Yıldızlı Sept

(@Ulu_Kurt, bir tane daha)

Yıldızlı Sept, Eskişehir’in Septi olarak da bilinir, Eskişehir’deki Balşarabı Nehri’nin yanında bulunun büyük bir septtir.

==Tasarım==

Yıldızlı Sept, siyah mermer duvarlardan ve kemerli pencerelere sahiptir. Dindarların köşkleri septin yanında bulunur. Yıldızlı Sept’in Baelor Septi ve Yüksekbahçe’deki kale Septi dışında rakibi yoktur.

==Tarih==

Yıldızlı Sept, Lord Triston Hightower tarafından naibi ve danışmanı Septon Robeson tarafından inşa edilir. Burası Fetih Savaşı’ndan önce bin yıl boyunca Yüce Septon’un yerleşkesi olur.

Aegon I Targaryen Karasu Nehri’nin ağzına ayak bastığında Eskişehir’deki Yüce Septon kendini yedi gün yedi gece Yıldızlı Sept’e kapatır ve yedi gün boyunca yemeden içmeden dua eder. Yedinci günün sonunda ortaya çıkar ve Yedi İnancı’nın Aegon’a karşı durmayacağını, aksi halde Eskişehir’in yanacağı ve Yıldızlı Sept’in yok edileceğine dair bir kehanette bulunur. Lord Manfred Hightower bu kehaneti önemser ve Aegon şehir kapılarından belirdiğinde ona kapıları açar. Aegon İnanç tarafından kutsal yağ ile vaftiz edilir ve Yedi Krallık’ın Lordu ilan edilir. Yeni kral diyar gezileri sırasında Yıldızlı Sept’teki Yüce Septon’u ziyaret eder.

FS 25’te Prens Maegor Targaryen ve Ceryse Hightower Yıldızlı Sept’te evlenir. FS 37 yılında Aegon’un ölümünden sonra oğlu Aenys İnanç tarafından kutsal yağ ile vaftiz edilir. FS 39 Yüce Septon Maegor’un Alys Harroway ile evlendiğini duyunca onu kınar. FS 41 yılında, İnanç Ayaklanması sırasında Visenya Targaryen tarafından Aenys’e Yıldızlı Sept’i ve Hatıra Septi’ni yok etmesini önerir ama reddedilir. Kral olmasından sonra Maegor, Eskişehir’deki Savaşçı’nın Oğulları tarafından korunan Yıldızlı Sept’i yok etmekle tehdit eder. Ona karşı çıkan Yüce Septon’un aniden ölmesinden sonra Eskişehir’in kapıları Targaryen güçlerine açar. En Mütedeyyinler onun yerine Pater’i getirir. FS 48’de Septon Ay binlerce takipçiye Pater’in halefini, nam-ı diğer Yüce Yalaka’yı, onun Maegor’u kınamaya zorlamak için Eskişehir’e doğru önderlik eder.

Yüce Septon’un yerleşkesi Yıldızlı Sept’ten Kral’ın Şehri’ndeki Büyük Baelor Septi’nde taşınır.

==Son Olaylar==

===Kargaların Ziyafeti===

Zachery Frey, Yıldızlı Sept’te eğitilir.

2 Beğeni

Vikiye eklendi :slight_smile:

20202020

1 Beğeni

BU kutsal yağ nasıl bir şey çok merak ettim. Maegor elini atmışken bu şehri ve içindeki yobazları da yaksaymış çok güzel olurmuş :innocent:.

Hıristiyanlıkta da var bu. Ama tam bilmiyorum.

Ya bildiğiniz okunup üflenmiş zeytin yağı gibi bir şey işte. :smiley: