Yine Bir Skandal: Kız çocuklarının diri diri gömülmesini savundu

http://www.cumhuriyet.com.tr/amp/haber/turkiye/934172/Kiz_cocuklarinin_diri_diri_gomulmesini_savundu__O_zaman_da_bugunun_hali_varmis…_Bosuna_degil.html

Bu konuda bir şey söylemiyorum siz ne düşünüyorsunuz

Okurken kanım dondu…

Böyle insanların amacı ne olduğu belli; hiç zaman kaybetmeden kodese tıkacaksın böylesini! Yahut süreceksin!

Şöyle birseyde var bu adamın dediklerini sırf bir tarikatın lideri veya hoca diye sorgusuz sualsiz kabul edecek birsürü insan var ve bu toplumda giderek artıyor ve en fazla tepki sosyal medyada bu adamlara küfür ediliyor. Ve sonra sorun bitiyor bir başka skandal ortaya çıkana dek bu konu konusulmuyor. Bir yaptırımda getirmiyor hükümet zaten hükumetin amacı “Dindar nesiller yetiştirmek” ben ülkenin geleceği için çok endiseliyorum sürekli bir Din baskısı uygulanıyor. Bize

‘din baskısı’ nedir, biliyor musun? Seni belli bir inanç içine sokulup, tüm gerekliliğini yapmaya şöyle ya da böyle sokmaktır(Daha düne kadar bu söylediğimin tersi için baskı yapılıyordu.). Oysa 15 yıldır bu ülkede içkisini içen içiyor, sabaha kadar alemlere akan akıyor ama diğer yandan da ibadetini yapmak isteyen de yapıyor. Başını kapatmak isteyen de kapatıyor. Senin ‘endişeliyim’ dediğin ülke ortamı şu an böyle. Yanlış anlama olmasın ben bir siyasi oluşumu vs. destekleme cümleleri kurmuyorum; sosyolojik ortamdan bahsediyorum.

Yaşını bilmiyorum ama endişeli olmadığın ortamda ise 1. öbektekiler yine dediğimi yapıyordu ama 2. gruptakiler bunları rahatça yapamıyordu. Şahsi olarak başım açık biriyim ama etrafımda başı kapalı diye açmaya zorlanan insanlar oldu; başı kapalı diye üniversite okuyamayan arkadaşım var, özelden okumak zorunda kalmış ama diplomanın denkliği olmadığı için lise mezunu görünüyor. Bizim zamanımızda değil ama babamların zamanında Çankaya’yı geçtim Kızılay’a başı kapalı sokmazlarmış, Ankara’da doğma büyüme olduğu için görmüş yaşamış bunları; Ulusay’a git sen derlermiş. Hatta Aşık Veysel’i bile Kızılay’a sokmamışlar, köyden kasketli gelmiş, diye.

Peki, hükümet eliyle desteklenen ‘dindar nesil’ projesi ne? Aslında adı üstünde, sekülerleşmeye karşı; milli değerleriyle beraber dini değerlerini de hatırlayan, öğrenen, benimseyen; ahlaklı bir neslin arkadan gelmesini ummak. Bunun için de elbette projeler üretilir ve uygulanılır. Ha eksik ve hatalar olur, olağan. Sen dersin ki “ben seküler yaşayacağım”; kim engel oluyor? Benim deist bir arkadaşım var, kafasına göre rahatça yaşıyor; ateist tanıdıklarım da var onlar da keza hayatını yaşıyor.

Baskı görmemişsin sen, görmezsin de hiçbir zaman inşallah. Çok iğrenç bir şey çünkü.

Konusu geçen adam ve adam gibiler konusunda yaptığın yoruma da genel olarak katılıyorum; iki küfür edip, bırakılınca gereği yapılmış gibi işimize geri dönüyoruz. Oysa gerekenin yapılması için mercilere baskı uygulamak gerekir.

ben hiç bakmıyor sinirlerim de bana lazım

Neredesin kız? Yeminle az önce aklımdan geçiyordun; nerede bu fecr? diyordum. :slight_smile:

ALLAH razı olsun canım kitaplarımı gömüldüm her yerde az takılıyorum

Endişeliyim çünkü ülke olarak cidden bilimsellikten çok uzaklaştık evrimi ders kitaplarından kaldırıyoruz. Cumhurbaşkanımız antropoloji çalışmaları hakkında laf söyleyebiliyor ve bunu kafatası ayrımcılığı diyebiliyor. Ve bilimsellikten uzaklaşan halkların halini görüyoruz. Ne zaman Ahmet Haşim’in Anadolu hakkındaki mektubunu okusam sinirleniyorum. Evet geçmişte cahil bırakıldık osmanlı bilimsel anlamda iyi bir ülke değildi ama bize atatürk gibi bir lider geldi ve modern bir ülke yarattı ve inanılmaz işlere imza attık. Ve şuanda bu durumda olmamızı bende birtakım siyasi kişilere bağlamıyorum onlar oy için kendine yakın gördüğü kitleye oynuyorlar. Suç tamamıyla bizim atatürk gibi bir lider gelmesine rağmen biz yinede bu duruma düştük. Heryerde dini kendine göre yorumlayan hocalar var bir hoca çıkıp uzay araştırmaları hakkında laf söyleyebiliyor. Ve hiçbir bilgisi olmaksızın bunu yapıyor. Son yıllarda yaşadığımız çocuk istismarı, kadına şiddet, çocuk yaşında evlilikler bunlar artık normal konuma geldi artık kimse bunları duyunca aşırı tepki vermiyor. [quote=“YeniAy_Ottoman, post:5, topic:10486”]
Şahsi olarak başım açık biriyim ama etrafımda başı kapalı diye açmaya zorlanan insanlar oldu; başı kapalı diye üniversite okuyamayan arkadaşım var, özelden okumak zorunda kalmış ama diplomanın denkliği olmadığı için lise mezunu görünüyor. Bizim zamanımızda değil ama babamların zamanında Çankaya’yı geçtim Kızılay’a başı kapalı sokmazlarmış, Ankara’da doğma büyüme olduğu için görmüş yaşamış bunları; Ulusay’a git sen derlermiş. Hatta Aşık Veysel’i bile Kızılay’a sokmamışlar, köyden kasketli gelmiş, diye.
[/quote]

Evet efendim olmuştur. Bu insanlarında özgürlüklerine saygılı olmak lazım [quote=“YeniAy_Ottoman, post:5, topic:10486”]
Peki, hükümet eliyle desteklenen ‘dindar nesil’ projesi ne? Aslında adı üstünde, sekülerleşmeye karşı; milli değerleriyle beraber dini değerlerini de hatırlayan, öğrenen, benimseyen; ahlaklı bir neslin arkadan gelmesini ummak. Bunun için de elbette projeler üretilir ve uygulanılır. Ha eksik ve hatalar olur, olağan. Sen dersin ki “ben seküler yaşayacağım”; kim engel oluyor? Benim deist bir arkadaşım var, kafasına göre rahatça yaşıyor; ateist tanıdıklarım da var onlar da keza hayatını yaşıyor.
[/quote]

Din eğitimi konusuna ben farklı bakıyorum daha çevresini anlamayan çocuklara belirli dogmaları empoze ederek onları dindar yapma çabası boşuna dediğim gibi bu çocuklar daha neyin doğru olduğunu anlayamadan çok küçük yaşta gerek aile tarafından gerekse eğitimle bu bilgilere marus kalıyorlar. Burada sadece okulu da suçlayamam devlet de bu eğiti mi vermek zorunda yoksa aileler belirli tarikat veya başka yerlere çocuklarını gönderiyorlar.
Umarım anlatabilmisimdir bu benim gözlemlerimden ve okuduğum kitaplardan çıkardığım sonuç

sokaklarda hamile kadınlar gezmesin dendi, annenin bacağı bile erkeği tahrik eder dendi
herkes diyor ki din eğitimi verilsin, dini eğitim verelim, çocuklar dini öğrensin
ok öğrensinler, öğretelim ama dini kadının etinde saçında aramayalım da ne zaman baksam birilerini kadının tüyünde etinde şuyunda buyunda din arıyor
15 yıl oldu hala en büyük örnek türban yasağı kalktı. Doğru kalktı sonra dini olarak ne yapıldı
2 3 ay önce (zamanı yanlı hatırlıyor olabilirim ) Arap vatandaşlarımızın çok eşliliğine karşı kanun hazırlanıyordu. (Kişiye özel kanun olmaz olursa Anayasaya insan haklarına aykırı olur ) bu ne demek siz hesaplayın
kıravat taktı diye iyi hal indirimi almadı mı tecavüzcüler bu 15 yılda
hatta meclisten bu tecavüzcüler için bir yasa çıkaracalardı muhalefet engel olupta ertesi gün iktidar partisinin (o kanunu çıkarmak isteyen mm ler ) kadın kollarına kadar herkes ayağa kalkmadı mı ?

Herkes kendi şahsi yaşadığı tecrübeye göre fikir sahibi oluyor şüphesiz, bu yüzden hayatın daha fazla içinde olmalıyız diye düşünüyorum; hepimiz buna dahiliz.

Senin yaşadıkların böyle bir sonuca götürmüş seni benim yaşadıklarım ise biraz daha farklı bir sonuca götürüyor şüphesiz ki… Şimdi güzel yürekli kardeşim, ülke sanki son yıllarda bilimsel olarak gerilemiş gibi konuşmana katılmıyorum. Sebep? Öncelikle şunu sormak gerek; 15-20 yıl önce bu ülke ne üretiyordu? Çünkü geçmişte bilimsel gelişmişlik konusunda çok da ileride değildik. Aslında bunu en iyi akademik makale sayısına bakarak mukayese edebiliriz ama bu konuyu da hiç araştırmadığım için bir oran/sayı vermem mümkün değil. Buna rağmen şu şekilde bir kıyaslama yapabilirim; savunma sanayisi daha düne kadar %80-90 kadar dışa bağımlı iken -yanlış olmasın oran ama- şimdi %60’a kadar en az geriledi diye biliyorum. Bir dk. bir bakayım. Evet, doğru.

Daha dün gördüm; Konya şehrinde Robot fabrikası varmış, yahu bildiğin robot. Bir de bu Konya dindarlığı ve muhafazakarlığı ile bilinir, bilirsin. Sağlık alanında ise baya çığır açma yolunda ilerliyoruz hamdolsun. Dayım yüksek rütbeli bir polis memuru, tömör bulundu maalesef(şükür iyi şimdi, tedavi oluyor. Okuyunca bir şifa duası ederseniz, makbule geçer. Şimdiden Allah razı olsun.). Geçen görüştüğümüzde bize bu konudaki gelişmeleri aktarmıştı, bizimkilerin muazzam ilerleme kaydettiğini vs. aktardı; kanser konusunda yeni bir tedavi yöntemi bulmuş bizimkiler; bildiğin devlet özel koruma vermiş bilim adamlarına ki öldürülmesinler ya da kaçırılmasınlar, biliyorsun son yıllarda çok Aselsan çalışanı öldürüldü, suikasta kurban gitti… Diğer yandan benim teyzemin oğlu, 40 yaşlarında; şimdikileri hiç sevmez misal ama 2010’damı ne gelmişti ülkeye yıllar sonra(daha önce de olabilir), Almanya’da yaşıyor; şaşırmıştı. “Eskiden Almanya 20-25 yıl fark atardı, şimdi Türkiye Almanya2ya 20 yıl fark atmış.” dediydi. Viyana’da yaşayan amcamgiller temelli dönüş yaptı.

Bunlar sadece benim bildiğim gördüğüm şeyler… Dini konularda atan tutanlara gelince; aslında bu bahsettiğin adamların alayı ALAYLI dediğimiz tarikat eliyle yetişen insanlar, önlerini bir şekilde kesmek gerek ama yasa yok galiba… Bunun dışında akademik olarak bu işi yapan insanları takip ediyorum, oldukça bilimsel ve akılcı şekilde ilerliyorlar ve bu bahsettiğin adamların pisliklerini temizlemeye çalışıyorlar desek yeridir. Onu da geçtim zaten bu bahsettiğim adamları bu tarikatçılar, sırf bu yüzden sevmiyor ve kötü göstermek, sapık göstermek için uğraşıyor.

İnsanların küçük yaşlarda dini bilgiler ile donatılmasına gelince; dini şeyler deyince akla ne geliyor emin değilim ama bizim kast ettiğimiz şeyler; ahlak. Ahlak deyince de akla cinsel edep gelmesin sırf; yalan söylememek, haram yememek, çalmamak, dürüst yaşam gibi ahlaki değerlerden bahsediyoruz ve evet, sapık insanların önüne geçmek adına da edep ve namus öğretmek… Yoksa daha çok çocuk istismarı haberi alırız. Yani temelde insanlar psikolojik ve dini yönden beslenir ise zaten sağlıklı bir birey olacaktır, inşallah… Şimdi 30 yaşına gelmiş bir adama milli değerleri aşılayabilir misin? Aşılayamazsın, Can Dündar gibi bir adam çıkar ortaya büyüdüğünde. Bu yüzden küçük yaşlarda aşılanıyor, değil mi? Aynı şey dini değerler için de geçerli. Milli ve dini değerleri asla birbirinden ayrı görmüyorum, aksine bir bütün parça bu; bu yüzden ikisi de doğru şekilde insanlara küçük yaşlarda aşılanması gerekir. Kişi büyüdüğü zaman bu inancın içinde olmak istemez ise kendi kararını verir, zaten mesele de İslam halkası içinde büyümesinden ziyade İslam ahlakı ile büyümesi…Yoksa senin söylediğin gibi bu sözde İslamı anlatan tarikat şeyhlerinin eline düşüyor; düşünmeyen, sorgulamayan köleler ortaya çıkıyor. Yani zaten yıllardır bu ülke aynen senin söylediğin şekilde dini eğitim veriyordu, belli bir yaşa kadar din dersi alması kesinlikle yasaktı! Ne oldu? Ne faydasını gördük? En milliyetçiyim diye etrafta gezinen; yediği kaba tükürenlere iğreti olduğunu iddia eden kişiler tanıdım, adam kendi karısının ailesini soydu, yediği kaba tükürdü! Yahut çok eşitlikçi olduğunu vs. iddia eden ama iş özgürce siyasi fikrini seçmeye gelince kendinden başkasına yaşama hakkı tanımayan da gördüm; anında tü kaka pislik! sözleri havada uçuştu. Bakıyorsun mini etek giymiş diye kıza tekme atıyor; diğer yandan bakıyorsun başı örtülü diye saçını çekip, hakaretler yağdırıp darp ediyor insan birbirini. Günümüzde daha bir iki sene evvel olmuş şeyler, hepimiz hatırlıyoruzdur. Yani bunlar hep insanların temelde ahlaktan yoksun yetişmesinden kaynaklı. Maalesef.

İnşallah ben de dilim döndüğünce kendimi iyi ifade edebilmişimdir. :slight_smile:

Sağlık ve huzur yerinde olsun da gerisi önemli değil, kitap iyidir; boş ver az takıl öyle ise ama unutturma kendini. Duygu’ya da demiştim zaman zaman senle didişiyoruz ama ne bileyim alıştım sana, görmeyince gözlerim arıyor. :slight_smile: Seviliyorsun, bilesin. Didişsek de :slight_smile:

didişmeden anlaşamayız zaten ben şikayetçi değilim didişmekten :wink: asıl her zaman canım cicimli geçinmek problem bence o zaman ikimizden biri kendi düşünemeyen karar veremeyen kişi olurdu

Bu da haklı bir bakış açısı. :slight_smile: :kissing_heart:

Evet gelişmeler olmuyor değil lakin benim bahsettiğim doğa bilimleri ile uğraşan bir bilim adamı biz çıkartamadık şuanda
atatürk döneminde avrupaya gönderilen çocuklar arasından ihsan ketin ve cahir arf gibi büyük bilim adamları çıktı o zaman bizim üniversitelerimizde iyi değildi mecburdu göndermeye ve suanda büyük bir adam çıkartamadık biz kendi üniversitelerimizden azîz sancar, mehmet öz, celâl şengör vs bunlar hep yurtdışında okumuş bilim adamlarimiz.

Küçük yaşta din eğitimine gelirsek bana göre bu çocuklara din eğiti mi vererek onları belirli bir dogmaya inandırıyoruz ve çocuklar bu dogmadan bağımsız düşünemiyorlar. Mesela okulda evrim öğreniriz bunu dinsel olarak açıklamaya çalışırlar. İlk insanları öğreniriz bunu da din ile açıklamaya çalışırlar yani din ve bilim bir arada olmaz din ayrı şeydir bilim ayrı ve bazı adamlar var tüm bilimi dinsel olarak açıklamaya çalışıyorlar. Bu yanlış birşey eğer sen kuranı bilimsel olarak ele alırsan illaki çelişkiler olacaktır. Mesela eski islam medeniyetine bir bakalım 11. Yüzyıla kadar iyi bir medeniyet vardı değil mi. Ve ibn rust ve hayyam gibi astronom ve matematikçiler çıktı ve bu adamlar bilimlerini kuranda arayarak bulmadılar ve bunlarida birbirine karistirmadilar (hayyam biraz karıştırmış olabilir.) Yanı dine bağlı bir bilim ve felsefe olusturursan kusura bakma ama ilerleyemezsin misal osmanlı 600 yıl boyunca büyük bir filozof çıkarmamıştır bunun temelinde bana göre medresede öğretilen din temelli eğitim yüzünden çıkarmadığını düşünüyorum

Edit: Ve bu islamin gelismesindede büyük ölçüde roma ve yunan medeniyetinin kitaplarının çevirilmesi etkili oldu ibn rust aristoteles okuyan bir adam osmanlı medresesinde aristoteles okutuluyormuydu sen benden daha iyi bilirsin

11.y.y’dan çok daha ilerisinde bilim üretimi vardı… 11. ile sınırlı kalmadı, kesilmedi. İslam Bilim Tarihi hakkında aşağıdaki kitabın GİRİŞ bölümünü okumanı tavsiye ederim. Giriş dediğime bakma 250 sayfadan fazla şey yazıyor.

Felsefe meselesine gelir isek felsefe vs. vardı ve her kültür kendi yaşam/inanç temelinde felsefe üretir; Yunanlar kendi kültürlerine göre; Çinliler kendi kültürlerine göre ve biz de kendi kültürümüze göre… Kaldı ki Osmanlı’da ilmi gelişmişliği vs. neden büyük felsefeci çıkartıp çıkartmamakla kıstaslıyorsun ki? İlim senin için büyük filazof çıkarmaktan mı ibaret ki? Bir devletin ilim konusuna bakışını nasıl anlarsın biliyor musun o dönemler? Da Vinci gibi adamlar gelip sana proje sunuyor ve destek istiyor ise(ama hesapların yanlış, yapar isek bu köprü çöker diyen kendi ilim adamlarımızla ret cevabı verebiliyorsan)… Yahut sanatçılar… Çünkü o dönemler ilim adamları ve sanatçılar kendilerine bir hami bularak geçiniyorlardı, olağan çünkü geçim derdin varsa ne sanat üretebilirsin ne de ilim. Misal Fatih’in haritalara çok düşkün olduğunu bilen ünlü bir haritacı onun için özel bir eser hazırlamıştır ama o öldüğü için eseri sunma fırsatı bulamamıştır… Bir şeyi ölçmek istiyor isen tek bir noktadan tek bir kıstas ile yapamazsın yoksa doğru sonuca ulaşman mümkün değildir; doğru noktalardan birden fazla yönden araştırman gerekir, incelemen gerekir. Özellikle Osmanlı tarihi konusunda inceleme yapmak ve doğru kanaat oluşturmak istiyor isen… Halil inalcık güzel demiş zamanında; 5-6 dil bilmeden osmanlı tarihi yapamazsınız. He biz bilmiş ve araştırmış adamların tarih kitaplarını okuyarak öğreneceğiz elbette :slight_smile:

Aslında bu konuya söyleyeceğim baya çok şey var ama çok uzar gider, gerek duymuyorum. Konuyu da baya saptırdık, ilim-din ilişkine geldik ta :smiley: Fakat islam bilim tarihi için bahsettiğim kitabın ilk bölümünü kesin oku, orada bahsediyor ilk şeyler nasıl oluşmaya başladı vs.

Fuat sezginin islamda bilim ve teknik kitabını okuyorum şu aralar ben 11. Yüzyıla kadar derken moğol saldırıları sonucu cidden medeniyet çok yara aldı bunu da kabul etmek gerekir.

Tıpkı İskenderiye kütüphanesinin yakılması gibi. Gerçi Moğollar nicesini yakmışlardır.

Baya ciddi yaralar aldı, bu asla inkar edilemez ama sonrasında toparlandılar çok şükür… Kültür-ilim özgür ve barış ortamında üretilmeye başlanır. Moğol ve Haçlı saldırılarından kurtulduktan sonra İslam toprakları -çoğu zaman- güven içerisinde, huzurlu bir ortam yaşadığı için kültür ve ilim üretimi de rahat oldu. Bak Endülüs 800 yıllık bir İslam Devleti, oradaki ilmi vs. gelişmişlik doğu İslam devletlerinden daha ileride diye okudum bir kitapta. Fakat yalan yok Endülüs hakkında çok ayrıntılı bilgi sahibi değilim, kesin öğrenmek gerekiyor bu devleti az buz değil çünkü; 800 yıl; 2. Beyazıt’a kadar varlığını sürdürüyor. İlk uçan kişi Endülüslü imiş misal, bizim Hazerfen değil; ilk katarakt ameliyatı da orada yapılmış.

