Yamalıyüz kim ve neyden bahsediyor?


#1

Yamalı Surat, küçük bir çocukken Robert’ın babası tarafından Volantis şehrinde bulunuyor(köle) ve geri dönüş yolculuğunda gemi batıyor, birkaç gün sonra oğlanın bedeni kıyıya vuruyor. Mektupta oğlanın çok zeki ve yetenekli olmasından vs. bahsediliyor ama kıyıya vuran oğlan artık bir delir ve manasız sözler söylüyordur. (Kıyıya vurduğunda ölü olduğundan kesinkes eminlerdir ama yaşıyordur.) Elbet herkes bunca zaman suda nasıl hayatta kaldığını falan da sorgulasa da bir cevap bulamazlar.

Okuyanlar bilir ki oğlanın bilmeceleri ve şarkıları kehanet niteliği taşıyor. Kralların Çarpışması giriş pov’unu okursanız orada WW’lerin geldiğine işaret eden sözler söylüyordu. (“Gölgeler dans etmeye geldi lordum, dans etmeye lordum, dans etmeye lordum. Gölgeler kalmaya geldi lordum, kalmaya lordum, kalmaya lordum”) Duvar’a geldiğinde de “Ölüler Kranlıkta Dans Ediyor.” diyor. Gene yukarıdaki uyarısıyla tutumlu.

Ve Mel. bu oğlanı ürkütücü buluyor, varlığına güvenmiyor. Onun yüzünü ateşlerde sık sık görüyor ve tehlikeli biri olduğunu düşünüyor… Etrafında kafatasları vardır ve ağzından kan vardır.

Soru şu; Yamalı Yüz gerçekten tehlikeli biri mi? Yoksa sadece özel bir kişi mi?

Davos, ejderhakayası’na döndüğünde yamalıyüz, Robb Stark’ın kızıl düğününe dair uyarıda bulunuyor; roslin’in bekaret kanı, edmur’un zincire vurulması, kralın ölmesi gibi nice şeyi söylüyordu aslında.

Başka bir sözü daha var.

“Denizin altında yukarı doğru düşersin, ben bilirim, ben bilirim…”

“Biz burada balık yiyoruz, denizin altında balıklar bizi yiyor. Ben bilirim, ben bilirim…”

“Denizin altında yaşayan kuşların tüy yerine pulları var. Ben bilirim, ben bilirim…”

“Denizin altında her zaman yaz mevsimi olur. Denizkızları saçlarına istiridye kabukları takar, gümüş yosunlardan elbiseler yapar. Ben bilirim, ben bilirim…”

“Denizin altında kar yukarı doğru düşer,ve kemik kadar kuru yağmurlar yağar. Ben bilirim,ben bilirim…”

“Denizin altında kimse miğfer giymez, ben bilirim, ben bilirim…”

“Denizin altında duman baloncuk gibi tüter. Alevler yeşil olur, mavi olur, siyah olur. Ben bilirim, ben bilirim…”

“Denizin altında büyük balık küçük balığı yer. Burada genç balık yaşlı balığa öğretir…”

“Denizin altında kargalar kar kadar beyaz…”

“Denizin altında adamlar balıklarla evlenir…”

“Ben size yolu göstereceğim. Denizin derinliklerine gireceğiz ve sonra yine çıkacağız. Dalgaların arasında deniz atları süreceğiz ve deniz kızları gelişimizi duyurmak için deniz kabukları atacaklar, oh, oh, oh…”

SUYUN ALTI derken gerçekten suyun altını mı yoksa duvarın ötesini mi kast ediyor dersiniz? Çünkü uyarıları genelde WW’leri ifade ediyor ama suyun altı daima yaz mevsimi yaşanır demesi işi biraz bozuyor gibi? Yine de geri kalan ağırlıkta insana kış mevsimi ve ww’leri anımsatıyor bilhassa kargaların kar kadar beyaz olduğunu söylediği yer…

Ayrıca Kanlız Kuzgunun 6. yılda söylediği sözü unutmayın geçmişe gitmek/görüler görmekle ilgili… “Suyun altı güzeldir ama çok uzun süre kalırsan boğulursun.”

