Ygg (Efsanevi Ağaç)

Ygg insan eti ile beslenen şeytani ve efsanevi bir ağaçtır. Efsaneye göre Gri Kral ilk uzun gemiyi Ygg’in sert ve soluk odunundan oymuştur. Ygg bir büvet ağacı olabilir. Çünkü eskiden İlk İnsanlar suçluların iç organlarını yürek ağaçlarının dallarına asardı.

Kaynak: Ygg - A Wiki of Ice and Fire

4 Likes

Aslında Ygg ismi sanırım İskandinav miti yggdrasil ağacından geliyor ama isim dışında benzerlik yok gibi.

İsim dışında benzerlikler var. Ygg aslında büvet ağacı. Büvet ağacındayken Bran’in insan kanı içtiğini biliyoruz. İnsan ile beslenen ve yggdrasil ağacı ile onlarca bağı olan büvet ağaçlarından bahsediliyor o efsanede.

Demir Adalar’la alakalı değil bu ağaç. Demir Adalar’ın hiçbir halktan olmadığı söyleniyor. Gün Batımı halklarından olduklarını söyleyenler var. Ve Yalnız Işık konusu. Nasıl bir kale yapılır oraya ? Kim yapar ? Kim yaşar orda. Neden yaşar ? Orası Gün Batımı’na çok çok yakın bir yer. Asshai’ye yakın olduğunu da söyleyebiliriz o halde. Bu dünyayı yuvarlak halde birleştirirsek yakın oluyor

Kafam karıştı. Büvet, asoiaf’a has bir şey. İskandivan mitlerindeki yggdrasil net hatırlamıyorum ama kayın ağacı gibi yaz-kış yaprak dökmeyen bu yüzden ölümsüz kabul edilen bir ağaç idi. Bu ağaç da aslında Türk mitlerinde var, Türk kökenli yani, İskandivanlara bizden geçme. Birebir aynısıdır, 9 dallı vs. bizde boy iken onlarda dünya şeklindedir. Yggdrasil mi yoksa onunla bağlantılı mı emin olunamayan özel efsanevi bazı ağaçlardan da bahsedilir İsk. mitlerinde. Lakin ben hatırlayamadım insan ya da insan kanıyla beslenen bir ağaç?

Bunu söylemek için dünyanın büyüklüğünü bilmek lazım. Kim bilir Asshai-Yalnız Işık arası neler var? (Ah, GRRM Elissa’mın hikayesini yazsa)

Yok iskandinav mitolojisindeki yggdrasil’den bahsetmiyorum şu an. Ygg ağacının insan etiyle beslendiği geçiyor ya hani. İşte aslında o ağaç büvet ağacı. Büvet ağaçları ile yggdrassil arasındaki onlarca bağ, ayrı bir konu. Sadece büvet ağaçları ve yggdrasil arasındaki bağ, ygg (yggdrassil sebebiyle öyle isimlendirilmiş olan) ağacı ile büvet ağaçları arasındaki bağlantıyı kuvvetlendirmek için.

1 Like