Westeros'un Top 10 Kumandanı

Benim Stannis’ten yüksekte gördüğüm tek komutan o :smiley:

ı ıhhh… cidden overrated… :smiley:

1-robb stark(sahada tek bir yenilgi yaşamadı
2- daeron “gençehderha" targaryen(dorneu feth etti)
3-randyll tarly(en iyi taktikçi)
4-tywin lannister (en iyi politikacı,general ve kral! li)
5- barristan selmy(zeki bir kumandan )
6-stannis baratheon(azimli ve inatçı)
7-orsy baratheon( fırtına topraklarını feth etti)
8-mance rayder(en başarılı sura saldırı planı yaptı)
9-euron greyjoy(lannis limanı yağmalasını planladı)
10-jon connington( hızlı başarılı saldırılar yaptı)

Daeron harbi bos bi adam.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Karada
1-tywin lannister
2-roose bolton
3-kalabalık
4-Mance
5-kevan
6-randyll tarly
7-stannis baratheon
8-griff

Denizde
1-stannis baratheon
2-victarion
3-jason mallister
4-paxter redwyne

Fatih Aegon, Amansız Arthos Stark , Prenses Nymeria , Brynden Rivers gibi adamlar da girebilir ama çok eskilerden olmasın diye yazmak istemiyorum
Benim top 10’num ise şu şekilde

1. Randyll Tarly ( Biraz abartılı gibi görünse de bence hakkediyor 1.liği , Sadece Robert’ı yenmesi bence 1.liği hakketmesi için bir neden değil ancak bir komutanda olması gereken her şeye sahip ve taktik anlamında bir uzman kendisi.)
  2. Ned Stark ( Pek savaş alanlarını anlatan kısımı olmasa da saygı duyulan biri ve savaş sürecinde sürekli doğru kararlar verme gibi bir yeteneği var )
  3. Stannis Baratheon ( Bence stannis’in ne kadar hakkı yense de çok iyi komutan gibi görünmese de demir donanmayı yenen biri girer 3.sıraya)
  4. Tywin Lannister ( Aşırı abartı olduğunu düşünmüyorum tamam çok iyi komutan değil ama eşit şartlarda belki daha alt sıralarda olabilir ama tywin’in olduğu bir savaş asla eşit şartlarda olmaz.
  5. Euron Greyjoy ( Lannis limanına olan saldırıyı planlayan kişidir. korkulan ve tahmin edilemez oluşu onu öne taşıyor.
  6. Brynden Tully ( Belki komutan olarak görmesek de her işi başarı ile bitirmesi Robb a çok iyi tavsiyelerde bulunması ve tecrübesi ile belki tam bir savaş komutanı değil ama kesinlikle ordunuzda bulunmasını isteyeceğiniz bir yardımcı.)
  7. Robb Stark ( Tecrübesizliğini çok iyi kullandı tecrübesiz oluşu tywin’in de deyişiyle her şeyi göze almasına ve tahmin edilemez biri olduğu gerçeğini ortaya çıkardı ki savaş alanında bilinmezlik ve öngörülemezlik en önemli unsurlandan biridir.
  8. Mance ve Qhorin ( birbirlerine düşman olsalar da bence bulundukları bölgeyi çok iyi kullanma gibi bi özellikleri var tamam Mance sur a yaptığı saldırıda yenildi ama şimdi bir yabanıl ile atlı ve zırhlı westeros askerleri bir tutulmamalı hem hazırlıksız yakalandılar, Qhorin komutan olmasada olabilecek her şeye sahip biriydi bence bu listede olmalılar.
  9. Roose Bolton ( Yönetme kısmını iyi bildiğini anladık theon povlarından savaşın acımasızlığını tatmış birisi kendisi kendi sözüyle bitirilecek adam değil ve strateji konusunda bir tywin olmasa da hislerinin olmayışını iyi kullanıyor ve fenada bir komutan değildir.
  10. Jon Snow ( Sur’a olan saldırıda savunma kısmı ile tam bir savaş sayılmasa bile kendini kanıtladı ve sonraki kısımlarda Yabanılları kazanmaya çalışması çok iyi bir politikaydı herkes düşmanını kazanamaz ortak bir amaç için gayet zekice davrandı Stannis’e gayet makul ve iyi tavsiyelerde bulundu eğer stannis onu dinlemeseydi çoktan kardeşlerinin yanına gitmişti( bu arada stannis yine kimilerine göre melisandrenin oyuncağı gibi görünsede her zaman etrafındakilerin görüşlerini dinlediğini kanıtlamış oldu ))
    .
    Biraz uzun oldu ama nedenleri ile yazmak istedim.
    .
    Ekstra olarak Jon Arryn,Victorian Greyjoy,robert Baratheon, Jon Connington,Barristan Selmy, Hoster Tully,Jason Mallister olabilirler.

