Yapılan en büyük haksızlık; Edmure Tully 🐟

Arkadaşlar başlamadan Robb fanı olduğumu söyleyeyim de linç yemeyeyim…

Öncelikle Edmure benim sevdiğim ama insanlar tarafından güçsüz, aciz bir insan olarak sayılan bir karakter. Bunun en büyük nedenini hepimiz biliyoruz. Ama ben karaktere fazla yüklenildiğini düşünüyorum. Şimdi gelin bu karakterin şimdiye kadar neler yaşadığına bakalım;

-Kitap başında karşımıza orta yaşda henüz evlenmemiş, kardeşlerinden ayrı, annesi ölmüş ve babası hasta olan lord olmayı bekleyen birisi olarak karşımıza çıkıyor.

-Catelyn’in, Tyrion hamlesi üzerine tek başına olan Edmure, topraklarına saldıran Lannister askerleriyle savaşmak zorunda kalıyor. Pek fazla askeri zekası olmayabilir ama bence elinden gelen her şeyi yapıyor.

-Daha sonra Kral Robb’a katılıyor. Robb Nehirova’yı kurtarıyor ve Edmure serbest kalıyor. Yanlış hatırlıyo olabilirim ama sanırım önceydi. Babası ölüyor ve Nehirova Lordu oluyor. Robb, batı topraklarını yağmalayınca, Tywin sinirleniyor ve Robb’a doğru yol alıyor. Edmure onu durdurmak için askerleriyle karşısına çıkıyor ve savaşı kazanıyor. Tywin, Robb’un yanına gitmiyor. Kralın Şehri’ne gidiyor. Stannis’i durduruyor filan.
Şimdi herkesin aklından bir küfür geçirdiğini biliyorum. Edmure onun karşısına çıkmasaydı, Robb’un planındaki gibi Tywin ona gelecekti ve sıkışıp ordusu bitecekti. Stannis de Kralın Şehrini alcaktı ve Lannisterlar bitecekti.
Evet Edmure’un yaptığı çok kötü bir şey ama karaktere gereğinden fazla suç atılıyor. Bu adam Üç Gözlü Kuzgun mu ki Robb’un böyle bir planının olacağını bilsin. Robb ona söylemeden giderse tabi böyle olur. Tamam söylemesi çok tehlikeli ama söylemedi bakın ne oldu!

-Her neyse bu hamleden sonra yeni lord olan Edmure muhtemelen dizideki gibi bir iki azar yiyip evlenmeye razı oluyor. Bazıları sırf Edmure yüzünden Tully’leri sevmiyorum demiş. Adam savaştı ve kazandı. Yanlış yaptığı için gitti tipini bile görmediği bir kızla evlenmeye razı oldu.

-Zaten son olayı da biliyorsunuz. Kızla evlendi, hamile bıraktı. Sonra esir alında falan filan. Benim asıl değinmek istediğim nokta Tully kardeşlerinin hepsine fazla önyargılı davranılması.

Catelyn’in zaten haterı bol
Lysa zaten deli ama kadın isteyerek deli olmadı ya düşük yaparken nerdeyse ölüyormuş
Edmure da pek ışıltılı olmayan yarım lord

Yani demek istediğim lütfen Tully’leri rahat bırakın. Çok şey oluyo. Edmure öyle yapsaydı savaş bitecekti. Ona bakılırsa Eddard, Loras’ı Gregor’a gönderseydi Tyrell-Stark ittifağı olacaktı. Ya da Arya, Joffrey’e saldırmasaydı başkentte 2 tane aslan gibi ulukurdumuz olacaktı. Her neyse bu liste uzar gider.

Peki siz ne düşünüyorsunuz. Sizce de Edmure’a veya Tully Hanesine fazla kötü yaklaşılıyor mu?

4 Likes

Öncelikle itirazlarımı yazayım. Ned, Loras’ı gönderseydi falanca ittifakı olurdu kısmı doğru değil. Tyrell Hanesi zaten Renly tarafından çoktan kafalanmıştı, hayatta böyle bir Stark-Tyrell ittifakı olmazdı. Loras’ın Renly’e olan duyguları da zaten malum.

