Zaireeka - The Flaming Lips

albüm-incelemeleri

#1

Zaireeka
The Flaming Lips

Yayınlandığı 1997’de kritikleri tam anlamıyla ikiye bölmüş bir albüm var şimdi sırada. Bu durumun nedenini albümün konseptini ilk kez duyunca bile anlıyor insan: Albümün kapağında belirtildiği üzere bu kayıt, 4 farklı disk içeriyor. Peki albümdeki 8 şarkı toplamda 45 dakika sürüyorsa, buna neden ihtiyaç var? Çünkü her diskte farklı şarkılar yok. Aynı şarkıların farklı kısımları var. Anlamlı bir müzik elde etmek istiyorsanız diskleri 4 farklı player’a takıp, çalmaya aynı anda başlatmalısınız.
Bu delilik, yaratıcılık, ne derseniz deyin artık; bunun gibi sıradışı fikirler, tam da dünyanın en sıradışı grubu Flaming Lips’ten beklenecek şey. Adamlar daha geçen yıl sınırlı üretilmiş kafatasları içinde servis edilen 24 saatlik bir şarkı kaydettiler; üstüne bir de 24 saat içinde 8 konser vererek daha önce Jay-Z’nin elinde tuttuğu dünya rekorunu kırdılar. Kendi şirketleri ise efsanevi King Crimson albümü In The Court of The Crimson King’in baştan sona çeşitli gruplarca cover’landığı bir albüm yayınladı. (Daha önceden de Dark Side of the Moon’u baştan sona kaydetmişlikleri var.) Bazılarını bizzat grup lideri Wayne Coyne’un yönettiği özgün müzik videoları da mevcut grubun külliyatında. Yani hiç boş durmuyorlar, müzikte 30 yılı devirmiş olmalarına rağmen bir durulma söz konusu bile değil. Bu sıradışı albüm fikri de onların yaratıcılığının bir ürünü.
Neyse ki zaman geçti, internetten dinleme devri geldi de, biz böyle bir zahmete girmeden de açıp dinleyebiliyoruz albümdeki parçaları. Diğer albümlerine göre deneysel sularda fazlaca takılan bir albüm Zaireeka. Uzun, dingin ve büyük ölçüde enstrümental şarkılardan mürekkep. Şarkılar da bu deneyselliği desteklercesine sıradışı isimlere sahip zaten: Giriş şarkısı Okay I’ll Admit That I Really Don’t Understand, ismiyle adeta albüme ısınmaya çalışan dinleyicilere göz kırpmış. Ayrıca en kolay ısınabileceğiniz parça da bu olacaktır, yakalayıcı bir ritmi var ve albümün temposunu yüksek tutuyor. Bundan sonraki şarkılar da kolay dinleniyor, işiniz varken arka fon müziği olarak güzel giderler. Gerçi müzik ara ara insanı tedirgin eden kavşaklara sapmıyor da değil. Ama deneysel albüm dediğin sürprizli olur zaten. Riding to Work in the Year 2025 (Your Invisible Now)dan A Machine in India’ya psychedelia’nın güç aldığı “kafa kıyaklığı” hissini sürekli alıyorsunuz.
Zaireeka, Flaming Lips dinlemeye başlamak için doğru albüm olmayabilir. Ama olur da kendinizi bu çılgın adamların müziğine kaptırırsanız, bu albüme de bir uğramanız gerekir. Her şeyden önce duyduğunuz sıradışı saygı hissi gereği…
Puanlama:6.8/10
Başlangıç İçin Dinleyin:
Okay I’ll Admit…
Riding to Work…
A Machine In India
İzleyin:
Zaireeka (4 Vinyls)