Westeros'ta Kaç Kişi Ejderha Sürebilir?

Ejderha sürme yeteneğinin nasıl ortaya çıktığı apayrı bir konu , ancak aşağı yukarı ailesinde hatrı sayılır yakınlıkta Valyria kanına sahip olanların bir ejderha sahibi olabileceğini biliyoruz. Bu isimler şuan ki Westeros’ta kimler?

Ben Jon, Aegon gibi kişiler dışında Velaryon ve Celtigar hanelerine mensup kişilerin de ejderha sürebileceğini düşünüyorum.

Kardeş benim bildiğim kan bağıyla sadece targlar sürebiliyordu diğer valyria soylu haneler boru veya adını hatılayamadığım birşey yardımıyla evcilleştiriyordu. Eğer yanlış biliyorsam volantisteki valyria soylu hanelerinde ejder sürebilmesi lazım

@Sarquist ;

Yok kanla alakalı , dansta Velaryon gibi hanelerden de sürücüler vardı.

Velaryon sürücüleri sadece prensler değil miydi? Yani Rhaenyra’nın kanı yüzünden oldu o zaten onların velaryon olduğunu düşün müyorum

Alakası yok bütün Valyria’lılar sürüyor boru sadece ejderhaları eğitmek kontrol altında tutmak için kullanılıyor Dany’nin Drogonu kontrol edememesi de bu yüzden.

Ejderha sürmek için Valyria kanı olması lazım. Soylu şartı yok. Ejderhaların Dansı’nda ejderhatohumu olarak adlandırılan Valyria kanı taşıyanların piçlerinden bazıları ejderha sürücüsü olmuştu.
Şimdi Valyria kanı taşıyan herkes sürebilir. Velaryon ve Celtigar hanelerinin mensupları gibi aynı zamanda ataları ejderhatohumu olan herkesin şansı var.

Westeros’da, Targaryen’lar boruya ihtiyaç duymamislar. Yakin tarihte, ejderha kontrolü konusunda, hiçbir boru kullanimindan bahsedilmiyor, benim bildigim kadariyla.

Dany’nin Drogon’u kontrol edememesine gelirsek; “Ejderhalarin Dansi - Bölüm 71 - Daenerys POV 10”'u tekrar bir oku istersen :blush:

Evet boru kullanmıyorlar ama o povda da bahsedildiği gibi tılsımlar, büyüler yapmayı en azından ilk dönem biliyorlar fakat zamanla bu büyüler unutulmuş olabilir.

1 Like

Hem kitap hem de Martin’in açıklaması ile…

Valyria’nın Ejderha Lordları “tılsımlar ve büyülü borularla” ejderhalara hükmedebiliyorlardı. Yani olağan şartlarda “büyü” ile evcilleştirilip sürülen hayvan bunlar.

Lakin Kıyamet sonrası -nedendir bilinmiyor- Targaryen Hanesi, tılsım veya borulara ihtiyaç duymadan ejderhaları sürmeye başladı, ihtiyacı kalmadı. Martin bunu diyor ama nedenini söylemiyor.

Euron’un Valyria’dan getirdiği boru, zaten bu “boru” işini kanıtlar cinsten. Haliyle büyüyü biliyor ve araç gereç elinde varsa “mantıken” herkes sürebilir. Fakat bunlara sahip değil ise ancak yeteri kadar ejderha kanı sahibi olan bir Targaryen sürebilir. Safkan saplantılarının bir diğer sebebi de bu idi. Melez olursa süremeyebilir, misal ejderhaların dansında piçler melez idi ve bazıları sürmeyi beceremeyip yemek olmuştu.

Dany’e gelince. O ilk seferinde kırbaç ile terbiye edip, üstüne bindi ama ondan sonrasında Dany’e itaat etmedi. Lakin Dany, tabiri caiz ise olduğu şeyi/kişiyi kabullendiği bir aydınlanma yaşayınca ejderha itaat etmeye başladı ve Drogon’u sürdü son POV’unda.

Ben Targaryenlerin damarlarında gerçekten de bir çeşit ejderha kanı olduğunu düşünüyorum, o kontrol etmek için kullandıkları büyü vs. bir şekilde kanlarına işlemiş; warg yeteneği gibi işliyor bana kalırsa. Ejderha Rüyası görme sebepleri de bu bazılarının yahut bazı üyelerin ateşe dayanıklı olma sebebi. Batı kültüründe ejderha kanı, zehirleyen bir etkiye sahip olduğu kadar geleceği de gösteren özelliklere sahipmiş. Yani iyi-kötü yanı var. Martin, bunu işlemiş görünüyor.

1 Like

Şimdi bu diyeceğim biraz garip olabilir ama iki-üç teoriyi birleştirirsek; Hodor, Stanis Shiren ve Brienne de ejderha sürebilir.

Stannis ve Shiereen gibi kişilerin zaten sürebilme ihtimali çok yüksek. Keza Gendry de olabilir. Şöyle örnek vereyim Robert , Renly ve Stannis’in babası Steffon tam bir Targaryen melezi diyebilirim. Denilene göre Orys Baratheon’da hatrı sayılır bir Targaryen kanına sahip.

Gelelim @YeniAy_Ottoman’ın dediğine ;

Safkandan bahsetmişsiniz ve söylediklerinize şunu ekleyebilirim , Targaryen hanesi tarihte bir-çok defa Velaryon hanesi ile evlilikler düzenlemiştir çünkü kardeşiyle evlenmek istemeyen veya evlenicek kardeşi bulunmayan Targaryenler kendileri kadar olmasa da neredeyse safkan diyebileceğimiz Valyria kanına sahip Velaryonları tercih etmişlerdir. Celtigar hanesinden pek bahsedilmiyor ama onlarda tahminimce öyle. Şahsi fikrim 2-3 tane daha Valyria kanına sahip böyle aile var. Dayne hanesi de olabilir.

Dayne Hanesi İlk İnsan kökenli bir aile ancak Valyria kanı olduğunu pek sanmıyorum.

@JaqenHgar , Leydi Ashara mor gözlü. Mor göz bildiğim kadarıyla sadece Valyria kökenli ailelerde var. Birde başka mor gözlü hane mensupları da vardı diye hatırlıyorum.

Martin Dayne hanesi için İsveç’te mavi göz bulunur ama her mavi gözlü İsveçli değildir tarzı bir açıklama yapmış diye biliyorum ama emin değilim.

Yanlış hatırlamıyorsam Targaryen ve Martell haneleri de evlilik yapıyordu. O zaman Oberyn’in kızı Nymeria hem anne hem baba tarafından Valyira kanına sahip. (Annesi soylu Volantisli) (şöyle bir ihtimal da var Martell hanesi kız verdiyse kendilerine Targaryen almadılarsa dediğim tamamen çöküyor😂)

Ben de bunu söylemeye çalışıyordum işte ama pek aklımda kalmadığı için yarım yamalak anlattım

Eğer bu lordların sırları “büyü” ise evet, onlar da bu büyüyü yapmasını bilir ise sürebilir, sen de ben de başkaları da. Lakin Valyria çeliğinin sırrı gibi bu borulara yapılan kan büyüleri/tılsımlar vb. şeyler de sır olsa gerek ki Valyria’da bile herkes ejderha sahibi değildi.

Ben eskiden alayı ejderha sahibi ve sadece Valyria kanı sürebilir sanmıştım ama besbelli ki “büyülü borular/tılsımlar” bu işi bozan cinsten. Yani bir araç ile hakimiyet sağlıyor isen aynı araç gereç neden başka bir insanda işe yaramasın?

İyi Kral, üç kayıp yumurta yüzünden endişeli idi; Doğu’daki Valyria kökenli ailelerin eline geçmesinden endişe ediyordu, bu şekilde kendilerine meydan okuyabileceğini düşünmüştü. Bu korku da bana bu “büyüler” meselesinin Valyria ailelerin arasında tamamen kayıp bir bilgi olmadığı fikrini doğurdu. Kan ve Ateş "Ejderha Yumurtaları"

Elbette Targaryen Hanesi bunlar olmadan sürebiliyordu, belki onlar da sürebilir diye düşünüp endişelenmiştir borusuz tılsımsız.

Bu bilgi doğru, ben bizzat açıklamayı okudum. Dayne Hanesi’nin Valyria ile doğrudan hiçbir bağı yok. Hightower Hanesi’nde de benzer özellikler var, misal Jorah’ın karısı bizzat Dany’e benziyordu.

Bununla ilgili bir kuram var. İlginizi çeker ise okuyun ama biraz karışık sunulduğu için çeviri de o denli karışık gelebilir. :stuck_out_tongue: Şafak Çağı "İlk İnsanlar ve Valyrialılar"

@Axel Lady Ashara’nın mor gözlü olduğunu ben de biliyorum. Önemli olan o değil Valyria kökenli bir hane olduğuna dair net bir yazı yok. Hane İlk İnsan kökenli. Ancak daha sonrada Valyria tohumu bulaşmış mıdır bilemem.