Diğer yandan Cat ve Lysa’nın yaptığı şeyleri Arya’nın ve Ned’in hata gördüğün hareketleri ile kıyaslayamazsın. Cat 3 hamlede Stark hanesinin işini bitirdi. Lysa zaten bile isteye yalan söyledi, kocasını Lannisterlar öldürmüş gibi davranıp kardeşine bu yönde mektup göndererek Ned’in vazifeyi kabul edip, işin peşine düşmesini sağladı ki kocasını öldüren de bu kahpe! Yanlışlıkla mı zehirlemiş acaba?

Gelelim Edmure Tully’e… Ben bu hanede bir tek bu bebeye sempati besliyorum; saf, iyi niyetli, kalbi de yumuşak ve özünde hata falan yaptığı da yok.

Şimdi, Edmure Tully kimdir? Robb Stark’ın dayısı; kralın annesi Cat’in erkek kardeşi. Ayrıca kuzey sonrası onun krallığını kabul eden yegane toprak sahibi lord; nehirovayı Robb’un ellerine teslim etti. Babası hala lord olsa da fiili olarak yöneten bu oğlan sonuçta. Bu adamın öyle ağzının gevşek olduğunu da görmedik. Robb’un “güvenlik” bahanesi ile dayısına planını söylememesi büyük hatadır. Ona “ne olursa olsun şunu yap, bırak Tywin geçsin; niyetim şu.” demesi gerekirdi. Karabalık’ı danışmanı yapıyor her şeyi diyor da buna niye diyemiyor? Ordu bu adamın elinde.

Şimdi birileri şöyle düşünebilir; adam kralına yeminli bir lord, sorgusuz ne dedi ise yapması gerekirdi. İtiraz ediyorum. Özünde argüman doğru olsa da bu adam emir eri değil, bir LORD! Emir almak için değil vermek için yetişmiş. Bir er yahut küçük rütbeli bir asker sizin dediğini şekilde hareket etmek için yetiştirilir ama yüksek rütbeli bir asker ve lord ise emir vermek ve inisiyatif almak üzere yetişir. Misal İnönü savaşının kazanılması İnönü sayesinde değil ordunun başındaki komutanların inisiyatif alması sayesindedir(çok kişi bilmez bu kısmı.). Tarihte de komutanların bu şekilde davranıp savaş kazanmışlığı vardır, Edmure de aynı şeyi yapmış ve evet, savaşı kazanmıştır. Bu oğlana planı anlatsaydın, o zaman fırsat görüp inisiyatif almaya kalkmazdı, ben bile saldırırdım yani. Hatta şöyle düşünürdüm “ya bunu yapmaz isem kral bana kızmaz mı? Madem imkan gördün, neden saldırmadın? demez mi?”

Kısacası bu meselede hata tamamen Robb Stark’a aittir.

1 Like

Yürekli ve dürüst olduğu aşikar ancak ince düşünebilen birisi değil Ned’in kendisi hakkındaki düşünceleri şöyle

Ve bu, tam da Lord Tywin’in istediği şey, diye düşündü Ned. Nehirova’nın kanını parça parça akıtıp güçsüz bırakmak. Çocuğu kılıç çekmeye mecbur etmek. Karısının erkek kardeşi gençti. Cesareti sağduyusundan fazlaydı. Topraklarının her zerresini, o topraklarda yaşayan her adamı, her kadını, her çocuğu kanının son damlasına kadar savunacaktı ve Lord Tywin bunu gayet iyi bilecek kadar kurnazdı.

Dediğin her şeye katılıyorum ama şu söz, ah şu sözü duyunca çıldırıyorum. O yüzden buradan sonra yazacaklarım sizi üzerse özür dilerim;

Öncelikle bu üç hamleye bakalım;
1-Ned’i Kral Eli olma konusunda ikna etti.
2-Tyrion’ı esir aldı.
3-Jaime’yi serbest bıraktı.

Lysa’nın gönderdiği sahte mektupta, Ned’in babası gibi sevdiği adamın Lannisterlar tarafından öldürüldüğü yazıyordu. Bu durumda Kral Robert da tehlikede oluyor. Ayrıca kardeşinin delirmiş olduğunu anlamayan Catelyn de başa Lannisterlar geçmesin ve Robert ki kendisi Ned’in kardeş gibi sevdiği adam olur zarar görmesin diye Ned’i Kral Eli olması için ikna etti.

Tyrion’ı esir alması savaşı başlattı ve gerekli değildi biliyorum ama bir anne olarak düşünmenizi istiyorum. Oğlunuzu öldürdüğünü düşündüğünüz birini görüyorsunuz ve muhtemelen bu onu savaş dışında son görüşünüz olacak. Biliyorum kötü bir kraldı ama pezeven* Petyr tarafından kandırıldı.

Jaime’yi bırakmasıysa gerçekten saçmaydı bunu kabul ediyorum. Ama iki kızını almak için yaptı. Kötü bir hamleydi. Ama yaptı. Karstark’a da bırakamazdı.

Şimdi, açtığım en popüler başlık olan “Catelyn’e Duyulan Nefret”teki gibi bu kadının yaptığı en kötü şey, Jaime’nin yaptığı en iyi şeyden temizdir. Anlamıyorum sizi Euron’a aşık olup Catelyn’den nefret ediyorsunuz. Cidden komiksiniz.

Teşekkür ederim.

2 Likes

Aslında Tully’lere olan şey nefretten çok gıcık olmaya daha yakın. Yani kendileri genel olarak iyidir, iyi niyetlidir. Gözyaşı akıtacak kadar olmasalar da iyilerdir. Ancak sorun şu ki bu ailenin yaptığı malca hareketler Starkların bitmesini sağlamıştır. Catelyn’in sığlıkları, Edmure’un mallıkları… Genel olarak sinir eder insanı.

Nehirova daha doğrusu Tullyler hep savaşta doğru tarafta yer almışlar. Bu seferde öyle olacak Önce Robb u desteklediler, sonra Jon yani Aemon u destekleyecekler ve edilen nefreti biraz olsun dindirecekler. Çünkü yenilgiden sonra gelen zafer hep tatlı olmuştur

Vallahi kardeş arzu ettiğin kadar çıldırabilirsin ama bu, gerçekleri değiştirmeyecek. Lakin rahat ol, üzüldüğüm bir kısım yok yazdıklarında ama itiraz ettiklerim var. :slight_smile:

Kitaba bir dönelim; Cat. Robert’tan mektup aldı ve Jon Arryn’in öldüğünü söyledi. Kral geldi, el ve evlilik teklifinde bulundu. Cat. ise bunu duyar duymaz Ned’e kabul etmesi yönünde baskılar yapmaya başladı, 2. Cat POV’da bunu görüyoruz. Yani ortada daha bir mektup yok ama bizimki bir el karısı olmanın getirdiği forsu ama ağırlıkta da kızlarının yükseleceği konumu(bilhassa sansa’nın kraliçe olması ve çocuklarının 7 krallığı yönetmesi fikrine bayıldı.) arzuladı. Ned ise sonuna kadar direndi ve asla gitmek istemedi. İşte o zaman pis kardeşi Lysa’nın yalan dolan mektubu geldi ve hayatında hiç görmediği ve teknik olarak zerre umursamadığı Jon Arryn için adalet ve sırrı çözmesi gerektiğini söyleyerek Ned’e tekrar baskı yaptı. Oysa Ned, güneyden uzak durulması gerektiğini bilecek tecrübeye sahipti.

Catelyn kocasının yüzüne baktı. “İşte şimdi başka şansın kalmadı. Kral Eli olmak zorundasın. Onunla güneye gitmeli ve gerçeği öğrenmelisin.”

Catelyn kocasının bambaşka bir sonuca vardığını anlamıştı. “Benim bildiğim bütün gerçekler burada,” dedi Ned. “Güney kesinlikle uzak durmamız gereken bir yılan yuvası.”

Üstüne Luwin de kadına destek verdi, nitekim herif zaten özünde Tully üstadı olduğu için şaşacak bir şey değil. Sonuç? Cat’in hırsı Ned’i ölümüne giden yola soktu, arkası geldi zaten. Dizideki gibi gitme etme deseydi, mektubu okumasına rağmen gitmeyecekti. Bu durumda Robert ölse bile Ned güvende olacak hatta ailesi güvende olacaktı.

GEREKLİ DEĞİLDİ ise o zaman bu konuda tartışma yapmak manasız yani. Sonuç olarak x karakterlerin yaptıkları eylemler kötü sonuçlandığı zaman bunun sebebinin ağırlıkta mantıksız, duygusal ve gereksiz eylemler yüzünden olduğunu biliyoruz; bu yüzden hata, yanlış ve günah… oluyor zaten. Akıllı bir eylem bu sonuçların hiçbirini doğurmazdı ki. Haliyle akılsızlığa karşı bir bahane üretmemek gerek.