1. Stannis Baratheon
  2. Randyll Tarly
  3. Blackfish
  4. Robb Stark
  5. Robert Baratheon
  6. Ned Stark
  7. Victarion Greyjoy
  8. Barristan Selmy
  9. Jon Connington
  10. Euron Greyjoy

Eğer Mace Tyrel gibi aptal komutanlar ortada yoksa savaşlar genellikle olayların doğal gelişimine paralel sonuçlanır. Yani bir taraf tesadüf eseri savaş alnına erken ulaşır bu ona galibiyyeti getirir ve ya diğer taraf fırtınaya yakalanır bu da ona mağlubiyyeti getirir. Ayrı bir örnek: yine tesadüf eseri bir taraf diğerinin planını öyrenir ve onu gafil avlar, sonuçta bu ayrıntı galip tarafı belirler. Hiç olmadık bir yerde biri size saçma-sapan bir nedenden dolayı ihanet eder ve siz ölürsünüz. Ya da siz güçlü diğer taraf güçsüzken ne sizden ne de diğer tarafdan asılı olmayan olaylar öyle bir gelişir ki yarım saat içinde her şey tersine döner. En olmadı savaş sırasında sade bir asker diğer tarafın komutanını ve ya kahramanını öldürür ve düşman taraf bu olaydan dolayı kendi kendine bozguna uğrar. Çoğu savaşda böyle şeyler olur ve bunların startejiyle pek bir alakası yok. Zaten hem gerçek tarihte hem de Westeros tarihinde satranç gibi her iki tarafın da eşit sartlarla başladığı ve tamemen stratejiye dayalı savaşlar çok çok azdır. Sayılan isimlerin hepsinin galibiyyet ve mağlubiyyetleri onların ne kadar iyi komutan olmasıyla değil olayların nasıl gelişmesiyle ilgilidir. Ama yine de Westerosun son olaylarına şahit olmuş komutanlar arasındakı en iyilerini yani en zeki ve en iyi strateji yapa bilecekleri saymak gerekirse benim sıralamam böyle olur.
Euron

Eddard
Tywin
Robb
Mance
Randyl
Stannis
Tyrion
Davos (Karasudakı tuzağı o fark etmişdi ama onu pek dinleyen olmadı. O savaşta amiral Davos olsaydı durum çok farklı ola bilirdi.)

Jon Snow (dizideki jon değil kitabdaki)
Bence Euron Westerosdakı tartışmasız en iyi komutan. İki çizgi arasınndakı isimler sıralamasız olarak bir birine hemen hemen eşit komutanlar. Jon surdakı savaşda ve Stannise verdiği tavsiyelerle kendini gösterdi.

1-Ned Stark
2-Stannis Baratheon
3- Randyll Tarly
4-Robert Baratheon
5-Euron
6-Blackfish
7-Robb Stark
8-Tywin
9-Jon Snow
10-Barristan Selmy
Bana göre sıralama bu

1-Stannis Baratheon
2-Randyll Tarly
3-Tywin Lannister
4-Bryden Tully
5-Robb Stark
6-Davos Seaworth
7-Euron Greyjoy
8-Ned Stark
9-Jon Snow
10-Kevan Lannister

Top 3 yapıyorum, diziye göredir :slight_smile:

1-Stannis the Mannis: Senaristlerin katlettiği bu efsanevi komutanın hünerlerini açıklamaya gerek yok.
2-Tyrion the Half Man: Keskin zekası ve kurnazlığı, savaş alanındaki liderliği küçümsenmeyecek, küçük büyük adam.
3-Robb the Young Wolf: Savaş alanında çok yetenekli ve iyi bir komutan olsa da genel olarak "savaş"tan anlamayan bir yiğitti.

Bence dizideki en mükemmel lider profili Dany.

Halkına değer veriyor, danışmanlarını sonuna kadar dinliyor ve hür ve özgür bir şekilde karar veriyor.

Verdiği kararların da tamamı doğru çıktı şu ana kadar.

