Yüzüklerin Efendisi vs Taht Oyunları

lotr tüm fantastik serilerin üzerinde tutulmalı bence. eğer karşılaştırılacaksa zaman çarkı ve asoiaf karşılaştırılabilir çünkü iki seri arasında benzer bir sürü şey var. (gerçi yine zaman çarkı alır ama neyse) :tongue:

Aragon

Smaug

Saruman

Direwolves

Glamdring

Tyrion

Nazgûl

Mag the Mighty

Gimli

Ned Stark

Tekrar söyleyeyim o zaman . Bu başlıkta kitapları değil,karakterleri karşılaştırmak için açtım :slight_smile:

+Aragon
+Smaug
+Saruman
-Direwolves
-Ice
-Tyrion
+Nazgûl
-Mag the Mighty
-The Mountain
+Boromir

ned stark vs boramir çok trajik bişey bence :frowning:

Aynen dostum bak ben de o yüzden mevzuları hiç okumadan direk senin

X vs Y leri aldım tercihlerimi yazdım bundan sonra diğer arkadaşlar da Game of Blood arkadaşımızın konusuna o şekilde yorum yazsın bence dağılmasın konu. :slight_smile:

Sauron başgan hepsini tek alır:D:D

Frodo vs. Tyrion -_-

No comment

bi Tyrion Frodo’yu keser. Gerisini LOTR karakterleri kazanır

Aragon,Smaug,Saruman,Warg,Ice,Tyrion,White Walkers,Cave Trolls,Mountain,Ned Stark.

Bu karşılaştırmalar Martin’e sorulmuş zaten. İşte Martin’in cevapları…

http://www.mtv.com/videos/interview/853851/george-rr-martin-plays-grr-vs-jrr.jhtml

Cevaplarını yazayım yine de. Adam dürüstçe söylemiş valla…

Jaime, Smaug, Saruman, Wargs, Ice, Tyrion, Nazgul, Cave Troll, Gimli, Boromir

Aragorn
Smaug
Saruman
Direwolves
Ice
Frodo
White Walkers
Cave Troll
Gimli
Ned Stark

buna benzer bi şeyi ben ekşi sözlükte yazmıştım!:

http://antik.eksisozluk.com/show.asp?id=30556807

Katılmıyorum ASOIAF çok daha kapsamlı ve sürükleyeci bir eser Zaman Çarkına göre… Zaten Zaman çarkının değilde Game of Thrones’un dizisinin olması bunun bir göstergesi…

LOTR karakterterleri ile ASOIAF karakterlerini kıyaslamak sağlıklı olmaz. LOTR karakterlerinin tamamına yakını ya siyahtır ya beyaz ama ASOIAF karakterleri genellikle gri karakterlerdir. Benim ASOIAF’ı LOTR’dan daha çok sevme sebebim de bu zaten… LOTR kim ne derse desin çok klasik iyi vs kötü. LOTR’un el üstünde tutulmasının sebebi yazarın geçilen dünyayı çok kapsamlı ele alması ve bu türde yazılan ilk eser olmasıdır…

Asoiaf zaman carkindan daha kapsamli diyerek beni iyi guldurdun. Zaman carkinin dizisinin olmamasinin en buyuk nedeni asil onun daha kapsamli ve genis bir evrende ve cok daha fazla karakterle ve olayla ilerlemesi. Ayrica grrm pek cok seyi zaman carkindan etkilenerek yazmis bir suru benzelik var. Wot’u okumadan yorum yapmayin ya…

Bence kitaplar arasında bir rekabet falan olmamalı. Hepsinde diğer yazarlardan alınan fikirler var ve tabii ki de aynı şeyi başka bir yazar kullanabilir. Ben bir zarar görmüyorum.

Yüzüklerin Efendisi çok sürükleyici gerçekten ama siyah-beyaz olgusu daha az olduğu için Buz ve Ateşin Şarkısını daha çok seviyorum zaten Yüzüklerin Efendisi’ne o kadar hakim değilim. Zaman Çarkı’nı henüz okumadım ama bir iki şey baktım wikiden falan ama tabii okuyanla aynı tutulamaz, o yüzden bir yorum yapamayacağım onun hakkında.

Hepsi güzel bence. Hepsini okuyun.

Bir şey değil ^^

LoTR sev(e)meyen biri olarak karşılaştırma yapmıyorum,haksızlık olurdu zaten LoTR’un ilk kitabının 100.sayfasında falan bırakmıştım

Bence hata etmişsin şuan 2.ye başladım.Başlarda belki biraz sıkılırsın (ben hiç sıkılmadım) ilerledikçe baya güzel oluyor.

+1