Misal bu edmure meselesinde suç hata robb’da ama herkes suçlunun edmure olduğunu söylüyor, kralı sorgulamak isteyen yok.

Kısacası Cat. Tyrion’u esir alana kadar başka şeyler de yapabilirdi hatta daha düzgünü dizini kırıp çocuklarının yanına gitmeliydi, herifi alıp Vadi’ye neden gidiyorsun be kadın? Bari yedin bir halt cüceyi elinde tutsana! Onu da beceremedi sersem. Kocasının zor duruma düşeceğini, onu kaçırmanın büyük sonuçlar doğracağını düşünemiyor isen salaksındır, salak bir insanın da kararlar alacak konumda olmaması gerek.

Karstark’a bıraksa idi şu an Robb hayatta olurdu. Adamlar onu terk etmezdi, konumu sorgulanmazdı ve o da Freylerin çanağını yalamak zorunda kalmazdı. Haliyle Kızıl Düğün olmazdı. Kaldı ki ileride gerçekten de Sansa karşılığında değiş tokuş yapabilirdi, sabretmesi gerekirdi, Robb’a güvenmeliydi. Lakin o bile kendi oğluna ve başaracağına inanmadı ve arkasından iş çevirdi. Oğlanın da başını yaktı, babasının da başını yaktı.

Tek haklı olduğu konu Theon’u babasına göndermemesi gerektiği, meselesiydi.

Görüyorsun 3 hareket ve niyet-altında yeten sebepler ne olursa olsun Stark hanesinin sonunu getirdi, bunlar olmasaydı, yapılmasaydı Starklar bugün güzelce yaşıyor olurdu. Yani sebebe değil sonuca odaklanacaksın. Kazanırsan kahraman kaybedersen hainsindir, oyunun kuralları budur.

Jaime’nin yaptığı en kötü şey; Bran’ı ölmesi için aşağı itmesi ve Cersei ile olan ilişkisi idi ama bu iki şey onun hanesinin sonunu getirmedi yahut binlerce kişinin ölmesine de neden olmadı. Lakin bu kadının yaptığı tek bir hamle bile çok kişinin ölmesine neden oldu.

Ayrıca komik olan siz oldunuz, ben nerede Euron’a aşık olduğumu söylemişim? Dikkatinizden kaçtı herhalde; kalemin üstünde Stark sancağı dalgalanıyor, kalamar değil.

Euron karakteri, kurgu açısından/hikaye açısından eklenmesini sevdiğim, zevk veren bir karakterdir. Onu bu yönden severim, varlığı hikayeye zevk kattığı için ama özünde herif pisliğin, lanetin biridir ve evlat olsa sevilmez.

Teşekkürler.

1 Like

kalamar değil kraken☺

1 Like

Öncelikle hiç saygını bozmadığından dolayı teşekkür ederim. Böyle belli bir üslupla tartışmayı seviyorum. Her neyse;

Bran’i aşağı itmesi Starkların Lannisterları sorgulamasına neden oldu. Hatta Catelyn, bunu Tyrion yaptı sanıp onu yakaladı ve savaş başladı. Binlerce kişi öldü. Ya da Cersei ile ilişkisi yüzünden Renly ve Stannis kendilerini kral ilan etmek için bahane buldu. Binlerce kişi öldü.

Onu senin için değil genel olarak söyledim. Yani kötü karakterleri sevip asıl sevgiye ihtiyaç duyan iyi karakterleri bir şeyler için suçlamayın demek istedim.

Euron hakkında seninle aynı şeyi düşünüyorum.