Diyarın iyiliği için fedakar kararlar veriyor ve uyguluyor(bu özellik Robb da yoktu)

Gerektiğinde esnek davranabiliyor (Stanis gibi değil)

Ben küçük bir kızım askeri konulardan hiç anlamam diyor, ama tevazu gösteriyor. henüz tek savaş kaybetmedi üstelik

Sent from my iPhone using Tapatalk

@“XXREXX” peki köleliği kaldırıp yerine yeni bir sistem getirmeden o şehirden gitmesini ne yapacağız? Onun o şekilde şehirleri bırakması yüzünden insanlar aç kaldı, eziyet gördü, yeniden köleleştirildi.

Diyarın iyiliği için iyi kararlar vermiyor. Kendisi tahta oturmak için iyi kararlar veriyor. Diyarı bu kadar çok düşünse ilk başta tahtı isteyip bir savaşın içine çekmez insanları.

@“Queen Arianne” Köleliğin yerine yeni bir sistem getirmemiş olması bana göre tek eksiğidir Dany’nin. Ki bu bile onu kötü bir yönetici yapmaz. Birçok açıdan bakıldığında Westeros’daki en iyi lider Dany. Bu kadar olumlu özelliği varken köleliğin yerine yeni bir sistem getirmemesini yaşına ve tecrübe eksikliğine bağlıyorum. Ki bunu da eminim ileride bir şekilde halledecektir.

@rhaenyss bence bu çok büyük bir eksiklik ki bütün artılarını siliyor. Çünkü ne yaparsa yapsın yeni bir şey getirmediği için bütün yaptıkları boşa gidiyor. Bunu Astapor ve Yunkai’de gördük.

Dany aslında iyi niyetinden yapıyor bunları. Hala dünyayı toz pembe sanıyor. Bir şeyi kaldırdığı zaman her şey düzelecek insanlar rahat rahat özgür olarak yaşıyacaklar sanıyor. Bence lider dediğin yeri geldiği zaman iyi niyetli kararlar almamalıdır. Bu yüzden Tywin bence iyi bir liderdir. Duruma göre en iyi şeyi yapıyor. Dany herkesi kurtarma kafasıyla giderse başarılı olamaz. Bir an önce herkesi kurtaramayacağını anlaması lazım.

Çok net bir şekilde ilk 5 te Ranyll Tarly , Stannis Baratheon , Tyrion , Robb , Tywin olmalı aksi bir isim varsa o yazılan isim yazan kişi tarafından sevildiği için konulmuştur . Hele ilk ikiye Stannis ve Randyll’dan başka birisini koymak…

@XXREXX :open_mouth:

Daenerys’in içinde bulunduğu durum her ne kadar toz pembe de olsa Daenerys’in kendisi toz pembelikten çok uzak bir karakter. Nedenlerini saymaya bile gerek yok.

Birinin başarılı olduğunu söylemek için O’nun hatasız olduğunu söylemek çok saçma.

Konu açısından bakarsak; Daenerys’in savaştan ordudan anlamadığını kendisinin söylediğini vurgulayıp “Top 10 Kumandan” gibi bir konuda Daenerys’in ismini vermek… Çoğu galibiyeti stratejik veya fantastik. Herhangi bir savaşını hatırlayamadım bile. Konu dışı bu yorumunu şikayet edesim bile geldi.

Diyarın iyiliği için karar?

Fanboy ya da fangirl söyleminde son noktadır bu yorumun. Obüslerimin bombardımanı şimdilik bu kadar.

Saçma, fantastik, şikayet edesim geldi, çok uzak, fanboy, fangirl…

Bir fikre, düşünceye, görüşe yapılan karşı bir eleştiri bu kadar sığ kavramlarla dolu olmamalı. Bir fikri savunmak ayrı bir şey, bir fikre karşı bir fikir sunmak ise ayrı birşeydir. Kendi görüşünü ve altındaki temel dayanakları verir ve kenara çekilirsin. Ancak kendi düşüncenş bir dogmaymışcasına ve genel kabul görmüşcesine üstenci bir tavırla empoze etmek, aşağılayıcı ifadeler kullanmak bambaşka birşeydir. Ben her daim tartışma ortamlarından uzak durmayı tercih eden biriyim. Ancak karşıllıklı saygı ortamında tartışma kültürünün de gelişime hizmet eden önemli birundur olduğunu düşünüyorum.

Yukarıdaki yorumuma gelince; GRRM in eserlerindeki karakter lerin genel analizlerini yaparsak; soy kavramının ne kadar önemli olduğunu görürüz. En düzgün, o urlu karakterler iyi bir soydan gelir. En uğursuz karakterler ise piçlerdir (istisnaları da vardır, Gendry ve Jon Snow gibi şimdilik).

