Yaşlı Dadı'dan Hikayeler

//Burasi sadece Yaşlı Dadı hikayelerini paylaştığımız bir baslik olsun. Yaşlı Dadı, Uzun Gece ve yazilmamis tarih ile ilgili en güvenilir kaynağımız. Buraya bulduğumuz hikayeleri koyup teoriler cikartabilir, foreshadowingler kesfedebilir veya kucuk ayrintilar yakalayabiliriz.

Yaşlı Dadı’nın anlattığı bir hikâyeyi hatırladı. Adamın biri, şeytani devler tarafından karanlık bir kalede esir tutuluyordu. Adam çok cesur ve akıllıydı, devleri kandırıp kaçmayı başarmıştı… ama kaleden çıkar çıkmaz Ötekiler adamı yakalamış, sıcak kanını içmişti. Arya o adamın neler hissettiğini şimdi anlıyordu.

4 Likes

Çok da güvenilir sayılmaz ama diğer yandan da güvenilir de demek istiyorum. Karar vermesi zor, bir güveniyorum bir güvenmiyorum kadına. :smiley:

Tamamen güvenmemek, hikayenin temelini ele almak gerek sanırım.

Misal NK hikayesinde NQ’nin ceset olduğunu söyledi; Ötekilerin ceset olduğunu düşünüyorlar demek ki ama değiller. Böyle ele alırsak dizideki buz zombileri hikayesi karşımıza çıkar ama yaşayan canlılar dersek o zaman Ötekiler-Starklar arasındaki kan bağı kuramları gibi şeyler ortaya çıkabiliyor. Yani baya dikkatli ele almak gerek hikayeleri.

Misal “sıcak kan içmişler” kısmı fos olsa gerek çünkü bunlar eridikleri gerekçesi ile güneş altında görünmeyen tipler, buzun yaşayan bir türü. Daha önceki hikayesinde sıcak her şeyden nefret ediyor demişti, şimdi ise vampire dönüştürmüş. En fazla öldürmüşlerdir.

Yalnızzzz ilginç kısım şu. Muhtemelen bir Yabanıl hikayesi. Dev’in eline düşen Yabanıl, kalede esir kalır ve tam kaçtığında Ötekilerden birine yakalanır. Devlerin ve Ormanın Çocukların da bir dönem Ötekilerin yaşadığı bölgede yaşadıkları söylenirdi. Hikaye’nin zamanı bilinmiyor ama Uzun Gece sonrası havası verdi neden bilmiyorum, demek Ötekiler hiçbir zaman tamamen yok olmamış ve hep varmış. Zaten NK hikayesini olduğu gibi ele alırsak da uzun gece sonrasına denk gelen bir hikaye gibi idi; kurban verirlermiş ötekilere.

Haliyle bu nasıl yenildi? tam olarak nasıl yenilgi?

Ben bu kalelerin devlerin kalesi olduğunu düşünüyorum. Ve özellikle hala devlerin varlığı devam ediliyor mu onu da sormak gerek. Wun Wun dışında tabii. Yani krallıkları varmı ? Yoksa sadece bir halk mı

Kale deyince benim de aklıma onların herhalde diye gelmişti. İnsanlarınki gibi olmasa da kale denebilecek bir evleri vardır herhalde, insana kale kadar büyük geldiği içi göze öyle denmiş de olabilir, sonuçta hikaye uyarlama aslında.

Wun Wun dışında şu an Sur gerisinde -Jon sağ olsun- 200 dev var. Hala hayattalar yani işte. :smiley:

En güvenilir ile kesinlikle guvenilebilir aynı anlama gelmiyor. Diğer kaynaklarımız o kadar sallantida ki Yaşlı Dadı en iyisi.

1 Like