Yeni Film Serisi Göktürk Üçlemesi

Daha önce Dağ, Dağ 2, Börü gibi yapımlardan tanıdığımız Alper Çağlar bu kez bizim gerçek anlamda özümüz olan eski çağ uygarlığı Göktürklere odaklanan bir film projesine başlamış durumda. Üç filmden oluşacak seri bizim saklı kalmış kültürümüzü bizlere ve dünyaya tanıtma amacı taşıyor.

Üçlemenin ilk filmi İlk Göktürk’ün 2019’da, ikinci filmi 40 Göktürk’ün 2022’de, üçüncü film Son Göktürk’ün ise 2025’de vizyona girmesi planlanıyor.

Açıkçası proje beni oldukça heyecanlandırdı. Film isimlerinden anladığımız kadarıyla seri Kürşat isyanı öncesi ve sonrasına odaklanacak. Bu konuda en iyi eser olan Nihal Atsız’ın Bozkurtlar serisinden ciddi anlamda esinlenmesi olası gibi.

2 Likes

ooooooooooooooo Yeniay bunu çok sevdim, hamdolsun Rabb’ime; sonunda birileri artık harekete geçip, bize tarihimizi -film/dizi ile de olsa- anlatan, gurur duyulacak projeler yapıyorlar artık… Başarılar, Allah yolunu açık etsin, hayırla sonuçlanır inşallah. Bekliyoruz efem. :slight_smile:

Yalnız beni endişelendiren ilk filmin biraz erken olması. Bir yıl sonra sadece. Böyle bir filmin efsane statüsünde olmasını isterim ve bir yılda nasıl hallolur emin değilim. Alper Çağlar kendini kanıtlamış bir isim.

Bu diriliş Ertuğrul değil bu filmde tek gerçek tanrı olan Gök Tengrinin borusu öter :stuck_out_tongue: asdfsa

1 Like

Bi proje yapılış amacını ve vermek istediği ana mesajı neden böyle bi teaser’da açıklar ki? Hayır, projenin ne kıymeti kalır o zaman. Daha dün aynı bunun gibi belli baya para harcanıb, üzerinde çalışılıcak bi projenin aynı hataya düşdüğünü gördüm.

Neyse iyi bişey çıkabilir ama kötü de çıkabilir, bakalım.

1 Like

kün tuğ bolsın kök kurıkan.

Çoktan başlamış olabilir, yani bu açıklama öncesinde hazırlıklar vs. başlamış olabilir?

Umarım öyledir ama çoktan başlamış olsa öncesinde duyardık gibime geliyor.

Orası belli olmaz, açıklamayınca duyması zor sonuçta. Neyse ölmezsek görürüz nasıl bir şey ortaya çıkacak. :slight_smile:

Mesela Börü uzun zaman önce yapılmıştı belki bu filmde öyledir

Conan The Barbarian soundtrack de iyi oturmuş :stuck_out_tongue:

Alper Çağlar’ı tarih yazacak.
İlk Dağ filmi kendisinden biraz önce vizyona girmiş ve daha popüler olan Nefes filminin gölgesinde kalmıştı.
Kıymeti bilinmedi. Daha iyi bir senaryo, MKEK sponsorluğu ve TSK nın yardımlarıyla Dağ 2 bombayı patlattı.
Gerçekten savaş filmi izletti bize. Şimdiye kadar hiç bir Türk filminde gerçek silah kullanılmadı. Tüfeklerde manevra fişekleri kullanmaları, kurşunların uçuşurken veya isabet ettiğinde çıkan sesin gerçekçiliği bile çok güzel bir ayrıntı. Gerçek paraşütçü ekipmanları kullanıldı hava kuvvetlerinin A-400 uçakları kullanıldı, Fırtına obüslerini gördük vs.
Dev bütçeli Kurtlar vadisi sinema filmlerinin savaş sahnelerinde bile namlunun ucuna yanıp sönen efektler koyup geçiştirdiler. Nasıl olsa çomar izleyici kitlesi hazırdı çünkü.
Alper Çağlar yaptığı işin hakkını vermeye çalıştı. Bütün kanallar Dağ 2 Fanboylarını avutmalık Söz, Savaşçı gibi s…imsonik diziler çekerken BÖRÜ ile yine farkını ortaya koydu. Birer saatten 6 bölüm, güzel senaryo ve yine güzel ekipmanlar. Gerçek silah kullanmasalar bile en azından airsoft kullandılar bu da birşey.
Şu Akp iktidara geldiğinden beri Türkçülüğü ve Atatürk’ü bu kadar ön plana çıkarmaya cesaret edebilen nadir insanlardan.

Ve şimdi 300 Spartalı tadında Kürşat ve 40 Çerisi geliyor. Büyük adamsın ulan. Yaptığın iş belki mükemmel olmayacak, belki Hollywood kalitesinde olmayacak ama niyetine girmen bile yeter.

1 Like