Yalnız Kadın / Cersei Lannister

Baslıgı görenler Bein’in “Çilekeş cörsi” reklamına özendigimi düşenebilirler.Bastan belirteyim yok öyle bir şey.Onlar ironi yaparak maytap gectiler.ben öyle yapmıyacam.Bilmediginiz seyler anlatmıyacam.Bildiklerinizi “Empati” süzgecimden gecirip tekrar size satıcam.Peki durup dururken neden bu baslıgı acma geregi duydun derseniz,ahanda bu yorum yüzünden :

Simdi bu arkadaşa neden bunu yazdın diye sorsam " Cersei,kötü biri herşeyi hak ediyor" der.“Ee hadi Cersei’yi anladım da Myrcella ne yaptı ki ohh çekiyorsun ? Sen çok mu iyisin?” desem,apışıp kalır.Bu iki yüzlülükten nefret ediyorum.“Cersei şeytan…Cersei kafir…Cersei zındık…Cersei munafık…” demek çok kolay.Cerse’nin melek olmadıgını biliyorum.Kuskusuz ki sinir bozucu hareketleri ve hataları vardı ama durup dururken de Dark moduna geçmedi ! Göz ardı edilen şey bu.Cersei yaptı deniyor neden yaptıgı es geciliyor.Vurun Cersei ye anasını satayım…

Su forumda bile sabahtan aksama kadar gömsem “Bir tane de benim icin vur” derler.Bu durum sadece forum da degil,Turkiye deki Game of thrones la alakalı tüm mecralarda aynı.Yabancılar bu kadını bir nebze olsun anlıyorlar ama biz feodal bir ülkeyiz.Westeros’tan farkımız yok.Jofreyler,Tywinler,Walder freyler,Boltonlar,Baretheonlar,Greyjoylar cirit atıyor bizde…Hele Hele Starklar !! Mazallah…Herkes Kurt,Herkes Stark…Empati desen ? onada hasretiz.İroni ? Hak getire…
iste bu ahval ve serait icinde linc yemeyi göze alarak bu baslıgı actım. İlk önce kısa kısa geçicem sonra genel durum değerlendirmesi yapıcam.Sizde takdir edersiniz ki bütün konulara değinmemin mumkunatı yok.bu sebeple önemli konular üzerinden özet geçicem.Hayde baslayalım.

Önemli uyarı : Lütfen okumadan önce ôn yargılarınızı leğene bırakın.Cıkarken alırsınız.

ÇOÇUKLUK DÖNEMİ

Cersei…Cersei…Bahtsız Cersie…Daha küçük bir çocukken ananı kaybettin.İlgisiz buyudun,Cefalar çektin.Erkeklerin diyarında,bir gariptin.insanları cabuk tanıdın,hepsinden nefret ettin.eee haksız da degildin.İhanet edenleri mi istersin ? İki yüzlüleri mi ? Yalakaları mı istersin ? Yalancıları mı ? Etrafın keleklerle doluydu,Sığıncak liman aradın Jaime yi buldun.İlk yanlışın buydu, ama seni yargılamıyorum ! Yapana değil,yaptırana bakmak lazım.Baban sana ilgi gösterseydi,ilerde satılacak mal gibi bakmasaydı,Etrafında dürüst insanlar olsaydı,belki bu yanlışa düşmeyecektin.Agac yasken egilir.Ne ekersen onu bicersin…Kehanett…Kehanet…Ahh oo Kehanett !

GENÇLİK DÖNEMİ

Damızlık inek gibi Robert’e verildin.Kaderine razı oldun,mutlu olmayı umdun.Belki sana iyi davransa ; Hatan dan döner,Jaime ile gercek anlamda kardes olurdun.Ama olmadı ! Dayak yedin,asagılandın,aldatıldın.Koskaca sarayda bir basınaydın.Yine aynı Limana Jaime ye döndün çünkü tutunağın tek dal oydu.Kehanet…Kehanet…Ah o Kehanett !

OLGUNLUK DÖNEMİ

Robert’ten kendince intikam aldın.Ondan olmayan 3 çocuk yaptın.İlgisizlige,Asagılanmaya ve Saraydaki riya ya alışmıstın ama Arryn’in ölmesiyle isler karıştı.Baelish…Baelish…Ahh o Baelish !

FELAKETİN BAŞLANGICI

Ned Stark’ın El olmasını istemiyordun.Kadının söz hakkı yoktu,Elin mahkumdu.Bir sey demedin saygı duydun.Winterfell’e dogru yola koyuldun.çıkıntılık yapmadın ortama ayak uydun.ama kader ağlarını ördümü örüyor işte Brandon…Brandon…Ahh o Brandon !

========================================================

Evettt şimdi normal moda dönelim.Cersei’nin Brandon vakasın da bir sucu yok.Aslında Jaime’nin de yok.Brandon’u bıraksalar ve ötse hapı yutacaklardı Jaime onu bir anlık kararla itti ama asıl suç Brandon da idi.Anasının tüm uyarılarına rağmen kaşındı.Tırman ma ? Ne Tırmanıyorsun ? Al…Tırmanmayı gördün,şimdi doya doya kuzgun olarak uç…

Savaşın çıkma sebebi bu olay degildi.Baelish’i her türlü ortalığı karıstıracaktı.Arryn’i o öldürttu.Ned Stark’ın el olacagını biliyordu.bu olay olmasa bile Ned Stark,Lannisterler den nefret ediyordu.Baelish’i bu kozu kullanacaktı onu yönlendirecekti.Piçlerin peşine düsurecekti.Brandon vakası hesapta olmamasina ragmen sadece olacakları hızlandirdi.

Brandon’a yapılan suikasti de Baelish’i yaptı sucu Lannisterlara attı.Cat anlamadan,dinlemeden Tyrion’u kacirdi.Ned stark,Baelish’in ipine takılıp Cersei yi tehdit etti.Al cocuklarını git dedi.Eee be adam bu kadın gittiginde Robert sormayacak mı nereye gitti ? neden gitti ? Hadi o sormadı babası sormayacak mı ? Hem bu kadın nereye gidecek ? Cocuklarının pic oldugu ogrenildikten sonra pesine dusmeyecekler mi ? Hem cocuklarini dusunuyorum,bu yuzden seni uyarıyorum diyorsun hemde Stannis’e kuzgun gonderip,Robert’in varisleri piç emmoglu,taht senin hakkın diyorsun tezata gell ! Stannis onlari yasatır mi ? Sarayın tek akıllısı sen misin ? Yahu kendi yatak odanda osursan,Kral tahtta kahkaha basar.Haber bu kadar cabuk gider.Millet zaten bu mevzuyu biliyor,kimse bir sey dememis sen ne karisiyorsun ?

Ned stark’ın hamlesinden sonra Cersei,ya kacacaktı (nereye kacacaksa artik) Ya da mucadele etmeyi secip bir hal caresine bakacakti.Oyle yapti.Zor olanı secti Ned Stark’ın tesviki ile Robert’ti öldürmeye calıstı.Tesvik diyorum cunku o ana kadar aklında bu fikir yoktu.Yıllar boyu cektigi cefaya ragmen Robert’i oldurmeyi dusunmemisti.İsin icine cocukları girince renk degisti.Ned stark sagolsun !

Cersei’nin inkar etmekten baska sansı yoktu.Öyle de yaptı.Joffrey’i tahta oturttu.Sansa yı ikna etti.Ned’e bir sans verdi.Tüm olup bitenlere ragmen olayların daha da buyumesini istemiyordu.Ned stark’ın ikna edilmesini sagladi ama Dengesiz oglunu hesaba katmadi.Joffrey kellesini ucurun dediginde karsı cikti,durdurmaya calisti,ama nafile…kılıç coktan kınından cikmisti.

Joffrey kontrolden cıkmıstı.artık onu dinlemiyordu.Robert’in piclerinin oldurulmesi emrini ondan habersiz verdi.Saygı nedir bilmez oldu.Ama herseye ragmen evlattı atsan atılmaz,satsan satilmaz.Cat ne kadar cocuklarına duskunse o da duskundu.belki de daha fazla.Tyrion,kızını Dorne gönderirken ki yüz hali,üzüntüsü aklımda yer etmis.Sanırım en cok kızına duskundu…

Cersei’nin neden Tyrion’u sevmedigini,ona ön yargı ile yaklaştıgını hepimiz biliyoruz.Tyrion’u ,hem annesinin ölümünden dolayı suclu buluyordu hemde kehannete ki kucuk kardesin o oldugunu saniyordu.ve belki de en onemlisi cocuklarina zarar verecegini dusunuyordu ! paranoyaklasmisti…

Baktigimiz zaman gelin adaylarinada kotu davranmadi.Sansa ya nasihatler verdi,margaery kabullendi.Ama isin icine yine kehanet girdi.“Genc ve guzel kralice!” icten icten korksada bunu belli etmiyordu.Jofrey’in dugun gunun de olmesi ile birlikte hersey degisti.Bas supheli “Kucuk kardes” idi.Kehanet gerceklesiyordu…

Tyrion’un babası oldurup,kacmasindan sonra saplantisi giderek artti.Amcasi onu iplemiyordu.Dislanmisti.4.plana dusmustu.Tyrell ler bile onu kucumsuyordu.Jaime de eski Jaime degildi (Brieene) ama tutunacagi bir tek o vardi.Onu kızını alması icin Dorna gonderdi.Oberyn öldukten sonra guvende degildi.Haklıydı da !

Jaime dorna yol alınca o da “Genç ve guzel kralice” icin kollari sivadi.Kehaneti bozmaliydi ! Bu caresizlik icinde gitti yılana (High Sparrow) sarıldı.Yobazlara destek verdi.Onlari silahlandirdi.Tyrell lere zarar verdi ama Baelish’i hesaba katmadi.Silahlandirdigi yobazlar kerhanesini yerle bir etmislerdi.O da Ensest muhabbetini Olena teyze me sattı.Vee bumm yedigin hurmalar,disini tirmalar…

Paralel yapı onu esir alıp,zindana attı.Kehaneti bozması icin çıkması lazımdı.o zindan da psikolojik iskence gorurken,Tommen de yakayı yobazlara kaptırdı.Cersei sucunu kabul etti ama buyuk bedel odedi.Vucudu sokaklarda teshir edildi.Asagilandi,darp edildi,igrenc seyler yasadi (Diski + Balgam) oglu ona sirtini dondu,bir kuleye kapatildi.Yari ölü bir kadindi ama cocuklari icin yasamasi lazimdi.Jaime yi bekledi.kizina kavusmayi hayal etti.Geminin yaklastigini duyunca limana kostu.ama…o bakis unutulur mu ?

Jaime durumu anlattiginda senin yapacagin bir sey yoktu dedi.Bunun olacagini biliyordum (Kehanet) Jaime,kara balik icin gidince Cersei tekrar yalnız kalmisti.Kilicla yargilanacagini dusundugu icin rahatti.Sör Gregor’a güveniyordu (Kimse onun kadar guzel serr gregor demiyor) Saraydakiler,disardakiler herkes ona sirtini donmustu.Cersei hepsinden nefret ediyordu.eee tabii onlarda ondan…

Dedik ya Tommen yakasını yobazlara kaptirdi.Sadece kaptirsa iyi,High sparrow’un emri ile kilicla yargilanmayi da kaldirdi.tabiri caizse annesini satti ! Cersei yine asagilik bir seronomiye alet edilecekti…Hayırr…Hayırr…bir daha olmayacaktı ! Cersei,Sadık yardımcı Qyburn sayesinde septi havaya ucurdu.inlerine girdi…Toptan yok etti.İntikam nasıl alınırın dersini verdi.ama yine bedel ödedi son cocugu da gitti…

Elinde Taht’tan baska bir sey kalmadi…Cok bedel verdi,cok cile cekti.Dany istiyor diye oylece bırakmazdı.Bırakmadı da.WWla icin yapılan anlasma bile sacmaydı.Jon’lar acık acık “Biz WW halledene kadar bize elesme.Hatta destek ver ! onları halletikten sonra sana saldıracaz” dedi.Millette Cersei neden sözünü yuttu diyor.Neden yutmasın ? “Onların ejderhaları,orduları var.onlar bas edemiyorsa ben ne yapayım ? Hem onlardan sonra sira sana gelecek diyorlar ben mal mıyım ? neden yardım edeyim ?” diyor.bence haklı.

