Yüzsüz Adamlar ve Tobho Mott

Şuradaki https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/buwf2u/spoilers_extended_a_second_house_of_black_and/ konuya denk geldim geçenlerde, oldukça ilginç bir şeye dikkat çekmiş.

Bu, Arya’nın Siyahlar ve Beyazlar Evi’ni ilk gördüğündeki kapıların betimlemesi.

Yukarıda, üç buçuk metre yüksekliğinde oymalı ahşap kapılar buldu. Sol taraftaki kapı kemik kadar beyaz büvet ağacından yapılmıştı, sağdaki parlak abanozdan. Kapıların ortasında bir ay yüzü oyması vardı; büvet tarafta abanoz ve abanoz tarafta büvet.

Bu ise Ned’in Kral’ın Şehrinde

Aradıkları adam yolun en tepesinde, üst katları dar sokağa taşan, büyük, alçı sıvalı ahşap bir evde yaşıyordu. İki kanatlı kapının üzerinde abanoz ve büvet ağacına oyulmuş bir savaş sahnesi vardı. Bir çift taş şövalye girişte nöbet tutuyordu. Üzerlerine giydirilmiş kırmızı cilalı çelikten zırhlarla, birer boynuzlu ata ve kızıl akbabaya dönüştürülmüşlerdi.

Bahsi geçen yer, Tobho Mott isimli Qohor’lu demirci ustasının mekanı. Kendisi Gendry’i himaye eden kişi ve ayrıca Valyria çeliğini işlemesini bilen dünyadaki iki üç kişiden biri.

Bu adam ne diye Özgür Şehirlerinden çıkıp buraya gelmiş, bilemiyorum ama mekanının kapısının aynı Yüzsüz Adamlar’ın mekanının kapısı gibi olması dikkat çekici. Abanoz ve Büvet Ağacı. Dahası bu adamın ilahı Kara Keçi, yani Ölüm İlahı ki Yüzsüz Adamlar da Ölüm İlahına tapmakta ve onun sayısız isim ve sıfatlarından biri de Kara Keçi olduğunu ifade etmişlerdir. R’hllor rahipleri bir ara Qohor’da Kara Keçi heykellerini yakmaya yeltenmişti çünkü Ölüm İlahı, onların en büyük düşmanıdır(Büyük Öteki).

Sizce Tobho Mott’un Yüzsüzlerle ilişkisi var mı? Belki onlara KL’ye geldiklerinde hizmet eden kişilerden biridir? Braavos denizcisinin Arya’ya davranışını unutmayalım.

1 Like

Ya da sadece esos a özgü adetlerden biridir. Her şeyi yüzsüz adamlara bağlıyorsunuz.:blush::blush::upside_down_face::upside_down_face:

Olabilir belki ama Essos sahneleri okuduk o kadar, değil mi? Başka bir yerde gördün mü böyle örnek? Ben görmedim. Dahası bu doğulu abinin de ölüm ilahına tapıyor olması buna tesadüf denemez düşüncesi yaratıyor.

Ölüm İlahı ile bu abanoz ve Büvet ağacı kapıların bir bağı var ama çözemedim.

Bir de Gece Kales’sindeki o gizli Kara Kapı da “büvet ağacından” ve üstünde yüz var ve konuşuyor. Yani sihirli bir ağaç olduğu zaten belli. :stuck_out_tongue:

1 Like

Adam Valyria çeliğini işlemesini biliyor ve Kralın şehrinde bolca zengin önemli müşteri olduğu için buraya gelmiş.

Geliş sebebi bu olabilir elbet ama kaç tane Valyria çeliği dövdürmeye geliyorlardır ki? :smiley:

1 Like

Westerosta 200’e yakın Valyria kılıcı ve hançeri var.
Tamamı Valyria çeliği olmayan Baelish’in hançeri var mesela onun sadece uçları Valyria çeliği. uçları keskin oldun diye böyle şeyler yapılıyorsa pek çok kişi bunu yaptırmak için Tobho Mott’a gelebilir.

2 Likes

Valyria celigi nin sırrını acaba yüzsüz adamlar biliyor mu ki? sonuçta kıyametin şüphelisi onlar her şeyi planlayıp kaçarken büyüleri ve valyria çeliğini öğrenmiş olabilirler.

Olabilir, evet.

@Zeynep Sanmıyorum. Bunu bilenlerin sayısı bir iki eli geçmiyor olacak ki Valyria yok olduğunda bir sürü böyle aile kalmasına rağmen sır kayboldu.

Peki sır kaybolduysa Tobho bunu nerden öğrendi?
Bir soru daha :grin:

Valyria çeliği dövmek başka, çeliği işlemek başka. İki ayrı konu.

1 Like