Yunkai Kuşatması

Tarih: 299 AL

Yer:Yunkai

Sonuç:Yunkai’nin Kurtuluşu

Yunkai Savaşı Astapor ‘un düşünü takip eden süreçte gerçekleşmiştir.Daenerys Targaryen kıyı boyunca kuzeye ikinci büyük köle şehri olan Yunkaiye doğru ilerlemiştir.

BAŞLANGIÇ

Yunkai 5000 askere komuta eder, ortada bulunan 4000 tane kölelerden oluşmuş ağır piyade grubu kanatlarından 2 tane kiralık asker gurubu tarafından desteklenmektedir.Fırtına Kargaları sol kanatta İkinci Oğullar sağ kanatta olmakla beraber her iki grupta 500er adam bulundurmaktadır.
Daenereys’in komuta ettiği10.000 tane lekesiz ve birkaç binde kötü eğitilmiş silahlı özgür insanlar grubunun her ikiside Yunkai ordusunu kolayca yenebilcek kadar güçlü, kaliteli ve sayıca üstündü.Yinede Daenerys savaşın neden olabileceği zararlar konusunda endişeliydi, bu yüzden kiralık asker şirketleri ve köle tacirlerini kendi tarafına çekerek Bilge Efendileri etkilemek ve savaş yapmadan kölelerin serbest bırakılmasını sağlamak için onları ayrı ayrı huzuruna davet etmiştir.

SAVAŞ

Daenerys’in önerisi reddedildikten sonra Daario Naharis diğer iki kumandanı öldürerek Fırtına Kargalarının komutasını Daenerys’e eline vermiştir. Geceyarısından sonra Fırtına Kargaları düşmana arkadan saldırdı İkinci Oğullar savaşmak için çok sarhoş oldukları için teslim oldular, ardından Yunkaili orduya doğru yürüyüşe geçildi ve 3 gün içinde Yunkai teslim oldu.

SONUÇ

Yunkai teslim oldu ve Daenerys in isteklerine cevap vererek, bütün köleleri azat etti, karşılık olarak şehrin kontrolünün onlarda kalmasına izin verildi.Özgür kalan köleler Dany’nin büyüyen özgür insanlar topluluğuna katılmış ve Dany’ye takipçileri arasında “Anne” denilmeye başlanmıştır.Sonra Dany son büyük köle şehri olan Meeren’e doğru yola çıkmıştır

Bu savaşta Daenerys’in stratejik zekasını görmüştük. Güzeldi.

Duygusal iç savaşını bir yana bırakabildiğinde neler yapabildiğini görmüş olduk böylece

Dany bu savasta gercekten asmıstı kendini

Resim konuyla güzel uyum sağlamış.
Ellerine sağlık :slight_smile:

meeren de daha da iyiydi kanalizasyonlardan şehri eli geçirmişlerdi jorah ve barristan sayesinde…

Şaka maka baya baya ekip oluyorlar 3. kitapta. Kansüvarileri olsun, muhafızları olsun, hizmetçileri olsun. İlerisi için umut verici, jorah’ın sürgünü ve ejderhaları daha işin içine girmemesine rağmen kanımca sağlam geliyorlar. Westeros’a gelse hemen bari.

ne desem bilemiyorum bir kaç spoiler aldım ordusu hakkında onun için en iyisi birşey sölemiyim ben :frowning:

aslında 5. kitapta sallantıda geçıyo dany icin

Bilmiyorum, 1-2 spoiler dışında 5. kitapla ilgili pek bir bilgim yok.

Ama çok güzel spoiler yerim. Bir şeyler çıtırdarsan :smiley:

iyi düşün @uaerys :smiley: acmak yada acmamak

ejderhalarla bası dertte kucuk bır kızı oldurmekle suclanıyo ayrıca yunkai ve astapor arasında savas var bıde harpy nin oğu diye bi grup var eski meerenliler köle tacirleri her gece dany nin 1-2 askerini indiriolar asaı

bir de new ghis var.bir süpriz bekliyorum onlardan

Yeni Ghis. Filleri var onların yanlış hatırlamıyorsam :open_mouth:

Bu arada ‘‘Yeni Ghis’’ çok güzel bir isim. Tınısı falan süper !

Ohoo bunları biliyorum ya.

Sanki bir khal’a esir düşüyodu Dany, o tarzda bişeler duydum. Yanlış hatırlıyoda olabilirim.

drogon hepsinin canına okur merak etmeyin :smiley: