Yol Ağzındaki Han

Yol Ağzındaki Han

Nehir Toprakları ve Yol Ağzındaki Han’ın Konumu

Kavşak Hanı, diğer çağrılan adlarıyla Eski Han ya da Yol Ağzındaki Han, eski adlarıyla İki Taç, Zangoç Hanı ve Zangırdayan Ejderha Kral Yolu’nun kuzey-güney ve Nehir Topraklarının doğu-batı yönünde birleşim yerinde bulunan bir handır. Han, Üç Dişli Mızrak’ın kuzeyinde bulunmaktadır. Darry Hanesi’nin toprakları içinde bulunmaktadır. Üç hikâyede de binanın iyi taştan inşa edilmiş köşe kuleleri bulunmaktadır. Güney kanadındaki yapılar yosunlarla, yabani bitkilerle kaplanmıştır. Kuzey kanadında saz çatılı bir ahır ve bir çan kulesi vardır. Hanın bulunduğu bütün arazi, yosunlarla kaplı kırık beyaz taşlardan örülmüş alçak bir duvarla çevrilidir. Masha Heddle tarafından işletilmektedir.

Tarih

Yüzyıllar boyunca orada bir han vardı bulunmaktadır. Bu han Jaehaerys I’in hükümdarlığı sırasında inşa edilmiştir, Kral Yolu’nu yaptıran kral. O ve Kraliçe Alysanne yolculuk ederken burada kalmıştırlardır. Han bir zamanlar için onların onuruna İki Taç olarak anılmıştır ve sonra bir hancı çan kulesi yaptırmaya karar verince hanın adı Zangoç Hanı olarak değiştirilmiştir. Daha sonra mekan Uzun Jon Heddle adlı sakat bir şövalyenin eline geçmiş, adam dövüşemeyecek kadar yaşlanmış ve demircilik yapmaya başlamıştı. Yeni bir tabela yapmıştır: kara demirden dövülmüş ve ahşap bir direğe asılmış üç başlı bir ejderha. Hayvan çok büyük olduğundan ipler ve tellerle birleştirilen on iki ayrı parçadan oluşturulmuştu ve rüzgar estiğinde tabela gıcırdayıp zangırdadığından han dört bir yanda Zangırdayan Ejderha olarak tanınmıştır.

Blackfyre İsyanı sırasında Daemon Blackfyre kendine siyah ejderhayı amblem olarak seçmişti. Lord Darry en ünlü Targaryen destekçilerinden biri olduğundan bu tabelayı görmüş ve parçalara ayırarak onları nehre atmıştır. Hancı bir daha tabela asmamış, insanlar ejderhayı unutmuşlardı ve hana Nehir Hanı denmeye başlanmıştı. O zamanlar bir yolcu teknesi rıhtımı vardı, yolcular nehri geçip Lord Harroway’in Kasabası’na ya da Akduvarlar’a gidebilirlerdi. Daha sonra nehrin yatağı değişmiştir. O zamanlar han Masha Heddle’ın büyükbabasına aitti.

© Fantasy Flight Games

[b]Son Olaylar

Taht Oyunları[/b]

Catelyn Tully ve Sör Rodrik Cassel kavşak hanında kalmışlardır. Orada Tyrion Lannister ile karşılaşmışlar ve ayrılırken onu tutuklayıp yanlarında götürmüşlerdir. Masha Heddle soylulara kavgalarını başka bir yerde yapmaları için yalvarmış ama reddeilmiştir. Sonraları, Lord Tywin Lannsiter handakilerden intikam almak için Masha ile kalanları asarak öldürmüş ve orayı karargah olarak kullanmak için ele geçirmiştir. Tyrion Kartal Yuvası’ndan ayrıldıktan sonra burada babasıyla karşılaşmıştır.

Kralların Çarpışması

Yeşil Çatal Savaşı’nı kaybettikten sonra Lord Roose Bolton kavşağı Lannister’ların elinden almış ve büyük ihtimalle Han’ı da eline geçirmiştir.

Kılıçların Fırtınası

Sandor Clegane ve Arya Stark Kavşak Hanı’ında Gregor Clegane’in üç adamıyla karşılaşmıştır. Kısa bir diyaloğun ardından Sandor ve Arya, Polliver ve Vadeci ile yaverini öldürmüştür ama Sandor dövüş sırasında ciddi şekilde yaralanmıştır.

Kargaların Ziyafeti

Masha Heddle’ın yeğeni teyzesinin ölümünden sonra hanı tıpkı bir genelev gibi işletmeye çalışmış ama yollar savaş yüzünden çok tehlikeli olduğundan müşteri bulamamıştır. Yakın zamanda Masha’nın kız yiğenlerinden ikisi hanı tekrar açmış ve yetim çocuklar için bir sığınak haline getirilmiştir. Brienne, Podrick, Septon Meribald ve Sör Hyle Hunt orada demirci olarak çalışan Genry’i bulmuşlardır. Burada Rorge ve Isırık ile karşılamışlar ve Tazı’nın miğferi onlardan geri alınmıştır.

Vikiye eklenmiştir.

Kavşak Hanı diye geçen hiçbir yer görmedim ben :confused:
Sen başlığı direk Yol Ağzındaki Han olarak değiştir bence .

Pis Lannisterlar… Masha Heddle :S

ok … bende o şekilde düşünmüştüm ama ikiside olsa bi zararı olmaz diye yapmamıştım ama vikide ararken kimse öyle aramaz değiştirdim :slight_smile:

Tüm serideki en cenabet mekanlardan birisidir burası.

aynen savaşın kaderi ile acayip oynadı burası :smiley: