Yazarın Serideki Geri Ödemeleri

-Theon’un dalga geçtiği Hodor’dan bile kötü duruma düşmesi.
-Jeyne Poole(yanlış yazmış olabilirim)’un Arya Atsurat ismini koyduğu kıza dönüşmesi
-Jaime’nin bir çocuğun(Brandon) ayaklarını yok ettiği elini kaybetmesi
-Ned Stark’ın onurla dolu yaşamının en büyük onursuzlukla bitmesi
-Oberyn Martell’in öldürmeye geldiği adam tarafından öldürülmesi
-Tüm hayatını üstünlükle geçiren Tywin Lannister’ın cesedine kokudan yaklaşılaması
-İnsanların adını 5 Kralın Savaşı’na bile katmadığı Mance Rayder ın serinin başından beri hayatta olan tek kral olması
Sizinde aklınızda böyle şeyler varsa yazabilirsiniz, okuması eğlenceli oluyor

Benim de aklıma sık-sık böyle bu geri ödemeler geliyor seriyle ilgili.

Bir zamanlar Tywin, babasının metresini Lannis Limanında çıplak olarak dolaştırmış ve her önüne çıkana hırsız ve fahişe olduğunu söylemesi için zorlamıştır. Yıllar sonra Cersei de böyle bir kadere mahkum olur. Kral Şehrinin ana caddesinde çıplak olarak utanç yürüyüşüne çıkar, yürüyüşden önce de işlediği günahları itiraf eder.
Catelyn eskiden çok merhametli ve iyi kalpli biriyken sonradan lakapı gibi tam bir taşkalbe dönüşür.

Aslında Cat. Jon’a karşı çok kötü ve taş kalp davranıyordu; asıl şimdi gerçek haline dönüştü. :slight_smile:

Robb İntikam Peşinde Giderken Ölmesi

Tullylerin beğenmedikleri freylerle evlenmesi

Yedi krallığı feth eden Robertin domuz tarafından öldürülmesi

Ejderhaya tek atan Robert’ın domuzdan tek yemesi daha doğru olur D:QDQWE:Qe

Tek yemedi bir kere :slight_smile:

Ama domuza da tek attı hakkını vermek lazım.

Asıl robert domuza tek attı

Attı dedim zaten en son.

Yanlış okumuşum pardon :pensive::pensive::pensive:

Alın size geri ödeme, Leş’in ağzından

"Bir zamanlar,Theon Greyjoy isimli bir delikanlı, Robb Stark’ın meclisinde yan yana oturduğu Bolton’la dalga geçerek eğlenmişti. Adamın yumuşak sesiyle alay etmiş,sülükleriyle ilgili şakalar yapmıştı. O
delikanlı çıldırmış olmalı. Bu adam, dalga geçilecek bir adam değil. Bolton’ın serçe parmağında, bütün Freyler’in toplamından daha fazla zalimlik olduğunu anlamak için adama bir kez bakmak yeterliydi. "

Yqptıklarının cezazını çeken tek karakter büyük ihtimal theon adam kat ve kat daha fazlasını çekti

Aynen, Bran bile acıdı haline

Seni gördümde akşıma geldi leydi forlon duruyor muydu yoksa kayıp mı oldu

Konu çok güzel ama geri ödemeden kasıt ne? “Payback” ve intikam gibi durumlar kast ediliyorsa, örneklerden bunların başarısızlıkla sonuçlandığı ortaya çıkıyor. O zaman konunun amacı, buradaki "twist"lere mi dikkat çekmek? Yoksa apayrı olarak karşılaşılan “just deserts” örnekleri mi ele alınıyor. Konuda consensus sağlanamamış gibi geldi :thinking:

@Afalinaemre hangisi üzerinde durulursa durulsun, saygılarımla, Ned Stark örneğine itiraz etmek istiyorum. Ned Stark’ın hayatının en büyük onursuzlukla bitmesinden kastın, kafası kesilerek idam edilmesiyse veya yalan olduğunu bildiği bir şeyi halka açıklamasıysa, onur kavramı iç tutarlıkla ilgili olduğundan ben Ned’in, kızlarını korumak için geri zekalı king’s landing halkına, kendisinin “onursuz biri” ve hain olduğu yalanını söylemesi gibi davranışları sonucunda olan hiçbir şeyin, onun ölümünü gerçek anlamda onursuz hale getirdiğini düşünmüyorum. Ned kendini değil sevdiklerini kurtarmak adına doğru olduğuna inandığı şeyleri yaparak ölümü bile o çaresizlik içinde kabul etmiştir. Bu olaya bu şekilde bakmayıp başka aktörlerin gözünden bakarsak objektiviteyi asla sağlayamayız. Birine göre onurlu birine göre onursuz olur o zaman. Mesela, Maximus’un bir savaşçının onurlu ölümünü kendisine isteyip o sayede ellerinden kurtulup adamları kesmesi onu onursuz mu yapar? Onu kesmek üzere olan adamlara göre evet. Onurluluk erdemine göre bence hayır.

Duruyor, Lyn Corbray’de son Sansa povunda vardı.

Tam olarak konuda verilen örneklerle örtüşmüyor ancak gene de gerçekleştiği takdirde güzel bir ironi olacaktır.

Serinin başında Joffrey’e bakarak, şuna bak anasının sülalesiyle babasının sülalalesini denk tütüyor İşte lannisterlar böyle kibirli azizim muhabbeti yapan Jon’un muhtemelen Joffrey gibi yarı yarıya kurtlu ejderli sembol kullanacak olması…

Arthur Dayne’in “Bizim dizlerimiz kolay bükülmez” dedikten sonra ölmeden önce diz çökmüş olması sayılır mı?

Geri ödeme dedikde ben bir düşünce, durum ve hareketin düşünüldüğünden aksi ve ya kötü sonuçlar vermesini anlayorum ben.

Aerys,Tywinin Rayne ve Tarbeck hanelerine uyguladığı soykırımından etkilenib onu Eli ilan ediyor. 20 yıl sonra Tywin Targaryenleri soykırıma maruz bırakıyor.

Sayılmaz. Öncelikle kitapta nasıl oldu bilmesek de orada bahsedilen ‘diz çökme’ meselesi itaat ve yenilgiyi kabullenme meselesi ile ilgili.