Yazarın serideki denge mantığı

Hikayenin bugunu ve gecmısıne bakıldıgında yazarın aıleler ve şahıslarla ılgılı olarak ihanet, intikam ve adalet açılarından bazı dengeler gozettıgını goruyroum.

1 ) starklar boltonlar : starklar bınlerce yıldır kuzeyı yonetırken boltonlarda hep karsı duran ısyan eden rakip aıle konumunda , son olaylarda boltonlar muradına ererek kuzeyın koruyusu ve azam aılesı halıne gelıyor ancak yıne starklarada hem boltonları bu sefer tamamen bıtırme ve hem bugunun hem gecmısın ıntıkamını alma sansı verecek gorunuyor

2 ) targeryanların elınden heseylerını alıyor ama karsılıgında dany aracılıgıyla bır sans ve onlara gercek guclerını veren ejderhalarını ıade edıyor

1. meydana gelen savas hali hazırda ıkı aılenın dahli ( stark lannister ) sonucunda baslamıs olsa bıle yazar kurdugu baglarla butun kıtanın bı sekılde savasa gırmesıne neden olacak olaylar sılsılesı yaratarak kenarda bekleme sansı tanımıyor kımseye ( vadi ve dorne henuz gırmedıler ama bellıkı gırecekler )

2. tyrel aılesı kıyısından kosesınden ısın ıcınde gorunurken yara almadan sıyrılmalarına ızın vermıyor, aılenın parlayan yıldızı lorasın basına gelen ( jofreynin ölümüne karsılıkmış gibi ) ve greyjoyların kuzey yerıne bunlara saldırıyor olması gıbı

3. lannıster aılesı cok guclu ama onlarda kaybedenlerden jamie mırasını reddıyor , tyrıon varlıgı tywın ıcın bır yara cercie malum

4. robertın elinden lyannasını alıyor karşılıgında krallık tacını verıyor

5. lf nin ve varys in gençliklerinde çektikleri sıkıntılara , hor görülmelerine karsılık bugun ele gecırdıklerı guc vb

Gibi … ilk alıma gelenler bunlar oldu

Hikayenin sonunu merak edıyoruz ya sanki bu acıdan bakmamız gerekıyormus gıbıme gelıyor

Böyle bir mantık yok bence. Geçmişte acı çekti, gelecekte karşılığını alacak falan. En haketmeyenler kazanacak, acı çekenler acı çekmeye devam edecek, bence. En azından ben öyle olsun istiyorum.

bende oyle olsun demiyorum ama sanki görünen buymuş gıbı gelıyor bana

Martin bu mantıkla hareket etmiyor kanımca. Starklar’a başta çok acı çektireyim sonradan tekrar yükseltirim vb. düşüncede olduğunu da sanmıyorum. Olayların bir peri masalı misali değil de gerçek hayattaki gibi olmasına özen gösteriyor. İlla ki iyilerin kazandığı bir dünya değil bu. Ya da haksızlık edilene hakkının verildiği. Zekinin, kurnazın, oyunu oynamasını bilenin kazandığı bir dünya. Böyle bir denge de söz konusu değil.

Ne alaka ya . Bildigin saçmalık

Aslında Tyrelller kimseyi kaybetmeden seri biterse çok güzel olur. İlla herkes acı çekmek zorunda mı !! DUY SESİMİ GEORGE AMCA!!

Sonuna kadar oyum Hodor’a :smiley: GRRM den her şey beklenir. :smiley: Çok karışık anlayamıyorum adamı :smiley: tam her şey istediğim gibi oluyor ve bir cümle hayallerimi yıkıyor :smiley:

bencede martinin böyle bi mantığı yok olayları masal tarzından değil de gerçek hayatta olacak yada olabilecek gibi şekillendiriyor ama biraz starklara yol verse çook sevinecem valla :smiley:

mantıklı bence , martin zeki biri starkları yok edemez fanların durumunu bilmiyormuş gibi konuşmayın , jon snow benim favori karakterim , ve geçmişte çektiği acılara bir göz atalım

küçükken robbla oynarlarken sen bir piçsin demesi robbun jona

winterfell de istenmemesi

babası sandığı adama lordum demesi baba diyememesi

daha sonra onuru için suru seçmesi

ölü yaratıklar , akgezenler

mormont jonda bir vaat görüyor ve yanına alıyor , qhorin halfhand de aynı vaadi görüyor bunlar boş adamlar değil ,

jon arkadaşlarına ihanet etmiş gibi görünmek zorunda kalıyor

sevdiği kızın düşman olması

sur saldırısında yaralı bacağıyla yabanılları durduran adam

ve sonunda adamları tarafından ihanete uğraması

sizce böyle bir karaktere haketmediği bir son yazılabilir mi ?

Spoiler
İyi analiz etmek lazım evvela;
Örneğin, “Starklar acı çekiyor” deniyor. İyi de Targaryenler Lannisterlar Baratheonlar bayram mı yapıyor? Onlarında çok kayıpları var. Daha doğrusu Krallık tümden parçalanmış durumda, savaş halinde hiç kimse mutlu değil. Yani seriyi takip ederken fanatikliği unutmamız lazım biraz…
Şimdi başlığın maddelerine az çok katılıyorum, bi, al gülüm ver gülüm olayı var. Ama herşeyin bundan ibaret olduğunu söylemiyorum. Mesela Starklar dağılmışken Boltonlardan tekrar Kuzeyi almak Starkları büyütmek demek değil, yani Starkların Kuzeyi yeniden alması gibi durumlar seride klişe olmaz. Demir Tahtta bulunmaları da olmaz çünkü zaten 4 büyük Hanedan arasında dönüyor genelde taht olayları…
Stark üzerinden örnek verdim, saydıklarım Targaryen Lannister Baratheon için de geçerli. Bence birkaç sene sonra öğrenmemiz gereken şeylerle şimdikileri karıştırdığımız için aklımız allak bullak oluyor ve magazinsel kalınca bilgiler resmen yazara pembe dizici muamelesi yapıyoruz =)

Katılıyorum, ayrıca olaylar son derce gerçekçi şu ana kadar, bu saatten sonra GRRM saçmalamadığı sürece kim için iyi veya kötü kader çizerse çizsin sırıtmayacaktır.

Bilemiycem,belki kasıtlı olarak değil ama ara sıra farkında olmadan yapıyo olabilir.

3.kitap spoiler

Jaime’nin Bran’ı sakat bırakması sonra kendisinin de sakat kalması,Arya’nın aylar sonra işkencecisini bulup defalarca bıçaklayarak öldürmesi falan filan…

Bence bir kaç tane ‘‘kod’’ var seride.
En barizi ‘‘cripples, bastards and broken things.’’ kuralı. Bran Stark, tüm dünyadaki en güçlü çocuk. Doran Martell yüremiyor ama ne planları olduğunu öğrendik, sonra Wyman Manderly var o da zar zor yürüyor onunda ne kadar iyi bir aşcı olduğunu biliyoruz :3
Willas Tyrell içinde aynı kural geçebilir.

Bir de ‘‘güce gelenlerin yavaş yavaş dökülmesi’’ kuralı var :smiley:
Adı biraz tuhaf ama :stuck_out_tongue:
Mesela ilk kitapta Starklar epey iyi bir pozisyondaydı; Ned, Kral El’iydi ve kızı Sansa ise prensle nişanlıydı, yani geleceğin kraliçesi. Sonra tam anlamıyla her şey Starklar için ters gitti. Seri başlamadan önce bu durum Targaryenler için geçerliydi. Ve şuan ise Lannisterlar için aynı durum söz konusu. Buna benzer şekilde devam ediyor olaylar.