde kellesini alsın diye adam gönderme meselesi idi. Nitekim saklanma sebebi de o, hatırlatırım.

Diğer yandan Yüce Rahip ve İnanç Konsey’i, “Biz krallıktan daha güçlüyüz” demek için bu evliliği iptal ettik, der mi? Hem evet hem hayır.

Evet çünkü sonuçta güç gösterisi yapmak hoşlarına gidebilir ama güç gösterisine gerek yok, zaten güç ellerine geçti, herkes biliyor.

Bunun dışında hayır, çünkü “kral katili” meselesi var. Yani bu kızı yargılamak zorundalar. Kafalarına göre “biz yargılamadan suçsuz bulduk” diyemezler, zaten mevcut Yüce Rahip’in değerlerine de ters bir şey. Sansa illa gitmek zorunda kalır mevcut şartlarda. Yani birebir başvurması gerek. Başka türlü nasıl kanıtlayacak? Kim bilecek ikisinin ilişkiye girmediğini? Millete açık bir iş mi oldu? Yatak odasının mahrimiyetini herkes paylaştı mı? Yani nereden geliyor bu şahitler? Sahte şahit desek tüm hizmetçileri Cersei’nin adamıydı en son. Shea vardı ama o öldü ve zaten taraf değiştirdi. Orada da dilekçe kültürü yok. :unamused:

Borgia dizisinde izlemiştim, doğrudan papaya gitmişlerdi kadın-erkek. Kadın, adamın erkeklik görevlerini yerine getirmediğini (iktidarsız)iddia etmişti ve Papa, bunun kanıtlanması için kanıt istemişti. Nitekim hileli bir oyun ile kanıt sağladı kadın ve boşandılar. Evlilik/boşanma/iptal olma meselesi katolik mezhebe göre ilham alındığı için asoiafta, benzer uygulamalar gerektiği aşikar.

Sonuç olarak şimdiki şartlarda bu kız boşanamaz ama illa ki boşanır, yani GRRM, Sansa’nın hikayesini Tyrion ile bitirmeyi düşünmüyor ise illa ki boşanmasını sağlayacak şartlar oluşur; misal Joff meselesinde olayın arkasında olan gerçek kişilerin açığa çıkması Sansa’yı İnanç yargılamasından kurtaracaktır. Bu olunca uzaktan talep yapılabilir LF aracılığı ile bir ihtimal, rahibeler gönderilir ve kontrol edilir vs. Bence bir çok imkan oluşabilir, yeter ki yazar boşatmak istesin.

Bu Evren’de İnanç ile evlenmeyeceksin işte; eski İnanç en iyisi; ağaçlara yemin et, sonra yine onlara yemin ederek boşan-iptal ettir, millete ilan et gitsin, rahipler falan işi bozuyorlar ya :joy:

0 Likes

işte senle tartışırken bunu sevmiyorum ben konya diyorum sen hanya
ben kral katillliğinden yargılanmaz DEMEDİM. hatta o konuya girmedim bile saklanma sebebi kral katilliği dedim. Cersei yi inancın olaya bakışı için dedim, sandığın kadar zorlamaz meselesinde. Kral katilliği için evet yargılar ama evlilik için boşadım iptal ettim gitti diyebilir. İkisi ayrı şey
neyse konuşmuyorum bu konuda yeter

0 Likes

Ben sana İnanç, onları yargılamaz dedin, demedim ki… :joy: Açıklama yapıyorum. Senin sorunun da bu, karşındakini anlamıyorsun ama anlamış gibi yazıp çiziyorsun, sonra da karşındakine “beni anlamıyorsunuz” diye kızıyorsun.

Başlık dağılmasın evlilik meselesi için buraya yazmak istedim.

@purple_serpents: “Sansa’nın evliliği ile ilgili farklı düşünüyoruz ama şu açıdan da bakabilirsin istersen : Alayne evli değil. Onu evliliğe zorlayabilirler…”

Cevabım: Sansa, Sansa olarak değil de Aleyna olarak evlenir ise nasıl Kışyarı için hak talebinde bulunup, Vadi’den onu geri alıp kendisine vermelerini isteyecek? Haydi Aleyna olarak evlendi ve sonra Sansa’yım dedi; o evlilik nasıl geçerli kabul edilecek? Misal Jeyne Poole sence evli bir kadın mı? Ramsey, Arya ile evlendi; Jeyne ile değil. Yani mantıken Jeyne evlilik dışı bir ilişki yaşıyor. Aslen Ramsey’in karısı Arya… Lakin teknik olarak Arya evli olamaz çünkü evlilik yemini etmedi. Yani baya karmaşık bir durum söz konusu.

Elbette bir de şöyle bir anormal örnek var; Asha, evlendiğinde Demir Adalarda değildi. Onun yerine biri vekaleten evlendi ama onu evlendiren de adaların Kralı ve onun amcası idi. Bunun da ötesi Demiradaların inanç ve gelenekleri ile kuzeyin hatta 7’nin inanç ve gelenekleri elbette ki farklı, bu yüzden üç farklı inanç ve kültürün evlilik-boşanma geleneklerinin örneklerini aynı kefeye göre tartmak zor, GRRM “hepsinde aynı ya da benzer şeyler var” demediği sürece. Elimizde bilgi biraz kısıtlı bu kuzey evliliği meselesinde de aslında, yukarıda da söylemiştim.

0 Likes