Diğer taraftan bu dizi lider karakterleri için neredeyse başucu kaynağı olarak görülebilir.Bizim iş hayatında gördüğümüz, eğitimlerde örnek olarak gösterebilrxeğimiz önemli lider modelleri var bu kitap serisinde. Neredeyse Band of Brothers’taki kadar iyi/kötü lider modeli işlemmiş. Evet il haystı Stanislerler, Robertlerle, Tommenlerle ve Renly Baratheonlarla dolu. Hatta Joffrey modeli yöneticiler de gördüm. Ancak Daenerys modeli yönetici olunmaz, doğulur. Bu Harwardda bile öğretilmez. Liderlik yeteneklerinin çok önemli kısmı doğuştan gelen kişilik özelliklerinden oluşur. Evet GRRM burada onu ön plana çıkartıyor, kötü bir çocukluk geçirmesine, yöneticilik eğitimi almamasına ve bir prenses gibi yetiştirilmemesine rağmen kendi iç sesini dinleyerek ve sadece kişiliğine uygun hareket ederek halkına liderlik eden bir figür olarak ön plana çıkartıyor. Doğal lider figürü. Diğer krallardan hiçbiri bu kadar sevilmedi, hiçbirinin bu kadar fedaisi yoktu, hiçbirini onbinlerce insan kucaklamadı. Anne veya baba olarak görmedi.

Ben bu şekilde analiz ediyorum, düşüncelerimin gerekçeleri de budur.

Ve kumandan dendiğinde aklıma gelen tek profil, uğruna ölünebilecek lider figürüdür.

İlk başta burada alıntıladığım ilk paragrafına zerre kadar katılmadığımı belirtmek istiyorum. Bilmiyorum kitapları okudun mu ama GRRM’yi çok yanlış analiz etmişsin. Seride kötü piçler o kadar azınlıktaki. Senin aklına Ramsay ve Joffrey geldi muhtemelen piç denilince. Ama serideki piçlere baktığımızda genel olarak iyi karakterler. Mesela Mya Taş var. Arryn vadisinde çalışıyor ve gayet düzgün bir kız. Biraz bilmiş ama öyle bir pisliği de yok. Sonra Edric Fırtına var. Kendisi çok iyi bir çocuk sadece birazcık şımarık. Kendisini bütün ejderha kayasına sevdirmeyi başarıyordu Stannis bile seviyordu çocuğu. Ondan sonra eskilerden Bryden Nehir var ya da daha çok bilinen adıyla Kankuzgun dizide gördüğümüz 3 gözlü kuzgun. O da gayet iyi biri ve uzunca bir süre devlet yönetiminde bulunuyor ve gayet iyi idare ediyor. Sadece en son sura yollanmasına sebep olacak bir cinayet olayı oluyordu tam hatırlamıyorum ama kendisi çok suçlu değildi sanırım. Neyse yani GRRM evreninde piçler kötüdür diye bir şey yok. En onurlu karakterler iyi soydan gelir de saçmadır. İyi soy dediğin ne ilk başta? Bu kadar hayranı olduğun Dany’nin soy ağacını biliyor musun mesela? Kaç tane deli kral ya da zalim kral olduğunu biliyor musun? GRRM soylara belli özellikler veriyor burası doğru ama 1 tane falan bunlar. Mesela Starklar genelde onurlu ama bu Lannisterlar arasından onurlu biri çıkamaz demek değil.

Dany gerçekten iyi niyetli ve bu yüzden seviliyor ama bir liderin çok sevilip iyi niyetli olması onun iyi bir lider olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Dany bence kötü bir liderdir bir önceki mesajımda anlattığım nedenlerden. Gelip köleliği kaldırıyor ve bunun sonuçlarını düşünmüyor. Yani her şey sanki bir oyunmuş gibi davranıyor bu iyi liderlik değildir. İngilizce bir söz vardı şu an tam hatırlamıyorum ama cehenneme giden yol iyi niyetle kaplıdır diye tam buna uyuyor. İyi niyetle bir şeyler yapıyor ama hep sonu daha kötüye çıkıyor. Astapor ve Yunkai’de bunu çok iyi gördük.

Ve bir önceki mesajımı yok saymışsın doğruladın olarak mı kabul etmeliyim?

Biraz uzun oldu ama lütfen oku ve ona göre yorumunu yap.

Edit: dediğim sözü Karl Marx söylemiş ne atmışım İngiliz sözü diye. Orijinali de “Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir.”

Renly baratheon
Loras baratheon
Ve yukardakilerle yatan askerler ile lordlardan en iyi 7 si
En son oberyn martell