Şimdi arkadaş hep güce sahip miydi? Suyun altında uzun süre kalmış bir yeşil gören olabilir mi? Yoksa gerçekten suya karışınca mı bu geleceği görme yeteneğini kazandı? Fırtına ilahı ya da Boğulmuş ilahın onu bu hale getirmiş olabileceğine inananlar var. Gerçi bunların var olduklarına dair bu işaret de yok, 7’ler gibi lafta inanılan şeyler gibi duruyor.

Bu kuramı buradan kaptım. Gerçi tam bir kuram sayılmaz ama tartışmaya değer.


Diziye yansıtılmayan Yamalı Yüz
#2

Farklı teoriler var. Ama Nissa nissa olacağı söyleniyor


#3

Yok, Rhegar’mış aslında.


#4

Şunu bir hortlatayım yav


#5

bunun dışındaki çoğu yer bana gerçekten denizin altından bahsediyor izlenimi verdi.
bence boğulduğu sırada yaşadıkları yada gördüklerinden bahsetti burada ama yolu göstereceğim demesi tuhaf! hangi yol, ne yolu ?


#6

Deniz ile ilgili cümleler kurarak simgeselleştirmesi zaten boğulması yüzünden, ona lafım yok da anlattığı şeyler o kadar karışık ki… Herhalde en çok karışık kuruşuk kehanetleri bu oğlan yapıyor. :smiley:


#7

Acaba Denizin altında ateş yeşil mavi siyah Karasuyla ilgilimi?


#9

Bu, deniz ejderhası/kraken vb. bir şey olabilir mi? diye düşünmedim değil. Gerçi bu oğlan için deniz altı, deniz üstü olabilir de yani doğrudan denizin altı olarak algılayamayız her şeyi; bu durumda bize ejderhalardan bahsediyor olabilir, çünkü pulları olan ejderhalardır.

@StarWolf Acaba Denizin altında ateş yeşil mavi siyah Karasuyla ilgilimi?

Bu sözleri ne zaman söylediğini hatırlayamadığım için kesin bir şey diyemem; Karasu Savaşı öncesi söylemiş ise olabilir, aksi ise başka bir şey olsa gerek.


#10

bana direk balıklardan bahsediyor gibi geldi bu kısım :smiley:


#11

Bu düz anlam, yani saçma sapan konuşan birinin sözlerini anlamaya çalışırsan “bu salak dese dese balıklardan bahsediyordur” dersin… Lakin gördük ki söylediği sözler kehanet niteliği de taşıyor; bu yüzden derin manalara bakmak gerekiyor. He elbette her söylediği bir kehanet niteliği mi taşıyor? Kırk yılda bir konuşan karakter için olabilir…


#12

orası öylede her dediğinin de gizli bir anlam ifade etmesi gerekmez
kehanetlerin arasında saçmalama da vardır murlaka


#13

Olabilir elbette imkansız diye bir şey yok.


#14

Martin’in kendisi de demişti her kehanet doğru olacak diye bir şey yok diye.Belki bir kaçı daha tutabilir o kadar.
O değil de ilk okuduğumda kesinlikle en creepy karakter bu diye düşünmüştüm. Siz ne düşünüyorsunuz, bir tek bana mı öyle geldi ?

Ayrıca hort. :slight_smile:


#15

Bu kehanet işleri bana ilginç geliyor pek anlamıyorum. Cersei’nin kehanetinde volanqar boğazını sıkarak öldürecek mi ne diyordu. Eee o zaman kehanette öyle ölecekse her şeyi yapsın ölmeyecek mi yani ?


#16

aslında Cerseinin yaptığı her hareket tam olarak kehaneti yerine getirme amaçlı gibi. Volangar kardeşlerinden biriyse eğer. Çünkü şuanda ikisini de kendine düşman etti. Belki kehaneti duymasa onlarla ilişkisi farklı olacak, onlara farklı davranacak o da yaşlanıp ölecekti.


#17

Aynen abla doğru diyorsun Pycelle de güzel bir şey demişti bu konu hakkında “bazı kapıları kapalı bırakmak gerekir” demişti