Yeniden Dirilme Süresi Hakkında

Evrende bir dirilme fenomeni var. Ama geçen gün aklıma geldi bunun vuku bulması için illa hemen öldükten sonra mı yapılabilir? Uzunca bir süre geçtikten sonra da insanlar diriltilebilir mi? Öyle bir şey olursa Joffrey gibi, Robert gibi ya da başka karakterleri tekrar diri görebilir miyiz? Özellikle Joffrey’in dirilip Purple King olarak hüküm sürmesi ve sonra dayak yiyerek ölmesi çok hoş olur.

Diriltme süresi sıkıntı değil hocam hallederiz sadece cesede zarar gelmesin yeter. Robb gibi Ned gibi Kafasız insanlarıda kafa nakli yaparak halledebiliriz sadece beden değişecek okadar

Martine kalmış birşey diyerek sıyrılıyorum konudan :smiley:

Duygu ile meşhur başlığımızda bu konu üzerine konuşmuştuk. Orada da söyledim, bunun belirgin bir süresi yok.

Ateş Whigtları için diriltme işlemi Buz olanlardan daha farklı; bir kızılcık şerbeti aracılığı ile yapılması gereken bir ritüel benzeri bir durum söz konusu, hatta onların deyişi ile bu büyü değil, kendilerinden gelen bir güç değil; ilahları onları vesile kılıyor. Öldüğü an da iş görebiiyor, Cat gibi 3 gün sonra da… Zaman sınırlaması yok gibi. Thoros, Beric’i diriltene kadar da pek bilinen, duyulmuş ve yaygın bir şey de değilmiş gibi Essos’da. Fakat kafası olmayan biri dirilmiyor, kemik haline gelmiş birinin de dirileceğinden şüpheliyim; yani beden iyi kötü kullanıma uygun olmalı mı? diye bir soru/çıkarım oluyor. Yani kafa/beyin olmayınca dirilecek bir şey de yok…

Buz whigtları ise ateşlerden biraz farklı. Kitaplarda onları anlatırken betimlemelerin ayrıntısına çok dikkat etmedim ama kafası yoksa bunlar da dirilmez herhalde. Dirilme süreleri? Bilinmiyor. Ateşler gibi üç gün sonra da bir sene sonra da olur yani ama şöyle bir şey söz konusu, buzlar, ateşlerden farklı olarak bir kişi aracılığıyla dirilmiyor. Biz dizide illa bir ww aracılığıyla diye gördük ama benim çıkarımım Sur ötesinde ölen herkes, öyle yahut böyle diriliyor.

İlk gördüğümüz buz ölüsü, Royce oğlanıydı; ölür ölmez dirildi. Yanında ww’ler vadı. Sonraki gördüklerimiz ise Sur’un az ötesinde bulunmuş bir iki ölü nöbetçi idi; Sur’un içine aldıklarında gayet ölü duruyorlardı ama cesetlerinin biraz farklı göründüğünü ve çürümediğini görmüşlerdi. Yanlarında ww yoktu. Sur, mantıken Büyük Öteki ve WW’leri ve büyülerini uzak tutmak için ama tabiri caiz ise virüsü Sur ötesinde kaptın mı Sur’da da olsan dirilebiliyorsun. Daha sonra 5. kitabın açılışında da ölülerden oluşan bir sürünün ilerlediğini ve warg’ın öldürdüğü kadının anında dirildiğini gördük(yine ww yoktu) hatta kurdun içine girmiş olduğu insanı görebildiğini bile söyleyebiliriz.

Bizim çıkarım şu oldu, biri bu ölüleri istediği zaman diriltiyor; warglayıp, onların aracılığıyla görebiliyor. Yeter ki o büyüsü Sur ötesinde vücuduna etki etmiş olsun. Tahminim o ki Sur yıkılsa bu etki gücü/büyü kuzeye tamamen anında yayılır. Yani Sur, bu kişinin gücünün bittiği, sınırlandığı yer. Sadece ww ordusunun geçmesini engelleyen şey değil.

Güzel bir yorum ancak ben işin eğer süre sınırı yoksa bu ölü olan ilginç karakterlerin dirilmesini de sağlar mı noktasındayım :joy:. Joffrey öleli çok olmadı çürümemişti sanırım daha. Ayrıca Qyburn gibi bir faktör var belki gizlice Joffrey’in çürümesini engellemiş olabilir ve Qyburn gibi bir sdsmın son öpücükten haberi olmaması mümkün değil. Eğer dirilirse süper olur. Zil takıp oynayabilirim.

Neyse hadi Martin yakıldı diye açıkladı de gene vd boz moralimi :confused:
Bir de dirilip en sonda gene de kral kalmaya devam ediyormuş :confused:

Yakılma geleneği - benim bildiğim- Targaryen hanesine has bir şey. Yani Joff yakılmadı, gömüldü diye biliyorum.

Sur yıkılır ise dediğim gibi muhtemelen büyünün etkisi Diyar’a tamamen yayılır ve arzu ederse ise bu kişi, Joff dahil orada yatan ve bedeni kullanıma uygun herkesi diriltebilir.

Qyburn nasıl becerdi de Dağ’ı diriltti, hatta kafasını kesip yerine bir cüce kafası koydu bilemiyorum, illa büyü kullanmıştır… Lakin Cersei’nin Joff üzerinde bu yöntemi kullanmasına izin vereceğini sanmam, sonuç olarak dirilen kişi buz ölüsü gibi beyinsiz ve iradesiz oluyor.

İnsana benzeyen, insan gibi hareket edip irade sahibi olan yegane kişiler -şimdilik- ateş ölüleri. Qyburn bir kızılcık şerbeti olmadığı için de bunu yapamaz. Zaten Thoros’a göre bu büyü de değil, ilahının gücü. Sonuçta Tanrı hayat verir ve öldürür.

Yani Qyburn diriltir demiyorum ama belki gizliden gizliye çürümesini engellemiştir. Öte yandan Joffrey için de ateş büyüsü kullanabilirler. O çocuk Starkların ezildiği düşüncesiyle öldü. Hoş değil.

Aslında Cersei takıntılı bir insan. Özellikle son olaydan sonra ruh sağlığı mahvoldu kadının. Eğer Qyburn ateşle diriltmenin de yöntemini bulursa derhal uygulatırç

Tormund Jon’a ölülerin eski anılarını koruduğunu söylemişti. Aslında bu pek doğru olmayabilir. Kendi iradeleri olmakla birlikte Buz’un baskın gücünden dolayı hizmet ediyor olabilirler. Biraz karışık oldu ama Jessica Jones’daki Purple Man gibi düşün.

Niye çürümesini engellesin? Amaç ne? Ayrıca öldüğü sırada KL’de değildi, tapınağa girip böyle şeyler yapmak kolay mı? Kim diriltecek? Cat mi? Thoros mu? :slight_smile:

Jones’u biliyorum da Purple Man kimdi ya? Ha şu herkesi kontrol eden herif. Evet, olabilir. Jon da bunu sorguluyordu zaten, bir şeyler hatırlıyor gibisinden.

Bilmem belki adam Kraliçenin biricik çocuğunu bir gün bilinçli biçimde diriltmeyi ve göze girmeyi umuyordur. Diritlmek için de çürümesini engellemek gerek kemik oalrak kalırsa işe yaramaz.

Tek rahipler Cat ve Thoros değildir bence. Ama sence de dirilse, villain olsa ve bizimkiler deşse çok güzel olmaz mı? Bence Jon ejderhasına yaktırsın.

Jessica Jones’un sapık rakibi ve evet tamamen kontrol diye bir şey yok ama bir şeyi yap dediği zaman karşı koyamıyorsun. O şeyi yapmayı normalde istemesen de çok şiddetli biçimde istiyorsun. Zaten Cat ilk versiyonda buz wight’ı olacaktı. Eh kadın ateş zombisi oldu ama aşağı yukarı benzer şeyler yapacağını öngörebiliriz demek ki tamamen iradesizlik yok ve belki bir şekilde kırılabilir.

Bir de dikkat edilmesi gereken başka nokta Jon öldüğü vakit şu gerçekten Jon’un ötekiler tarafından istendiği doğruysa wight olarak diriltmeye çalışabilirler. Yani Jon buz wight’ı olabilir ama warglık özelliği sayesinde kırabilir ihtimal var bence.

Buz wightlarini bilemem ama bence atesle dirilenler konusunda zamanla ilgili bir limit var.
Catelyn’in bedeni bulundugunda, Thoros ona Son Öpücük’ü vermeyi reddetmis, o yüzden Beric yapmis ve ölmüs. 3 günlük bir ölüyü diriltmek böyle bir seye sebep oluyorsa, bir limit vardir diye düsünüyorum, daha dogrusu, zaman geçtikçe diriltme islemi zorlasiyor sanki.

Öyle bir sey oldugunu sanmiyorum Dag konusunda, en azindan bana öyle yansimadi, yani Buz wightlari kadar iradesiz görünmedi. Konusmuyor, yemek yemiyor, tamamen görevine odakli, Cersei’ye bagli ama ne yaptiginin, ne yapmasi gerektiginin de farkinda gibi. Gerçi belki de aklim dizidekine takiliyor, emin degilim. Kitapta buz wightlari kadar iradesiz oldugunu isaret eden seyler nedir?

Cat ne zamandan beri Kizil Rahibe?

Gerçekten zor olduğu için mi yoksa kadın mahvolmuş olduğu için mi?

Ben onu pek düşünmeden Ayça’nın sözüne istinaen söyledim. Ama Beric diriltti ya ona istinaen sanırım.

Bogazinin kesilmis olmasini mi kastediyorsun?
Bilemiyorum, hani atesle dirilenlerin kalbi atmadigina ve dolayisiyla nefes almadiklarina bakarsak, o durumu dirilebilmesi için bir zorluk yaratir mi?

Yaa yok Kizil Rahibe falan degil, kolay mi öyle?
Tamam Beric ritüeli falan ögrenmis, R’hllor’cu olmus, kendini adamis ama Catelyn’de su an öyle bir durum görmedik.

Şimdi bu diriltme işlemi sırasında Beric öldü. Yani bu olay dirilten de bir şeyler alan bir şey.

Dolayısıyla evet, durumunu görmek suretiyle diritmenin daha zor olduğunu düşünmüş olabilir, böyle bir gerçek olanilir.

Bunu bilemem çok önemli de değil açıkçası zaten konuyla pek ilgisi Yok yanş ana tema başka kızıl rahipler olabileceği sadece :sweat_smile:

O adam çoktan göz girdi ve güvenini kazandı. Çürümesini engelleyecek bir yol da yok, buzhaneye koymadığı yahut tuz yatağına yatırmadığı sürece. Böyle bir şey olmaz, yazarın yapmayacağını biliyorsun ve hayır, eğlenceli bir ekleme olmaz; aksine Bayar.

Zaman geçtikçe imkansız hale geliyor ise reddetmek yerine denemesinden zarar gelir miydi? Bence ölüm şekli ve ölüsünün 3 gün boyunca suda beklemesi gibi etkenler yüzünden… Adam dirilecek şeyin ne olacağını aşağı yukarı tahmin etmiş olsa gerek.

Dizideki de gayet iradesiz bence, buz ölüsü kadar olmasa da…

Kitapta da ne söylense yapan biri olduğu aşikar. Bence o adam Qyburn’un kontrolünde. Aksi halde böyle bir yaratık(kafası bile değişik yani) nasıl zapt edilebilir ki? Ölüp diriliyorsun, kafanı kesip yerine başkasını koyuyorlar… Çıldırması gerek…

Beric, kızılların öpücüğü ile hayata döndü ve ona verilen öpücüğü Cat’e verdi ve kendisi öldü. Sen ben vermeye kalksak işe yaramaz. Ayrıca adam R’hllorun savaşçısı, müridi.

Eski bir canavarı diriltmesiyle çocuğu diriltmesi aynı şey değil. Eğer bu olursa Cersei tapar ona.

Bence eğlenceli olur. Belki kitabı yeniden okurken Joffrey’in gıcıklık yaptığı yerlere gelmemin de bir etkisi vardır.

Gelirdi herhalde, Beric kadini diriltirken öldü. Son Öpücük ritüellini yapanlar da kendilerinden bir sey kaybediyorlar her seferinde, ne kadar zorluysa, kayip o kadar büyük oluyor herhalde.

Ben Catelyn’den bahsediyorum. Beric’in zaten özetle bir çesit savasçi rahip oldugunu, kendini adadigini söyledim. Catelyn ne zamandan beri bir Kizil Rahibe diye sordum ben, senin “Kim diriltecek? Cat mi? Thoros mu” demene. Cat’i neden saydin, onu anlamadim.

The Walking Dead sandım. Morgan’ın kafasına sıksınlar.

Bununla ilgili bilgi nerede yazıyor?

Bu arada evet, sanırım bir sınırı varmış bu işin…

Leydi Catelyn?” Gözleri yaşlarla doldu. “Sizin… sizin öldüğünüzü söylediler.”

“Öldü,” dedi Myrli Thoros. “Freyler onun boğazını bir kulağından diğerine kadar kesti. Onu nehrin kenarında bulduğumuzda öleli üç gün olmuştu. Hanvin, leydiye hayat öpücüğü vermem için yalvardı ama çok geç olmuştu. Yapmadım. Ama Lord Beric dudaklarını onun dudaklarına koydu hayatın alevi ondan leydiye geçti. Ve… leydi ayağa kalktı. Işık Tanrısı bizi korusun. Leydi
ayağa kalktı.”

Dağ için iradesiz dedim, bilinçsiz demedim. İkisi farklı bence. :slight_smile:

Ah, anladım… Beric o öpücü verdiği için Cat’e; Cat de başkasına verebilir diye düşündüm, o yüzden… Yani en başta o hayat o ateş ile verilmişti, Beric de aktarınca başkasına Cat’in oldu gibisinden…

Aslinda bilmiyorum, aklimda öyle kalmis, belki de böyle bir bilgi yok :smile:
Beric Son Öpücük ritüelini gerçeklestirirken hayatini kaybetmis, kendi canini Catelyn’e vermis gibi bir durum var, yani sanirim daha çok buradan “Son Öpücük’ü gerçeklestirenler kendilerinden de bir sey kaybediyorlar” çikarimini yaptim.

Bilinçsiz… Iradesiz… Evet, kelime olarak farki görüyorum ama Dag konusunda bilinçsiz ve iradesiz’in farkini biraz daha açar misin?

:face_with_raised_eyebrow: Enteresan, ama ben böyle bakmiyorum olaya; “Aktarilan ates”, “O atesin sahibi atesi baskasina verebilir”… Yani “o ates” diye bir sey oldugunu düsünmüyorum.