Yabaniler kimdir


#1

Merhaba. Forumda daha yeniyim. Kitaplari daha yeni okumaya basladim. Merak etdigim sey su yabaniler kimdir neden Surun otesindeler?


#2

Surada Özgür Halk olarak da bilinen Yabanillar hakkinda bilgi edinebilirsiniz.

Neden Sur’un Ötesindeler sorusuna gelirsek…
Yaklasik 8 bin yil önce, Westeros Akgezenler tehlikesiyle karsi karsiya kaldi ve Uzun Gece dönemi yasandi. Bu Uzun Gece’de diyar karanliga gömüldü, benzersiz bir kis yasandi. Birbirleriyle esasinda savas halinde olan Ilk Insanlar ve Ormanin Cocuklari, hatta devler bir araya geldi ve Akgezenlere karsi birlikte mücadele ettiler. Cok fazla detaya girmeyeyim. Nihayetinde Akgezenler geri püskürtüldü ve Mimar Brandon Stark Sur’u insa etti. Ve ne yazik ki Özgür Halk/Yabanillar dedigimiz topluluk Sur’un diger tarafinda kaldi. Akgezenler ise “uykuya daldilar”, bir daha görünmediler. Duvar insa edildikten sonra kuzeyinde kalan Yabanillar güneyinde olanlar kadar gelisemediler tabi. Birde 6 bin yil önce Andallarin gelisi ile Westeros kültürel ve “teknolojk” açidan büyük gelisim yasadi. Ama Yabanillar Sur’un Ötesinde güneydekilerden, her türlü imkandan izole sekilde yasadilar, çok fazla gelisemediler ve dolayisiyla Sur’un güneyinde yasayan insanlardan, özellikle de onlarin önünde duran Gece Nöbetinden zaman geçtikçe daha da nefret ettiler. Aralarinda sürekli çatismalar yasandi, ki bu gerginlik yakin tarihte Akgezenlerin “yeniden uyanmasiyla” iyice tavan yapti.
Güneydekiler ise zaman geçtikçe Akgezenlerin çocuklari korkutmak için uydurulan bir hikaye olduguna inandilar, Sur’un insa edilisinin asil sebebini unuttular ve Sur’un Ötesindeki tek tehditin vahsi, barbar olarak gördükleri Yabanillar olduguna inandilar.
Sunu da ekleyelim, Özgür Halk mesela tipki Stark’lar gibi Ilk Insanlarin soyundan geliyorlar. Yani çok ayri bir kültürden, soydan gelmiyorlar.

Not : Uzun zaman önce üzerinde durdugum bir konu oldugu için yanlislarim, eksiklerim olabilir. Varsa eger, arkadaslar uyarsin. @Ulu_Kurt Bir göz at yazdiklarima Viki’nin Krali :grin:


#3

Tesekkurler aydinlatdigin icin😊


#4

@Starkgaryen asla bi yanlış yok çok iyi özetlemişin :slight_smile:


#5

@Starkgaryen teşekkürler bende merak ediyordum bunu :smiley: