Yi Ti'de Azor Ahai Kehaneti

Buz ve ateşin Dünyasını okurken AA ve uzun gece üstüne Yi Ti efsane yada hikayesine dikkat!!!
Bilmiyorum burada daha önce bahsedildi mi?
Vahşi adamlar ve meşum yaratıklar Muazzam İmparatorluk sınırlarında cirit atarken, gururlu, ufak krallar asileşmiş ve sıradan halk açgözlülük, kıskançlık, şehvet, cinayet, ensest, oburluk ve tembellik batağına sürüklenmiştir.
Opal İmparatorun kızı, Ametist İmparator ismiyle tahta çıktığında, onun kıskanç genç erkek kardeşi onu devirip katletmiş ve Kantaşı İmparator ismi altında dehşet saçan hükmünü başlatmıştır. Karanlık sanatlara, işkenceye, ölüm büyülerine bulaşmış, halkını köleleştirmiş, bir kaplan-kadım eşi olarak almış, insan etiyle ziyafet çekmiş ve gökten düşen kara bir taşa tapınmak için esas tanrılarını yere çalmıştır.
(Birçok âlim Kantaşı İmparatoru, varlığını bilinen dünyanın birçok liman kentinde hâlen sürdürmekte olan meşum Yıldızlı Bilgelik Kilisesinin ilk Yüce Rahip’i kabul eder.)
Uzak Doğu yıllıklarında, Uzun Gece isimli karanlık çağı başlatanın, Kantaşı nın tahtı gasp’edişine verilen ismiyle Kanlı İhanet olduğu yazılıdır. Dünyaya salman onca kötülük yüzünden umutsuzluğa kapılan Işıktan Kadın dünyaya sırtını dönmüş ve Gecenin Aslanı insanoğlunun günahkârlığını cezalandırmak için bütün hiddetiyle ortaya atılmıştır.
Karanlığın ne kadar sürdüğünü kimse bilmese de, herkes muazzam bir savaşçının -çeşitli kaynaklarda Kahraman Hyrkoon, Azor Ahai, Yin Tar, Neferion ve Eldric Gölge Kovalayan ismiyle bilinir- insanoğluna cesaret vermek üzere yükselip elinde alevli kılıcı Işık Getirenle erdemlileri savaşa götürmesiyle karanlığın yok edildiğini ve ışık ile aşkın dünyaya bir kez daha geri döndüğünü kabul eder.
benim dikkatimi çeken noktalardan bir kaçı
1 gökten düşen kara taş
2 ışıktan kadın
3 gecenin Aslanı
4 muazzam savaşçı
Birde
Şu alıntı ya dikkat
Dothrakiler Vaes Dothrak’ı şehirlerin en kutsalı sayarlar. Biniciler burayı, bir gün bütün khalasarlann bir kez daha her yeri fetheden, “dünyaya binen aygır” denen muhteşem
Jchalm sancakları altında bir araya geleceği, barış ve güç dolu bir yer olarak gördükleri için burada kan dökmek yasaktır.
Bu 5. kitabın bitişinden dolayı Daenerys gibi ama yukarıdaki Alıntıda Daenerys olmadığı belli
sizin fikirleriniz nedir ?

Her yerin farklı efsaneleri var. Bu da onlardan biri elbette. Yani bu Azor Ahai’ye fazla takılmamak lazım aslında. Çünkü bir suprizle karşılaşmayacağız. En büyük supriz Azor Ahai’nin Yamalıyüz çıkması olur

doğrudur fakat ben kahanetten çok buradaki ayrıntılara takıldım
konuyu açmamdaki maksatta ayrıntıları daha iyi konuşabilmekti

Opal İmparator: Robert Baratheon
Ametist İmparator: Joffrey
Kantaşı İmparator: Tyrion
Kaplan Kadın: Sansa
Işıktan Kadın: Cersei
Gecenin Aslanı: Jaime
Muazzam Savaşçı: Jon

ametist imparatoriçe olacak yani bir kadın joffrey olamaz

benim okuduğum bir teoride bu mücevher ismi taşıyan imparatorların-
Yeşim İmparatoru, Turmalin İmparatoru, Onyx İmparatoru, Topaz İmparatoru ve Opal İmparatoru,inci imparator ve ametist imparatoriçe(dawn imparatorluğunun büyük imparatorları)- westeros taki bir çok hanenin kurucusuyla aynı kişi oldukları yazıyordu.örneğin mimar brandon’un inci imparator olması.ipucu olarakta fatih aegon’un tacı çok sadeydi ama üzerinde bu imparatorların adlarını taşıdıkları mücevherlerden 7 tane taş vardı.mace tyrellin joffrey e verdiği kupadaki haneler bu taşlardan yapılmıştı.starkların ki incidendi.
bence savaşçı jon kesinlikle.bu saatten sonra başkasının çıkacağını zannetmiyorum.

kara taş hightower ların kalesinin altındaki olabilir.ışıktan kadın ashara dayne olabilir-kayan bir yıldız-.gecenin aslanı’ndan emin değilim o kadar güçlü bir lannister yok seride belki tywin olabilirdi ama-zaten aslan geçiyor diye bir lannister olmayabilir-.muazzam savaşçı jon’dan başka adayım yok barristan çok yaşlıı jaime tek eli yok diğerleri o kadar önemli değiller

burası biraz her millette olan üstünlük anlayışını yansıtıyor bence pek bir anlamı yok.ama bence biz savaşı westeros içinde bekliyoruz ama savaş doğuda da olabilir-ya da oraya da taşabilir- neden 5 kitaptır doğuyu görüyoruz başka hiç bi fikrim yok çünkü. sonunda bir dünya fethi görebiliriz yeni bir valyria kurulabilir.

aslında tahta çıkış şekli ile benziyor. Annesi Roberttı öldürdü Nedi öldürdü çok öncesinde Lord Arryn ı öldürdü o tahta çıkabilsin diye

nerede okudun bilmiyorum ama bu cümleler Buz ve Ateşin dünyası kitabından illaki bir yerlerde farklı anlatım vardır
jon a ben de katılıyorum tek AA ve o Jon

westeros ve Esos un birleşik olduğuna dair teoriler var savaş 2 cepheli olabilir
ve ben Dany 5. kitabın sonunda ordaydı dedim ondan yoksa fethi onun yapacağının açıklamasıda yok ama bakalım herşey mümkün

Jon Arryn’i Baelish öldürdü.

benle konuşma
bilmedende yorum
öldüren karısı lıse Tully Arryn dı, onu manipüle eden Bealish, Bealishte Lanesterlar için yaptı yani fark yok

Ok ._. niye triggerlandın anlamadım. He birde, Baelish Lannisterlar için yapmadı ki. 5 kralın savaşının tohumlarını ekti.

Kendi düşüncen en doğrusu, benim düşüncem en yanlışı gibi konuşuyorsun. Yani Lannisterlar Baelish’in neyi ki onları desteklesin djdkdkddk.

ben ne dedim Joffreyin tahta çıkış şekli benziyor dedim onu neye göre dedim

buna göre dedim asla düşüncem doğru demedim
buda sana son cevabın bir daha konuş dur yazmayacağım sana

Böyle diyerek benim düşüncemin kesinlikle yanlış oldu iddia etmişsin, ben sen irite olma diye öyle söylemiyorum da, sen bam güm giriyorsun dkdkdkdld. Sansa Stark nickli çok sevdiğim bir arkadaşım var da, o yüzden sana nazik davranmaya çalışıyorum sanırım skskdkdkdkdk.

ben senin fikrine birşey DEMİYORUM SENİ KAALE ALMIYORUM NEDENİDE O İLK YAPTIĞIN ŞEY
HALADA OLAYI NE YÖNE DÖNDERMEYE TÜM SUÇU BANA ATMAYA ÇALIYORSUN
NEZAKETSİZ HALİNİDE GÖRDÜM SAMİYETİNİDE
SENLE O YÜZDEN TARTIŞMIYOR KONUŞMUYORUM VE KONUŞMAYACAĞIM BU DA SON LAFIM
BİR DAHA BENLE MUHATAP OLMA O KADAR

Sıkıntı şu. Tüm tartışmayı ben başlatmışım gibi davranıyorsun ama başlatan, devam ettiren sensin. Seriyle alakalı bir konu da sana cevap veriyorum, konuşmayı yine kişisele çekiyorsun. Beni kaale almadığını söyleyip duruyorsun ama cevap verip duruyorsun. Birde son lafım felan skdldldlel. Ya o olayın şaka olduğunu söyledim, niye inkar edip duruyorsun djdıdkdke. Bunları özelden söyleyince de cevap vermiyorsun. Yani diğer insanlar görmeyince seni kesmiyor felan sanırım benim gerçek yüzümü (?) görmedikleri için. Burda açık ve net görülüyor. Ahlaksızın tekiyim. Dimi?

Bunu biraz daha açsana, ilgimi çeker gibi oldu. Yahut okuduğun yerin adresini vs. versen başlığın?

Hayır, karısı öldürdü; LF gazıyla. Adam azmettirici, katil ise Lysa

@fecr kavga etmeyin burada rica edeceğim. Birbirinizi görmezlikten gelin…

https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/478o1d/spoilers_everything_the_gemstone_emperors_of_the/?st=jerf2gmr&sh=2a1dbb2f buradan bayaaa uzun bir teori bazı yerleri anlamadım ayrıntılı açıklayamam o yüzden ama sen bir bak buraya