Simdi Cersei’nin durumunu özetleyelim ;

• iki yüzlülüğun,Alcaklıgın,Ahlaksızlıgın,
    Ölümlerin,Tecavüzlerin,İhanetlerin kol gezdigi bir memlekette dunya ya geldi.
  • Annesiz bir cocukluk
  • İlgisiz bir baba
  • Kötü bir koca
  • Cocukları öldü
  • Babası öldü
  • Herkes ona sırtını döndü.Asagılandı.Hor görüldü.
  • Kücük kardesi,Düşmanın sağ kolu oldu
  • Jaime ona sırtını döndü

Bana göre Cersei yaşadıgı travmalara ragmen yine de iyi.İstese Jaime yi öldürtürdü.Serr Gregor’a bir isaret vermesi yeterliydi.bunu yapmadi.Demek ki halen aydınlık bir yanı var en azından Jaime icin ! 8.sezon da buyuk ihtimalle dusuk yapacak ve oldürülecek.Ölümü halaylarla,zılgıtlarla kutlanacak.Ben ise bu trajik karekter icin yas tutacam.Elvede Yalnız Kadın.Elvada Cersei…

Önemli uyarı : Ön yargılarınızı alırken lütfen sırayı bozmayın.Vakit ayırdıgınız icin tesekkur ederim.

4 Likes

Guzel yazi ben bile ikna oldum helal olsun .

1 Like

yazık cerseiye nelerde çekmiş :stuck_out_tongue:

2 Likes

Cersei’nin hep yanlış anlaşıldığını düşünmüşümdür ve sevdiğim karakterlerden olmuştur. O yüzden yazını çok beğendim.
Ama bazı yerler çok zorlama, yani resmen karakterlere doğruları yapmayın demişsin

Ayrıca Ned, Cersei ile konuşmadan Kral ava gitmişti yani Lancel’e çoktan şarabı vermiş olması gerekiyordu…

Yani bir karakteri öveceğiz diye diğerlerini gömmeyin. Ned, Tommen ve Myrcella’nın sonu Aegon ve Rhaella gibi olması diye Cersei’ye merhamet etti ve söyledi…

Ama yine de Cersei’yi severim

1 Like

Ne zamandır böyle bir konu açmak istiyordum bir türlü elim değmediğinden midir yoksa linç yemekten korktuğum için sürekli ertelediğimden midir bilmem, açamadım. O yüzden başlığı görünce dedim ki işte forumun ihtiyacı olan başlık bu…! Ben de en başından beri asil kraliçemin yanlış anlaşıldığını hatta anlamak için hiç çaba sarf edilmediğini düşünüyorum. Bakıldığında konumu gereği sütten çıkmış ak kaşık olması beklenemez ki zaten kimse dört dörtlük değil. Fakat Cersei’nin sebepsiz yere zarar verdiği bir kişi söyleyebilir misiniz? Şimdiye kadar ortadan kaldırdığı düşmanlarının hepsi ya kendine ya da ailesine zarar vermeye çalışmış, elindekilere göz dikmiş insanlar. Ne yapsaydı bir köşede her şeyini kaybetmeyi mi bekleseydi…? Kim ne derse desin serinin başından beri bu kadını öldürmek için diyarın yarısı canından oldu ve Cersei hepsiyle de tek başına savaştı. 8. Sezonda trajik bir ölümünün olması beni üzer. Yedi kraliçemizi korusun…

1 Like

Mesele Cersei yi sevip,sevmemek değil emmoglu.Övdüğümü de düşünmüyorum.Böyle bir gayret içinde degilim.Ben sebep/sonuç baglaminda Empati kurmaya calistim.bunu olmayan seyler uzerinden yapmadim.Anlattıklarımı konuya vakıf herkes biliyor ama bazılarıyla algılama bicimlerimiz farklı.Sende kabul edersen ki seride bir eli yağda,ötekisi balda karekter yok.Ned,Cat,Sansa,Arya,Jon,Dany,Jaime,Tyrion,Tywin,Theon,Stannis,Robert,Sandor say sayabildigin kadar.Bunlar tamamı trajik karekterler.Hepsi Got evreninin karanlığından nasibini aldı.Cersei’nin de bunlardan hic bir farkı yok.hatta bir cogundan daha trajik seyler yasadı.Hal böyleyken neden bu kadar gomuluyor,“Kaltak” denip asagılanıyor gercekten anlamıyorum.Rahibe teressa oldugunu söylemiyorum ! Hataları,kusurları,itici yanları var ama Onu asagılayanlarin favori karekterlerine baktıgım da,Dini me söven müslüman olsa bari durumunu yasıyorum.Kibir desen,onlarda da var.Ego,desen onlarda da var.Hata desen,gani hatta bazılarının yaptıklarının yanında Cersei’nin yaptıkları sonda sıfır kalır.Simdi Sunu diyenler olabilir ; " Hata mı yarıstıyorsun emmoglu ? Kotuluk,kotuluktur.azı cogu yok.gerekcesi yok!" Evet,ilk bakısta haklı bir sitem gibi gozukuyor ama degil ! Riya kokuyor ! Sen sevdigin karekterin hatalarini yok sayip,hafifletip,putlastirip Cersei yi aynı gerekcelerle gomersen iste benim gibi biride cikip bunlari yazar.alınmaca,gucenmece yok !