Son olarak Catelyn hatalar yapmış olsa bile hiçbirini art niyetle yapmadı. Yani kadına o kadar kötü bakıyorsunuz ki… Zaten POVlarında bunu görüyoruz. Cersei’nin çocukları için yaptığı çılgınlıklara benzeyen ama daha masum olan hatalardı. Ama bu kadından nefret ediyorsanız ölmeden önceki son sözlerini okuyun…

Çok acıtıyor, diye düşündü. Bütün çocuklarımız, Ned, bütün güzel bebeklerimiz. Rickon, Bran, Arya, Sansa, Robb… Robb… lütfen Ned, lütfen, durdur şunu, acıyı durdur… Beyaz gözyaşlarıyla kırmızı gözyaşları birlikte aktı; Catelyn’in yüzü, Ned’in sevdiği o yüz tamamen yırtılıp parçalanana kadar: Catelyn Stark ellerini havaya kaldırdı, uzun parmaklarından akıp bileklerine inen ve elbisesinin kolunun içine giren kanı seyretti. Gıdıklıyor. Kollarında ağır ve kırmızı solucanlar dolanıyordu. “Çıldırdı,” dedi biri. “Aklını kaybetti,” dedi bir başkası, “Şuna bir son verin.” Ve bir el Catelyn’in saçlarını yakaladı, tıpkı onun Çıngırak’ın saçlarını yakaladığı gibi. Hayır, diye düşündü Catelyn, hayır saçlarımı kesmeyin, Ned saçlarımı çok sever. Sonra çelik, Catelyn’in boğazındaydı, ısırığı soğuk ve kırmızıydı.

Edmure henüz genç savaş ve lordluk konularında toy.Ancak zamanla çok iyi bir lord olacak kumaşa sahip.4.kitabın son Jaime bölümünde bu açıkça görülüyor.

1 Like

Starklar her zaman Lannisterları sorgulamıştır, asla da sevmemiştir ve en ufacık şeylerine bile gıcık kapmışlardır. Bu, biraz da Ned’in 16 yıl önce olanlardan dolayı nefret etmesinden kaynaklı. Benjen bile adamlara kıl.

Bran’ın aşağı itilmesi meselesinde ise kimse kimseyi sorgulamadı; Bran en sonunda korkulduğu gibi düştü, dendi. Zaten Cat hep bundan endişe ediyordu. Lakin Joff denen embesil onlara suikastçı gönderince(bunun için ayyaş Robert’a teşekkür etmeli.) sorgulama başladı işte. Misal “Jon Arryn’ı Lannisterlar, kraliçe öldürdü.” diye mektup geldiği zaman Ned ilk önce inanmadı ve bunu yapmış olmalarına ihtimal vermedi ama işte Cat verdi gazı adama. Bran meselesinde tüm olayı Tyrion’a; kesin olarak Lannisterlara çeviren ise LF oldu, Cat ve kızı Sansa zaten bu herifin elinde resmen piyon, ne dese inanıyorlar, ne dese yapıyorlar.

Ned kendi evinde kalsaydı, Bran’a pektabi yine suikastçı gönderilir miydi? Açıkçası asıl soru şu olmalıydı, Bran aşağı düşer miydi? Çünkü Robert ve Ned’in av partisi sırasında çoktan kabul edilmişti teklif. Kabul edilmese Robert Ned’in de dediği gibi bağırır çağırır öfkelenir en fazla birkaç gün daha kalır ve basar giderdi. O zaman böyle bir ilişkiyi de yakalamazdı Bran.

Sen olaylar zincirini anlatmışsın ama bahsettiğin bu şeyler işte hep olaylar zincirinin bir halkası, halkının başında Cat’in Ned’i KL’ye gidip El olmasını kabul ettirmesi ve onun ve kardeşinin Lannisterlara karşı şüphe çekmesi vardı. Bu mesele olmasaydı, diğer şeyler zaten olmayacaktı. Kırılma noktası burası oldu.

Tamam da benimle tartışıyorsun, genel olarak başkaları ile değil. Bu yüzden bana hitaben ifadeler kullanmanı rica ediyorum, genel değil. :slight_smile:

Cat’e karşı olumsuz duygumun bir çok sebebi var; kendi çocuklarına karşı olan duyguları ve düşkünlüğüne saygım var ve takdir ediyorum, bir anne böyle olmalı. Hatta Jaime de onun bu yönünü takdir eder ve “Cersei de senin gibi.” der. O son sahne de çok duygusaldır, okuması üzer. Lakin gel gör ki Cersei’de olduğu gibi Cat de bu sıcak ve iyi yönünü sadece kendi ailesine, çocuklarına gösteren bir kadın. Haydi diğer insanlar yabancı, alıp emzirecek hali yok da Jon’a karşı tavrı beni hep delirtmiştir. Oğlan resmen şunu diyor ya; “yediğim her lokma ile kininin arttığını hissederdim.”, “o gözler sen kimsin? burada ne işin var? diye bakardı.” diye gidiyor. Bir insanın hayatını böyle zehir zıkkım etmeye ne hakkı var? Hele bu bir çocuk, yetişkin erkek de değil; doğum şeklini ve kimin çocuğu olacağını seçemeyen biri. Kocasını affediyor ama oğlana kini devam ediyor. Hatta “onun yerinde sen olmalıydın.” diye ölmesini istediğini söylüyor Bran yerine. Üvey anneden beter kadın, böyle insanları sevemem. Kendi bebelerine çok iyi anne diye, diğer yaptığı şeyleri hoş göremem. Cersei’deki cüretkarlık bunda olsaydı Jon çoktan ölmüştü. Gerçi Cersei bile piçleri kin duyduğundan değil çocuklarını koruma güdüsü ile öldürdü ama sonuç değişmiyor, ikisi özünde ne kadar benziyor değil mi? Elbet aldığı 3 hamle kararını da ekleyince sonuç ortada. Hatta bak Cersei bile kendi ailesini yavaş yavaş yok ediyor aldığı kararlar ile aynı Cat gibi.

Ayrıca “iyi niyet” olayını geçin. Ünlü bir söz vardır: “Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir.”

Neresi genç? 30 yaşında adam. Jon bile çocuk yaşında ondan daha iyi yönetiyor ve sağlam cesur kararlar alıyor. Bu biraz da içten gelecek, herkes yönetme becerisi ile doğmaz. Edmure iyi kalpli bir adamdır, ortaca halli de bir lord. Haneyi felakete götürmez ama yukarı da taşımaz.

Hangi povda olduğunu hatırlamıyorum ama Hoster Tully’nin yakıp yıktığı bir kasabaya gelmişlerdi. Arya povuydu sanırım. O kasaba sakinlerinin Tully’ler hakkında hiçte öyle iyidirler diye düşündüklerini sanmıyorum.

Anguy diyordu sanırım. Robert’a diz çökmeyen bir lorda Hoster ateş ve kılıçla geldi gibi bir şey deniyordu.

Şimdi burada hangi taraftan baktığımıza bağlı. Jaime eğer Bran’i itmeseydi Lannister tarafına Krallık tarafından savaş açılma ihtimali vardı. Bran o kuleye çıktığında savaş başladı zaten, tarafları ise Jaime belirledi. Jaime hanesini korudu, kurtardı. Catelyn ise hanesini dolaylı olarak yıkıma götürdü diyebiliriz ama haneyi yıkan kişi bana göre Robb’dur. Robb sözünü tutsaydı her şey daha farklı olabilirdi.

Burayı görünce yüzüme bir gülümseme yerleşiyor. Evet, Tully’leri rahat bırakın lütfen. Edmure sevdiğim bir karakterdir ve ona yapılan haksızlıklar yanlıştır. Savaşı öyle ya da böyle kazanmıştır, Robb ona planını anlatsaydı her şey daha farklı olurdu. Edmure kendini kanıtlamak istiyor, başkalarının güvenini kazanmak istiyor, ki bu yanlış bir şey değil.

Saygılar.

1 Like

Kendisi sevdiğim karakterlerden biridir her ne kadar yaptığı hatalarla sinirimi bozsa da, savaş sırasında halkı kalenin içine almıştır. Bu hareketiyle kalbimi kazanmıştır

1 Like

Evet, ona sempati duymama sebep olan şey o hareketti. Bu hanesi ve ailesini sevmem, gram sevmem… Lakin bu oğlanın nazik kalbi(kardeşlerinin ve babasının aksine) ona iyi duygular beslememe neden oluyor.

Dostlarım catelyn,sansa veya edmure tully suçlandığında o olayda asıl suçlu robb stark veya ned starktır
Stark terörü… Tully hanesi baş kurban…

1 Like

Gerçekler!! :point_up:t2::point_up:t2: Tüm Tully sülalesi şu an 7 Krallığı yönetiyor. Bran, Sansa, Robin, Edmure :ok_hand:t2: Hoster Tully huzur içinde yatsın.

1 Like

Ve Catelyn Tully :partying_face::heart:

1 Like

resim

1 Like