Zaman Çarkı [Wheel of Time]

Valla ilk kitap yavandır. Be ikisini kıyaslamak biraz hatadır. Sonuçta yaratıcıların gittikleri yönler farklı. Bu biraz da elindeki malzemeyi ne yapacağına bakan bir şey. Zaman çarkı daha çok mitlerden, dinlerden ve felsefeden esinlenmiş, algorik bir eserken, asioaf gerçekçiolmak istemiştir. Boşa övüldüğünü düşünmüyorum iki serinin de boşa övülmüyor,hatta abartılıyor. Martinin yarattığı evren çoğularınca eleştirilir, gerçekçi bulunmaz mesela, ama oralara girmesek de olur.

Aslında öyle realizm olsun, kan olsun, herkes ölsün adamı değilim. Hatta Asoiaf’ın bittersweet finalinin bitter kısmının fazla kaçma ihtimali beni endişelendiriyor. En çocuksu animelerden olan One Piece benim en sevdiklerimden. Çok iyi bir olay örgüsü olduğu takdirde yüzeysel karakterler de benim için affedilebilir. Ama ne bileyim işte o çok iyi kurguyu göremedim ben. Olaylar hareketleniyor mu ileride? Nereden itibaren güzel olmaya başlıyor?

Yahu bu tür şeyleri uzun uzun açıklamak da ayrı dert, kısa kısa anlatmakts.
İlk 3 kitabı oku derim.

Sonunda Büyük Av’da kaldığım yerden tekrar okumaya başladım kitabı. Ama

Şimdi gelecekten biraz spoiler aldım

, doğrusu gördüğüm şeyler beni şok etti Rand kral oluyormuş, Egwene Amrylin makamı oluyormuş, Rand 3 kızla yatıp birini hamile bırakıyormuş(oha). Bu yavaş ilerleyişte nasıl bu kadar olay olacak hayret verici.

Lel 14 kitap. Hatta 15.

Hocam bu kadar olay bu ilerleyişe 30 kitapta bile olmaz gibi geliyor sdafas.

Ama gene de kaldığım yerden sonrası hafiften sarmaya başladı. Ama tek isteğim dağ bayır yolculuk olaylarını fazla uzatmasınlar.

İlk kitaba özel bir durum 2 3 4 deken azalıyor. Sanıyorum 3 den sonra yolculuk teması arkada kalcak ama, bu az yolculuk demek değil. Sadece yolculuk dışı şeyler ön plana çıkacak.

Zaten yolculuk meselesi fantastik kurgunun olmazsa olmazı. Ama çok uzatılması sıkıyor insanı. Zaten Asoiaf serisinde en sıkıcı bölümler Brienne bölümleriydi genel olarak.

Edebi açıdan bakarsak LOTR ASOIAF ve WoT da bulunan okuyucuyu genellikle sıkan yolculuk bölümleri yazarların betimleme yeteneklerini en kolay uygulayabildikleri parçalardır.
Ben şahsen LOTR’in ilk kitabında Frodo ve ekibinin Shire’dan çıkıp Ayrıkvadi’ye vardıkları yere kadar olan yol kısımın atladım çünkü dayanılmaz derecede sıkmıştı ve kitabı okumayı bırakacak hale gelmiştim.
Brienne POV’larını ilk kez okuduğumda da çok sıkılmıştım ama sonra edebi açıdan bakarak, betimlemeleri hissedip hayal ederek tekrar okuduğumda oldukça beğenmiştim.
WoT a gelince bence diğer serilere kıyasla çok daha üstün bir eser. Bu yüzden hiçbir bölüm sıkıcı gelmiyor bana. Okuması ve hayal etmesi oldukça keyif veren okuduğum en kaliteli fantastik eser.

Wot ve game of thrones o kadar kusurludur ki, çoğu esere yaklaşamazlar bile. Ama hee sen Nyneave braid tugging meselelerini seviyorsan denecek şey yok. Betimleme, edebi açıdan ne güzelliği var da en güzel oluyor merak ettirir bu yorum doğrusu.

Bahsettiğin çoğu eser nedir? Merak ettim doğrusu. Bu arada hatırladığım kadarıyla The Witcher’a son yılların en iyi serilerinden demiştin. Karşılaştırmalı olarak bahsedebilir misin?

Witcher, kısa hikayeler toplamı olarak gayet güzel bir seri. Kısa hikayelerin yarısını ingilizce yarısını fransızca fan çevirisinden okuma fırsatı buldum. Uzun hikayesi de fena değil, ama kısa hikayelerini hep daha çarpıcı bulmuşumdur. 3. Parti eserlerle daha da zenginleştiği için çok güzel bir yapıttır. Zamanında çıkmış dizisinin bazı bölümleri efsanedir, bazısı meh ve altıdır. Hatta dizinin müzikleri zamanımda bilgisayarımda yer kaplayacak kadar muthiştirler.
Neyse alın size önerilerim
Epik fantazi: book of malazan, black company, the first law, the book of the new sun, The sword bearer.
Genç fantazi: earthsea, belgariad, his dark meterials, watership down.
Garip kurgu: lp lovecraftın geç dönem eserleri başta olmak üzere hepsi, house on the borderland, city and saints of madmen, the emperor of dreams, the wasp factory, kraken(2010 yılında çıkan).
Klasik korku: frankeinstein, dracula, the monk, the strange case of dr. jekkyl and mr. Hyde, king in yellow ve olmazsa olmaz, edgar allen poe.
20. Yüzyıl korku türüm çok eksik, geçiyorum onu zati.
Suç, gizem: bundan aklıma geldi ama unuttum lel
Bilim kurgu: brave new world, logans run, a scanner darkly, stand on zanzibar, i have no mouth and i must scream, the world inside, glass tower vs. Vs.
Önerebileceğim çok güzel kitaplar var, okurken eğlendiğim çok berbat kitaplar var, nefret ettiğim şaheserler var, çöpe ettığım kötü eserler var, bınların arası ve kombinasyonları var…
Çok var yani.

1. Kitaba geldim. Serinin şöyle bir yanı var, serinin kehanetler, foreshadowingler açısından asoiaftan aşağı kalır yanı Yok. Bu şeride bol bol bunlardan dolu. Ancak Asoiaf’ın aksine büyülü şeylerde çok büyük bir gizem olmadığı için bu tür şeylere duyulan merak bir nebze daha az gibi.

O degil de, bizim GRRM "Zaman Carki"nin yazarina (Robert Jordan) epey hayranmis; Asoiaf’da bir Aliüstadi ve bir Haneyi ona duydugu saygidan dolayi ve onun anisina isimlendirmis.

Zaten daha şimdiden esinlendiği pek çok yeri gördüm. Orada da gene bir tahtı ele geçirmeye çalışan aileler var, hatta buna daes damer hatta evler oyunu deniyor. Sonra barbarları kullanmaya çalışarak tahta geçmeye çalışan ve asıl kurucunun soyundan geldiğini iddia eden bir imparatoriçe var(kim acaba) ama ne kadar önemli rol oynayacak emin değilim. Ayrıca gene Ejderler ana Temada. Zaten ilk kitabı biraz okuduysan görmüşsündür sahte ejderler falan.

Hiç hatirlamiyorum valla ama sen böyle anlatinca tekrar okumayi denemek geldi içimden :smile:

Benim bahsettiğim şeyler sonraki kitaplarda. Senin hatırlaman gereken şeyler sahte ejderler :d.

Şimdi hafızanı tazelemek adına biraz bahsedenim olaydan, Evren’de güç diye bir unsur var, bu evren yaratılırken kullanılan bir şey, Evren’in özü. Bunu bazıları kullanabiliyor. Bunlara Aes Sedai deniliyor. Ancak eskiden hem kadınlar hem erkekler kullananiliyorken sonradan erkeklerinki lanetlendiği için erkekler kullanacak olurlarsa deliriyorlar. Bu yüzden erkekler genelde kullandığı öğrenildiği zaman yakalanıp arındırılıyorlar(hiç iyi değiş ot gibi oluyorlar) Birde Ejder diye bir figür var, kurtarıcı gibi bir şey. Bu da Güç kullanabilecekmiş. Dolayısıyla gücü yönlendirebilen insanlar sürekli Ejder olduğunu iddia edip isyan ediyorlar falan. Sahte Ejder olayı o.

Kadim dili kullanıyor mu seri?

Kendine has Garip bif dili var onu sorduysan. Yer isimleri falan değişik.

Yok ya, kadim dilin ne demek olduğunu bilmiyor musun? :D. Bir şeyin adına sahipsen ona sahipsindir muhabbeti işte.