Simdik,Ensest mevzusuna gelelim.Daha Bir kac gun once sevgili @Argos 'un basliginda yazdım ama usenmeden tekrar yazıcam ; Ensest mevzusu Got’un bir gercegidir.Targaryenler bu isi resmiyete dokmus.Tywin,kuzeniyle evleydi.Jonsa,Jorya,Jonayers teorilerilerinin tamamı Ensest tabanlıdır.ama bundan o arkadaslarimizin Ensest’i onayladıkları çıkarımını yapmak en hafif tabirle aptallıktır ! onaylamıyorlar,kabullenmisler ! Kabullenmeyi şöyle anlatayım ; Şimdi farzı misal kitaba ya da diziye yeni basladın.Millet Got…Got diyor.Neymis bu Got hele bir bakayım dedin.Seyre/Okumaya Basladın.o da ne Ensest (Jaime & Cersei) ! Simdi iki secenegin var ; Ya bu durumu ahlaksızlık olarak kabul edip diziyi / Kitabı bırakacaksın ! Ya da bu durumu onaylamasan bile fantastik bir eser okudugunun farkına varıp (kabullenip) devam ediceksin ve butun yorumlarını buna gore yapacaksin ! Biz 2. yi sectik.Annem gibiler ise 1.sınıfa giriyor.Yani hem onaylamayıp hemde kabullemeyenler sınıfına…inan ki Got’u izlettirecem terlik+Kumanda+Küfür kombosundan korkuyorum.Cersei & Jaime sahnesini keseyim diyorum,daha dogrusu mustehcen sahnelerin tamamını kırpayım diyorum,o zamanda dizinin bir anlami kalmaz deyip vazgeciyorum.bilmem anlatabildim mi ? Anlayacagın,Cersei yi Ensest konusunda elestirmenin hic bir mantigi,tutarlı yanı yok…

Ned Stark mevzuna gelirsek ; Yukarı da yazdıgım gibi Brandon olayı olmasa bile Baelish’i ortalıgı karıstıracaktı.Planını yapmıstı.Brandon olayı hesapta yoktu ama bunu da kullandı.Ned’in el teklifini kabul etmeme olasılıgını bile hesaplamıs,Cat’in kırık kardesi vasitasiyla yalanlarla bezeli bir mektup yollamisti ! Senin de bildigin uzre Robert’in krallıgını Arryn yónetiyordu.Cersei’nin ensest mevzusunu da,Robert’in piclerini de herseyi biliyordu hatta Gendry’i o da ziyaret etmisti.Denge politikasını cok guzel yurutmustu.Ama onun yerine gelen Ned stark öyle degildi.Lannisterler den nefret ediyordu.Oyle ki bu nefret cogu zaman mantıgının onune geciyordu.Mesela Jaime yi hem kral katili diye asagiliyordu,hemde biraderi ile babasının basına gelenlerden oturu neredeyse tek basina onu sucluyordu.Oysa Jaime lik bir durum yoktu.Ned’in Kendine has tutarsız bir Ahlak anlayısı vardı.bunu herseyin uzerinde tutuyordu.Olacakları hesap etmiyordu ! Baelish de bunu kullandı.Hem Ned’i yöllendirdi hemde karısı Cat’i…Savası baslatan hamleler bunlardan geldi ama nedense Lannisterler lanetlendi.

Cersei,Ned’in neyin pesinde oldugunu biliyordu. ve Ned ile olan gorusmeye gitmeden öncede ne soyleyecegini biliyordu! Baelish tek taraflı calısmıyordu,hem nalına hem mıhına vuruyordu.bunu sende biliyorsun.Hatta dizide ve kitapta gecmemesine ragmen Joffrey’in sürpriz idam kararının arkasında da onun oldugunu dusunuyorum.Bence Joffrey’in kafayı da o bulandırdı da neyse konumuz bu degil.

Ned stark’ın Robert’in öldürülmesinde payı yoktu, Cersei zaten öldürecekti diyorsan ! Bende sana Robert ile olan kötü evlililiginin üzerinden yıllar gecmesine ragmen neden Ned stark’tan evvel böyle bir ise girismedi diye sorarım ? Bana Cersei yi övme (Savunma) adına Ned’i gomdugumu soyluyorsun ama sen Ned’i savunma adına gercekleri gormezden geliyorsun.Evet,Ned’i sizin kadar sevmiyorum.Hatta bana overrated ın tarifini yap deseler direkt Ned’i gosteririm.bu ayrı konu.ama ona iftira atmiyorum.olmuslari yazıyorum emmoglu.Turp ile soganı karıstırmayalım lütfen.

1 Like

Sevdiğim bir karakter değil ama sevmediğim bir karakter de değil; nötr olduğum biri. Dizide Sansa’nın “annemi babamı ve abimi öldüren kadın” lafını kullandığında “hadin oradan, ne zaman yaptı?” demiştim. Cidden DD bu sahneyi yazarken neyin kafasını yaşıyordu? Bu kadın ne zaman bu üçünü öldürdü? Cersei’nin kitapta da dizide de Starklara yaptığı yegane yamuk; Leydi’nin ölüm emrini vermesi ve Ned’in tutuklanması meselesidir ki Ned meselesine tarafsız bakacağım; kadın hayatta kalmak için yapması gerekeni yaptı, Ned’i öldürmeyi dahi istemedi, karşı çıktı buna. Bütün yamuğu Jaime, Tywin ve Joffrey yapıyor ama alayının suçu Cersei’ye kalıyor, ayıp ama ya; az biraz insaf. :smiley:

0 Likes

İşte bu ! Empati’nin kitabını yazmışsın,tebrik ederim :clap: keske herkes senin gibi objektif baksa,gönül pencerini açsa,forum cennet gibi olur o zaman :grin:

0 Likes

Bu nasıl bir kayıt kuyut ile oynamaktır, Miro efendi? Bizim evrenin LF’simizin sen? :joy: Ne yazmışım, nasıl da değiştirmiş cümlelerimi… abooo ben de ilk okuyunca şaşırdım “böyle mi yazdım?” Dedim; kendimden şüphe ettirdin. Alemsin ya :crazy_face:

1 Like

Çok çekti ve de çektirdi. One True Queen!

0 Likes

Gülüşüne kurban olduğum queen’i.R’hllor övmüşte yaratmış :kissing_cat:

Lannisterler candır,gerisi heyecan.

0 Likes

Kara gözlerinden bir damla yaş düşünce
guzel yuzun yanaklarin ıslanır
kara gozlerinden bir damla yaş dusunce
huzun keder yuregime yaslanir
sen ağlama
bir damla göz yaşın yeter
sen uzulme gulum
gece gokyuzunden bir damla yaş dusunce
bahar gelir tum cicekler islanır
kara gözlerinden bir damla yas dusunce
huzun keder yureğime yaslanir
sen aglama
bir damla goz yasin yeter
sen uzulme gulum
gamzende gullerin biter.

Sana apolet diye kaplumbağa kabuğu takanlar utansın bee gülüm…

0 Likes

admin biraz da catelyn ve sansa paylaş

0 Likes

Admin ?? kulaga hoss geliyor ama acemi den hallice bir garip üyeyim ve sadece kendim gibi garibanlar ile dışlananlar ile hor gorulenler ile ilgileniyorum.Bahsettigin isimler kapsama alanima girmiyor.onlarla ilgilenen baska arkadaslar var.ben sıradaki beste mi Targ cicegi Dany icin yapıyorum ;

Westeros çarşı pazar
Leylim aman aman
Leylim aman aman
Leylim aman aman
Sarı Dany

İcinden bir Jon geçer ahh
Neden ölsún ???
Sarı Dany aman Sarı Dany aman
Sarı Dany aman Suna yarim

2 Likes