Wintersun

Köken:Helsinki, Finlandiya
Etkin yılları:2003–günümüz
Tarzlar:Melodik death metal, Power metal, Folk metal

Wintersun Helsinki, Finlandiya’dan bir ekstrem metal grubudur.
Wintersun folk metal grubu Ensiferum’un ana vokalisti ve gitaristi Jari Mäenpää tarafından kuruldu. 2003 yılında Mäenpää, 1995’ten beri üzerinde çalıştığı şarkıları toparlamaya başladı. Şarkıların türleri Mäenpää tarafından görkemli, biraz uzaylı ve melodik olarak tanımlandı. İlk albümü için tüm çalgıları kendi kullanıp kaydetmek isteyen şarkıcı yine de bir bateriste ihtiyaç duydu. Bateri çalmayı kabul eden Rotten Sound grubundan Kai Hahto’yu demo kayıtlarına gönderdi.

Mäenpää kayıt anlaşmasına vardıktan sonra ilk albümü kaydetmek için stüdyo tarihlerini planladı. Ensiferum’un da albümleri Iron için yapacakları turneler aynı zamana denk gelince, Mäenpää gruptan biraz boş vakit ricasında bulundu. Bunun yerine şarkıcı gruptan kovuldu ve bundan sonra grubun kendi adını taşıyan Wintersun ile ilgilenmek için bir sürü vakti vardı.
Wintersun yayınladıktan sonra grubun daimi üyeleri albümü tanıtmak ve gösterilere çıkmak için turnelere katıldı; fakat grup bir türlü klavyeci bulamadı. 2006 yılında grup, geçici olarak Time adını verdiği albümleri üzerinde çalışmaya başladı. Kayıtlar aynı yılın mayıs ayında başladı fakat grubun karşılarına çıkan güçlükler yüzünden yayınlanması hep ertelendi.

Şimdiki Üyeler

[color=#4B0082]-Jari Mäenpää − vokal, gitar (stüdyo klavyecisi, Wintersun’da bas gitar)
[color=#4B0082]-Teemu Mäntysaari − gitar
[color=#4B0082]-Jukka Koskinen − bas gitar
[color=#4B0082]-Kai Hahto − bateri

Eski Üyeler

[color=#4B0082]-Oliver Fokin − gitar

Stüdyo Albümleri

Wintersun (2004), Nuclear Blast
Time I (2012), Nuclear Blast
Time II (2013), Nuclear Blast

Demolar ve Derlemeler

Winter Madness (2004) – demo
Wintersun: Tour Edition (2006), Nuclear Blast – canlı albüm

Güzel paylaşım. Ben de girerken Winterfell’le ilgili birşey zannetmiştim. :smiley: