Yarı resmi kaynak nedir?

Merhaba arkadaşlar. Forumda yeniyim ve ilk konum. Konuyu doğru yere açtım mı emin değilim ama en mantıklı başlığın burası olduğunu düşündüm. Yanlış yere açtımsa modların değiştirmesini rica ediyorum. Soruya gelirsek, forumda ve vikide sıklıkla “yarı resmi kaynaklara göre” yada yarı kanun kaynaklara göre" ibaresi geçmekte. Bunun anlamı nedir?

Emin değilim ama seriye dair kitaplarda geçmeyen tüm bilgilere deniyor. Röportajlar filan. Ama dediğim gibi, emin değilim.

2 Beğeni

Yarı resmi kaynak veya yarı kanun kaynak, doğruluğu kesinleşmeyen ancak bir veya birden fazla povda, farklı olaylar esnasında veya kitaplarda üstünkörü sadece ima yoluyla verilen bilgilerdir. Kesinlik kazanması için kitaplarda olay anlatılmalı veya en azından yazar tarafından doğrulanmalıdır.

Mesela; Garth Yeşilel’in üzüm asmalarından bir tacı var yazar vikide. Herhangi bir anlatımda geçmiş, ama kesin bilemeyiz. Sadece doğruluğu ihtimal üzerine. Hikayeler yoluyla son çağa kadar böyle anlatılmış gibi.

3 Beğeni
  1. Parti eserler de yari resmidir. Direkt yazarin kendisi tarafindan cikarilmasa da yasal olarak birnsey hakkinda cikmos her sey yari resmi olma ozelligi tasir, ilerleyen gunlerde canonla celisebilir.
    Mesela birisi cikip da aski memnudaki besirin gecmisi hakkinda dizi cekse, yari resmi olur. Ne de olsa yazarin eseri degil. Ama asil hikaye ile celismeyen her sey, iste yapan kisi yazarin izni yabda telifi elinde tutanin izni ile yapti ise, yari resmi olur.
1 Beğeni