Şimdi açık konuşayım ben inançsız bir insanım. Bana göre İslamiyet bir zamanlar gerçekten güzel olsa da artık modası tamamen geçmiş olan ve evrensel değerlerle, bilimle uyuşması fazla mümkün olmayan ve dış politikada da bizi rasyonellikten uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramayan bir din. Şimdi sadece düşüncelerimi söyledim amacım bunu tartışmak değil ha yeri geldiğinde isterseniz başka bir konuda müzakere ederiz önemli değil. Sadece beni daha iyi anlayın diye.

Şimdi, her şeyden önce devlet dediğimiz oluşum halkın ortak değerleri üzerine kurulu olması gereken bir yapı. Yani insan haklarını güvene almak, adaleti sağlamak, asayişi adamakakıllı hale getirmek vesaire. Ancsk din bir ortak değer değil ve hiçbir zaman olmadı. Şimdi, benim vergilerimle ayakta kalan, varlığını benim mevcudiyetime dayandıran yani kısaca benden aldığı güçle ayakta duran bir yapının neden benden aldığı güçle benim sevmediğim ve istemediğim bir dinin yayılmasını normal bulmalıyım? Aynı şekilde yarın sekülerler çoğunluk olsa, seküler nesil yetiştireceğiz derlerse ve devlet harcamalarını ve ona benzer şeyleri sürekli İslam’ı karalamaya yönelik şeylere harcasa Ne düşünürsün? Bu seni rahatsız etmez mi? Bak mesele birilerinin dini yaymaya çalışması değil. Herkes her inancı yaymaya çalışabilir hatta bana göre şu başlıktaki lafı söyleyen adama bile öyle sürmek asmak gibi bir yaptırım yapılmamalı. Herkes kendi fikrini yaymakta özgür. Ancak benim kızdığım şey belli bir fikrin devlet eliyle yayılmaya çalışılması. Yani kurarsın örgütümü istediğin şeyi yayarsın. Ha peki ben seküler değerleri benimsemiş bir nesil mi yetiştirirsin diyorum veya milliyetçi? Tabiki hayır. Genelde dünya tarihinde proje insan yetiştirme projeleri her zaman başarısız oldu. Devletin yapması gereken şey bilime önem vermek, ahlaklı olmak gibi herkesim uzlaştığı alanların üstüne gidip diğer tartışmalı meselelerde insanların kendi seçimlerini rahat biçimde yapabilecekleri ortamı sağlamasıdır. Mesela illa din dersi öğretilecekse(ki ben bu şekilde olana da pek sıcak bakmıyorum) o ders İslam dersi olmayacak. Tüm dinleri artıları ve eksileriyle masaya yatıracak. Ön sayfada Hz. Muhammed’in sözü olurken arkada Richard Dawkins’in olacak. Ya da bazı ülkelerde şöyle bir uygulama var, kendini o dine ait görmeyen insanlardan vergi kesintisi yapılıyor ve bu sayede devlet dini işler yapsa da dindar olmayan vatandaştan giren çıkan bir şey olmuyor.

Sekülerleşmeyi dinamitlemek ülkeyi dinamitlemektir.Sekülerleşme diyerek gerçek niyeti saklamaya çalışmayın hedef laiklik.Bir ülkenin milli değeri eğer onu geriye götürüyorsa bırakın yok olsun.Eğer türban konusuna geleceksen bu bağlama şekli nerede ve nasıl ortaya çıkmıştır.Kaynağı nedir https://www.google.com.tr/amp/m.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/213382-ithal-turbanin-kisa-oykusu-amp sorusuna küçük bir cevap.Sonra devlet neden endişelendi demezsin.Aynı şekilde hiç bir ülke dindar bir nesille düze çıkmamıştır sorgulayan ve ilerisini hedefleyenler düze çıkarmıştır.Ve son olarak inkar etmeyelim bir baskı var.