Westeros'un Top 10 Kumandanı

Robb 0 tecrübesi olmasına rağmen girdiği her savaşı kazandı

cesur ve iyi bir kumandan ilk sıraya yerleşebilir

Tywin bile desteksiz o kadar savaş kazanmadi karasuda tyrell destegi vardi yaninda
Kl yagmasinda kapilar acildi geriye kac asker kalmisti ki
2 sancaktar haneye karşı aldigi zafer mi onu yüce bir komutan yapacak?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Brynden olmasaydı Robbun işi zooooor da amanın çoook zor
devamı için

Ayrica hoster a brynden dan iyi komutan diyen biriyle Brynden’in komuta kabiliyetini tartışacak değilim

2-9 arasını bilmem ama 1’e kesinlikle stannis gelirdi.

1-tabiki Fatih Aegon ,
2- Ned Stark : isyan sırasında kuzeyden dorne sınırlarına kadar katetti ülkeyi, robertı kurtaran , fırtına burnu kusatmasını kıran ve Robert’ı kral yapan o ,
3- Randdly Tarly: menzil adına kazanılmış ne varsa başarı anlamında bu adama ait
4-Robb Stark : genç yasında 3 savasa girdi hepsini kazandı
5- Tywin Lannister : kaybederken kazanan biri
6- Robert Baratheon : iki savas iki basarı

Listedeki diğerlerini ben kendi listeme koymuyorum nedenleri de ;

• Brynden Tully : bir komutan değil iyi bir asker ama ordu yonetmedi
  • Roose Bolton : Tywin Lannister ile karşılastıgında yenildi komutan olarak herhangi bir basarısıda etkinliğide yok
  • Jon Connington : tridentte Robert’ı elinden kaçıran ve yenilen bir ordunun komutanı listeye giremez bence ( 6. kitap sonunda başarı kazanabilirse listeye girebilir )
  • Stannis Baratheon : denizci olarak başarılı greyjoylara karşı deniz zaferi var bu onu 7.sıraya koymam için yeterli ama daha yukarı değil , çünkü son dönemde stratejiden zerre anlamadığı ortaya çıktı Jon Kar’ın verdiği tavsiye üzerine halen hayatta ve basarılı gorunuyor Jon onu ikaz etmeseydı dahşet kalesine gidecek ve gününü gorecekti Jon sayesinde dağ klanlarının destegini kazanabildi. ( eger fırtına burnunu korudu dıyenler varsa onlara Tyrion’da kralın şehrini savundu ama bu onuda bir komutan yapmıyor derim )
    Ayrıca , Jon Kar : surun savunulması sırasında yaptıkları ve sonrasında akıllı biri olarak yabanılları dost ve asker olarak kazanmak için yaptıkları stratejiyi bildigini gösterdi gerçek savasını verdiginde kazanacagı basarı benım listemde ona yer acacaktır

bolton tywini 2000 askerlemi yenecek ? orda zaten amaç oyalamaktı lütfen kitabı daha dikkatli oku

ayrıca bolton orda görevini layıkıyla yerine getiriyor

son dönemde stratejiden anlamadığını demişin bana göre öyle değil 6. kitapda göreceğiz boltonları nasıl yendiğini. Evet fırtına burnunu bile koruması o şartlarda 1. sırayı almasına yeter. ve Tyrionun kralın şehrini koruması onu kumandan yapmıyorda ne yapıyor çavuş filan mı yapıyor. :slight_smile: ayrıca kuzeyde yabanıllara karşı aldığı zaferi unutmamak gerek.

ve 2. sıraya eddard’ı koymuşun ama tek başına mı gitti dorneye kadar müttefiklerinin yardımı olmasaydı ölürdü.

bana göre robert komutanlık konusunda ilk 10 a zor girer. ama savaşçılıkta üstüne yok 1. sırayı alır o konuda.

Stannis in su mantigi yanlis
5000 askerim var storm ends i kusatiyim
20000 adamım var klye saldiriyim
1500 askerim var dreadfort a saldiriyim

Dostum orada 16000 askerle saldiriyor roose 22000 askere
Robb ordunun 6000 civari askeriyle jaimenin 20000 askerine saldiriyor

yanlış biliyorsun , hatta robb jaimeyi yakaladıktan sonra theon bir zafer dediği zaman

2000 askeri ölüme gönderdim diyor

robbun ordusu zaten 20 bin

O dizide kitapta 18000 kuzeyli 4000 frey

Robb Jaime’yi pusu tarzı bir saldırıyla yakalamayı başarıyor. Yanındaki yüzlerce asker ile Jaime’nin yanındakilere saldırıyor. Direk kuşatmaya saldırmaya çalışsa tek bir adam canlı çıkamazdı oradan. Ve Bolton onaltı bin yaya birimi ölüme götürüyor açık bir şekilde. Binlerce asker kaybederek savaşı Tywin’a karşı kaybediyor fakat düzenli bir şekilde çekilerek binlerce askeri kurtarabiliyor…

Evet fakat açıkca meydan savaşına kuvvetli bir komutan karşısında hiç çıkmadı. Tywin ile binlerce askerin savaştığı bir meydan savaşı yapsaydı görürdük kazanıyor mu kazanmıyor mu… Zaten çoğu saldırısı pusu bu çocuğun

1-Stannis Baratheon
2-Randyll Tarly
3-Robert Baratheon
4-Ned Stark
5-Victarion Greyjoy
6-Tywin Lannister
7-Jon Connington
8-Robb Stark
9-Brynden Tully
10-Gregor Clegane

buda onun askeri dehasını gösterir ki buda bir kumandanın sahip olması gereken en önemli özelliklerden , burda gücü değil iyi kumandanları tartışıyoruz

1-Tywin Lannister
2-Randyll Tarly
3-Stannis Baratheon
4-Ned Stark
5-Robb Stark
6-Robert Baratheon
7-Jon Connington
8-Victarion Greyjoy
9-Brynden Tully
10-Gregor Clegane

aslında fırtına burnunda savaş olmadı mace kaleyi açlıkla teslim almak istedi ve saldırmadı yani stannis ben fırtına burnunu savundum en iyisi benim diyemez yanlızca görevine bağlı

robb ordusunun buyuk kısmını bolton’a vererek kendisi jamie’e saldırıyor soylemek ıstedıgım su benım daha az kuvvetle jamie’i yenen robb komutandır , 16 bin cıvarında askerle tywin’i karsılayan ve geri çekilen roose hiçbişey degildir bu yuzden listeye girmemelidir.

bolton tywini 2000 askerlemi yenecek ? orda zaten amaç oyalamaktı lütfen kitabı daha dikkatli oku

ayrıca bolton orda görevini layıkıyla yerine getiriyor
[/quote]

kaleye saldırmadan sadece ac kalsınlar teslim olsunlar mantıgında olan mace tyrel’e karsı bı zafer mı kazandı ? hayır madem tyrionda komutan hemde senın ove ove bitremedıgın stannise karsı sehır koruyunca bu tyrion stannisin onune gecmez mı ? senın mantıgınla bakılınca boyle olması gerekıyor :slight_smile:

Arkadaşlar Stannis ilk 5’e girebilecek bir komutan değil. Adam doğru düzgün bir zafer kazanamadı. Neymiş Fırtına Burnunu savunmuş. Aptal Mace kaleye tüm gücüyle saldırmak yerine dışarıda ziyafet veriyordu. Dışarıda anca yemek yiyen bir orduya karşı emin olun dev bir kaleyi son güç savunmalı bir kaleyi sizde senelerce savunabilirsiniz. Mideniz yediklerinizi kaldırabilirse tabii. Neymiş Ejderha Kayasını ele geçirmiş. Targaryen donanmasını zaten fırtına yok etti. Kaledekiler Kraliçeyi ve diğerlerini teslim etmeye hazır zaten. Stannis binlerce asker ile kayaya çıktı ve kaleyi ele geçirdi… Karasu Savaşı zaten felaket onun için. Yüzlerce adamı kendi deyişiyle ‘Binlerce’ adamın öleceğini bile bile kaleye saldırdı. Sonuç büyük bir yenildi. Kuzeye yardıma gidip gece nöbetini kurtarmış. Emin olun bin kişilik tamamen zırhlı bir süvari birliğiyle yirmi bin -o durumda köylü sayılırlar- yabanılı yok etmek hiç zor değil. Zaten başındakiler dağılmış o ordunun… Bir tek Greyjoy isyanında kendini düzgün bir şekilde kanıtlayabildi… Stannis öyle Eddard, Robert veya Tywin ile karşılaştırılabilecek kadar iyi bir komutan asla olmadı ve olamayacakda…

[b]1) Stannis Baratheon
2) Randyll Tarly
3) Barristan Selmy
4) Robert Baratheon
5) Eddard “Ned” Stark
6) Brynden “Blackfish” Tully
7) Tywin Lannister
8) Gregor Clegane
9) Tyrion Lannister

10’u bulamadım. Biraz zorlama bir liste oldu ama.[/b]

O 2000 asker olayı dizinin uydurması. Yeşil Çatalda Roose Bolton’un 10.000 den fazla askeri vardı verdiği kayıp 2000 asker. Kitapları okumamışın sanırım. Roose Bolton kurnaz çıkarcı adamın teki askeri deha filan değil. Ayrıca Westeros’ta hala yaşayanlar arasında 10 iyi komutan çıkmaz.

Stannis var Randly var yaşayanlar arasında başka iyi komutan göremiyorum. Ölenler arasında Tywin Lannister favorilerimdendir gerçek bir savaş stratejisti. Bu arada Robb Starkda iyi bir komutandır hatta yaşasa deha seviyesine yükselebilirdi ama ne yazık ki iyi bir devlet adamı değildi tek başına iyi komutanlık devleti ayakta tutmuyor. Tywin ise hem iyi komutan hem de iyi devlet adamıydı Tywin’i sevdiğim söylenemez ama doğruya doğru.