Wiki sayfasındaki hane sancakları

Sizi bilmem ama ben wiki sayfasındaki hane sancaklarını biraz yavan buluyorum belki daha modern göze hitap eden sancaklarla değiştirebiliriz gerekirse kendimiz yapabiliriz.

Örnek: Wiki Sayfasındaki Dayne sancağı.
250px-Dayne_Hanesi
Mesala biraz düzenlemeyle bununla değiştirilebilir:
9f88b4d9a8f40b0945d4e619a71d2118

Wiki sayfasındaki Seaworth sancağı (dikatli bakarsanız biraz saçma olduğunu görürsünüz):
280px-House_Seaworth.svg

Bu sancağıda biraz düzenlemeyle aşağdaki 2 örnekten biriyle değiştirebiliriz:

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

Foruma üye olan her biriniz otomatikman wiki’ye de üyesiniz ve haliyle giriş yapıp, fotoğrafları değiştirebilirsiniz ama burası ile hususi olarak Aliüstat’ımız @Ulu_Kurt ilgileniyor, derdinizi Hisar’ın bekçisine anlatın. :smiley:

O tür degisimleri yapmanın kolay olmadığını söylemişti @bekircem. Özel bir düzenleme gerekiyormuş sanırım sancak tasarlamak için. Ben tam bilmiyorum detaylarını.

Bu tür duzeltmelerden öte eksik olan sancaklar var. Sancaklar ile ilgili uygulamalara gidilirse muhtemelen öncelik eksik sancaklara verilir.

ikon haldekiler mi? Onlar zor, doğru. Ben sayfalarındaki genel fotolar için konuşuyor sandım.

Sen değil ben yanlış anlamışım. Sayfalardan bahsediyor. Gerçi ben o işten de anlamıyorum, ben sadece çeviriyorum :grinning:

Ama yukarıda dediğim hala geçerli, öncelik eksik sancaklarda.

1 Beğeni

Merhaba :slight_smile:

Öncelikle hane çevirilerinde saçma sancakların olduğunu kabul ediyorum. Ama bu eski sürümlerden kaynaklı. Bazı haneler yapıldığı andan beri değiştirilmemiş. Ama her yere yetişemiyorum maaleaef :confused: kendi değiştirdiğim hanelerin sancakları Awoiftan alınmıştır. Onlarda da aynı şekilde belli bir kalıbın dışına çıkamayız. Anlatımlarda nasılsa öyle yapılmış. Yani Stark ulu kurdu mesela; kimi tüyleri kabartır dizide olduğu gibi. Kimiyse düz yapar. Çünkü ilk sürümde zaten düzdü. Yada Baratheon geyiği. İlk sürümde gözleri kırmızıydı. Ama Şuan ki hane sembolünde daha savaşçı ve gözleri siyah. Dayne Hanesi ve Dorne’a elimi sürmedim, zamanında orayı çevirdi bazı arkadaşlar ama sıra oraya da gelecek muhakkak. Şuan için oradaki sancakların tamamı değişecek o kadar söyleyebilirim.

Benzer tüm oluşumlarda aynı tasarımlar kullanıyor. Hane sancaklarında amaç iyi bir tasarım ortaya koymaktan öte kitap serisini referans alarak sancakları gerçekçi bir şekilde yansıtmak. Bu yüzden tasarım ilk öncelik olmuyor.

2 Beğeni

Yani uluslararası bir standartı mı var bu işin. Mesela Awoif wikipedi sayfasının almancası da aynı görselleri kullanmak zorunda mı ? Normal wikipedia sitesi gibi buz ve ateşin şarkısı wikipedisi İngilizce ve Türkçe birbirleri ile bağlantılı mı ?

Bekircem yukarıda yazdı aslında, uygun referans önemli. Ona göre kullanılıyor ve evet tüm ülkelerde ki viki sayfalarında en azından olması gerek

@Ulu_Kurt Bence sancakları ingiliz wiki fandomdan almamız daha iyi olur

Mesala ingiliz wikideki bolton sancağı:
Screenshot_1

Türk wikideki bolton sancağı (biraz saçma):

Screenshot_2

Saçma olması önemli değil. Türk Viki Bolton sancağı doğru olanı. Yabancı olan dizi bazlı.

Stark için de bence Türk daha iyi.

https://awoiaf.westeros.org/index.php/House_Bolton

https://viki.gameofthronestr.com/Seaworth_Hanesi

https://awoiaf.westeros.org/index.php/House_Seaworth

İnternette Bir sürü Awoiaf wiki sayfası var senin gösterdiğin onaylı olanmı (bilmediğimden soruyorum) ?

Evet.
20200020202020202

Bence dizide Stark ailesinin armasınu değiştirmeleri saçma bu arada hazır gerçek arma şık arma muhabbeti açılmışken ekleyim. Çünkü her şey idam izleyen çocuğun karda yürüyen ulukurt bulmasıyla başlıyor ve sancak da beyaz zeminde ulukurt zaten. Martinin aklına seriyle ilgili ilk gelen şey. Ama gitmişler Göktürk bayrağı tarzı kurt yapmışlar😒

@Taha_Can awoiaf genel itibariyle en kabul gören bizim vikinin İngilizce hali. Sancakları ordan alıyoruz zaten.

Bir standartı olmasa da yazılı olmayan kuralları var diyelim. AWOIAF veya diğer dillerdeki ASOIAF vikileri resmi olarak birbirinin uzantısı değil. Ancak tüm dillerdeki vikiler ortak bir iletişimle hareket ediyor genel olarak. Biz AWOIAF ekibi ya da destekçileriyle zaman zaman iletişim kuruyoruz. Diğer dillerdeki vikilerden de karşılıklı olarak fikir alışverişi yaptığımız ekipler oldu.

Fandom vikileri ile ilgili bilgim yok. Çünkü Fandom daha farklı bir oluşum. Orada kitap serisini baz almak gibi bir durum söz konusu değil. O yüzden bilgiler farklılık gösterebilir.

Sonuçta vikiler herkesin katılımına açık ve kolektif bir katılımla doğru bilginin yansıtılmasını hedefleyen, bir merkeze bağlı olmaması amacıyla kurgulanmış sistemlerdir. Özel bir konuda yayın yapan kısmen daha küçük bir topluluk olduğumuz için vikinin tartışma özelliği çok kullanılmıyor. (Belki de bu işlevi karşılayan bir forumumuz olduğu için.)

Vikiye bir bilgi eklenirken kaynakça belirtilir. Bizim durumumuzda bu Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisidir. Bu durumda bir kullanıcı tasarımı kötü de olsa kaynak göstererek bir görselin kullanılması gerektiğini savunursa çoğunluk fikri değil, kaynak güvenirliği dikkate alınır. Kaynak gösterilebilecek bir durum yoksa dediğim gibi kolektif akılla hareket edilir.

Olayın özeti, herkes vikiye giriş yaparak katkı sağlayabilir ve kararsızlıklar kolektif akılla bir şekilde karara bağlanır, viki herhangi bir zümrenin ya da grubun istekleri yönünde değil, doğru neyse ona ulaşmak amacıyla çalışır. :slight_smile:

3 Beğeni