Zihninizi Zorlayan Basit Bir Soru

Forumu da biraz böyle renklendirelim dedik. Cevapları bekliyorum.

Hadi bakalım zorlayın kafaları
Dün yarın olsaydı bugün perşembe olurdu diyen adam bu sözü hangı gün söylemiştir?

Cevap:

Cumartesi

Düşünürken yanlışlıkla spoiler’ı açtım… :smiley:

Birde meşhur Epimenides’in Girit paradoksu vardır. Epimenides’in kendisi de Giritlidir ama “Tüm Giritliler Yalancıdır” sözünü söyleyen isimdir.

O halde Epimenides’te mi yalancı oluyor. Eğer doğruysa yalan söylemiş olur, ama yalansa zaten yalandır. Bir sürü şey çıkıyor ortaya. :smiley:

Bu sorunun aynısı deneme sınavında çıkmıştı ve bilmiştim. Teşekkürler.

evet böyle bir paradoks daha vardı. Yunan bir avukat aynı zamanda düşünür öğrencisini eğitiyor ama para almıyor. Sonra diyor ki ilk davanı kazandığında bana para vereceksin. Ama öğrenci iş bulamıyor sonra öğretmeni ona tazminat davası açıyor. Şöyle bir durum var davayı kazansa kazandığı için para verecek, kaybetse kaybettiği için.

Girit paradoksu çok iyiydi. Felsefe Öğretmenimiz söylemişti ilk kez. Çok garip gelmişti bana…

Baelish ti galiba.Güvenmeyin bana gibisinden laflar ediyor.sonra güvenin bana lordum diyordu sanki?

Timsah Paradoksu :

Bir timsah, bir çocuğu yakalar…Çocuğun babasına, eğer ne yapacağımı bilirsen, çocuğu serbest bırakacağım der…Babası timsaha şöyle der:

"Çocuğumu geri vermeyeceksin."
Bunu beğendim

bunlar ne yahu kafam durdu :slight_smile:
iyice inception olmaya başladı forum :slight_smile:

O değilde tavuk mu yumurtadan cıkar yumurtamı tavuktan ??

Don Kişot Paradoksu: Sanço Panço, Baratania adasının yöneticisidir. Adaya gelenler niye geldiklerini belirtmek zorundadır. Eğer doğruyu söylerlerse serbest kalacaklar, yalan söylerlerse asılacaklardır. Günün birinde bir yolcu gelir ve “Ben asılmak için buradayım”. der. Sanço ne yapmalı?
Buda güzel

İki yoldan çözümü var.
Evrime inananlar için: Evrimsel süreçte ortaya ilk canlı daha sonra yavrusu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden yumurta tavuktan çıkar.
Dini açıdan: İlk yaratılan Tuvuktur yumurta değil.

Bildiğim kadarıyla yumurtanın oluşabilmesi için tavuk olması şart.Ve ilk yumurta yaratıldıysa kim üstüne oturacak ki? :smiley:

Tek Yol Evrim :slight_smile:

Tavuk Yumurta’dan normalde bile çıkmaz…
Yumurtadan civciv çıkar, civciv dişiyse Tavuk olur. :smiley:

Yani bugüne kadar görülmemiş birşey Tavuk çıkması. Bu yüzden Yumurta Tavuktan çıkıyor. :smiley:

An itibariyle önünde saygıyla eğiliyorum ellerinden ve gözlerinden öpüyorum. Daha da foruma uğramam bu yorumdan sonra. Gözüm açıldı lan. 3. Göz hemide… :smiley:

Bu kadar dalga geçmenize gerek yoktu… :smiley:
Sorunun saçmalığı artık beni bezdiriyor zaten.

Şimdiki maymunlar nasıl insan olamıyor… :smiley:

Bak bu konuda alimler bile kendi arasında anlaşamamışlardır.Benim bildigim şey horoz devamlı görevini yapıyor.

Bi paradoks daha var oda Zenon’un Dikotomi paradoksu, bunu ilk okuduğumda hadi len olmuştum :smiley:
Paradoksa göre birşeyin başlangıcı yada sonu yoktur olamaz, bunların hepsi bir ilizyondur. Karışık olduğu için kafadan yazmıyorum ki hepten karışmasın, vikiden copy paste :smiley: Paradoks şöyle

A kişisinin d noktasına gitmesi gerektiğini hayal edelim. Fakat d’ye gitmeden, önce d’ye olan mesafenin yarısını gitmek zorundadır. Fakat d’ye olan mesafenin yarısını gitmeden önce bu mesafenin çeyreğini gitmesi gerektir. Daha sonra çeyreği gidebilmek için sekizde birini gitmesi gerekmektedir; bu böyle devam eder.

Sonuç olarak A kişisinin sonsuz sayıda mesafe gitmesi gerekir. Bu seride bir sorun daha vardır; her ilk mesafe aralığı ikiye bölünebileceği için gidilmesi gereken belirli bir ilk mesafe yoktur. Böylece bu yolculuğun bir başlangıç noktası yoktur, yani yolculuğa başlayamaz. Bu paradoks sonuç olarak belirli bir mesafenin yolculuğunun tamamlanamaycağını veya başlanamayacağını, böylece de her hareketin sadece bir ilüzyondan ibaret olacağını ifade eder.

Tavuğa sormuşlar tavuk mu yumurtadan cıkar yumurtamı tavuktan valalha gardaş demiş giren çıkan belli değil sonuçta tavuksun demiş yani böyle bir şey işte

kafam durdu yavaş gelin